REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaBluesowe fotografie Leszka Opioły

Bluesowe fotografie Leszka Opioły

-

Podczas wernisażu wystawy fotografii Leszka Opioły See the Blues, Hear the Music w Dreambox Gallery słychać było bluesa. Nie tylko granego na żywo przez zespół zankomitego gitarzysty Jamesa Wheelera. Uważni i wrażliwi odbiorcy, oglądając pełne nastroju czarno-białe fotografie grających artystów, niemal słyszeli ich muzykę.

Muzykuje chicagowski James Wheeler Blues Band. Lider grupy – pierwszy z lewej
Muzykuje chicagowski James Wheeler Blues Band. Lider grupy – pierwszy z lewej

Na zdjęciach można było zobaczyć takie sławy jak B.B.King czy James Cotton, ale i młodszych muzyków, mniej znanych poza nowojorskimi kręgami miłośników bluesa.

REKLAMA

Wystawa w Dreambox, galerii Iwony Biedermann, jest kuratorskim debiutem jej organizatorki Jolanty Waltoś.

Wernisaż przyciągnął wielu Polaków i Amerykanów. Zjawił się na nim nawet prezes Związku Narodowego Polskiego, Frank Spula.

Mieszkający od ponad dwudziestu lat na Manhattanie Leszek Opioła jest częstym gościem w nowojorskich klubach bluesowych. Jak mówi, fotografuje muzyków zawsze podczas koncertów, wtedy, kiedy żyją muzyką, są sobą – nieupozowani, prawdziwi.

Fotografując myśli nie tylko o zrobieniu dobrych artystycznych portrtetów; wie, że jego praca ma również znaczenie dokumentalne. „Niektórzy z pokazanych na wystawie już nie żyją. – mówi – Te fotografie to ślad ich życia i sztuki”.

O rozwoju kariery Leszka Opioły opowiada Jolanta Waltoś, zaprzyjaźniona z nim jeszcze z Rzeszowa, skąd oboje pochodzą. W Rzeszowie urodził się Tadeusz Nalepa, ojciec polskiego bluesa. My, młodzi, utożsamiliśmy się z tą muzyką, podążaliśmy za jego karierą, słuchaliśmy, nagrywaliśmy i przyjaźniliśmy się z nim, choć był od nas starszy. 

Leszek zajmował się w ruchu studenckim powstającymi zespołami muzycznymi, organizował ich koncerty. Jego przyjaźń z Tadeuszem Nalepą przetrwała wiele lat. Piotr Nalepa, syn Tadeusza, też muzyk, mieszkał razem z Leszkiem w Nowym Jorku. 

Dwadzieścia lat temu Leszek przygotował wystawę swoich fotografii Indian, którą pokazały dwie polskie placówki – Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Muzeum Fotografii w Krakowie.

A potem skupił się na fotografowaniu muzyków bluesowych. Ta wystawa jest pierwszą częścią realizowanego przez niego projektu. Z tych ponad dwudziestu zdjęć wybierze dwanaście, z których zrobi kalendarz na 2014 rok i podaruje go muzeum Chess Records i Willy Dickson Blues Heaven Foundation. Dochód z jego sprzedaży ma być przeznaczony na działaność muzeum i fundacji, a szczególnie na prowadzoną tam edukacji muzyczną dla dzieci. 

Oni bardzo chcą pokazać u siebie te fotografie. Więc następna wystawa będzie w muzeum Chess Records. Dołożymy wszelkich starań, żeby wystawa Polaka w tak historycznym miejscu wypadła naprawdę świetnie. 

Warto przypomnieć, że miejsce to założyli dwaj imigranci z Polski – bracia Leonard i Phil Chess, którzy oryginalnie nosili nazwisko Czyż.

Wystawa Leszka Opioły, związana z Chicagowskim Festiwalem Bluesa, została już zamknięta. Niech żałują ci, którzy nie zdążyli się na nią wybrać.

Tekst i zdjęcia:

Krystyna Cygielska

k.cygielska@zwiazkowy.com

REKLAMA

2109496404 views

REKLAMA

REKLAMA

2109496636 views

REKLAMA

REKLAMA

2111293027 views

REKLAMA

2109496777 views

REKLAMA

2109496876 views

REKLAMA

2109496984 views