REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura Amerykański bestseller o dialogu Jana Pawła II z Żydami i judaizmem

Amerykański bestseller o dialogu Jana Pawła II z Żydami i judaizmem

-

Nadchodzącą beatyfikację Jana Pawła II  amerykańscy Żydzi zamierzają uświetnić publikacją tekstów i wystąpień papieża-Polaka o Żydach i judaizmie.  Będzie to trzeci wydanie znanej książki: „John Paul II. Spiritual Pilgrimage. Text on Jews and Judaism. 1979-1986”, która w drugiej edycji doprowadzała dzieło dialogowe Ojca Świętego do 1995 roku. Nadchodzące wydanie będzie finalnym, zamykającym dokumentację wraz ze śmiercią papieża.  Wydawcą jest katolicka oficyna Crossroads przy współpracy z Ligą Przeciw Zniesławianiu (ADL).

fot.ADL/ Okładka drugiego wydania “Pielgrzymki duchowej”…

Idea publikacja ma swe ekumeniczne źródła. Zainicjowali ją: ceniony katolicki teolog prof. Eugene Fisher i  znany żydowski rabin Leon Klenicki. Obaj rzecznicy dialogu obu religii opartego na wielokrotnie głoszonej sentencji Jana Pawła II o „na nowo odnalezionych Braciach w wierze”.  Pierwsze wydanie książki, tuż po ukazaniu się,  przekazał Janowi Pawowi II ówczesny przewodniczący Episkopatu Stanów Zjednoczonych kard. John L. May , Arcybiskup St. Louis.  Książka w poprzednim wydaniu otrzymała w Stanach Zjednoczonych prestiżową nagrodę wydawców religijnych. Wszystko wskazuje na to, że z obecną będzie podobnie.

REKLAMA

Przed swoją pielgrzymką do USA, Jan Paweł II skierował do kard. John L. May wzruszajcy list, w którym nazywa książkę „znaczącym dziełem”  współpracy katolików i Żydów w Ameryce.  

Jeden z pomysłodawców edycji, rabin Leon Klenicki zmarł w ubiegłym roku. Jego dzieło kontynuuje z ramienia ADL, dyrektor Departamentu Międzyreligijnego, rabin Eric Greenberg.

Jak nas poinformował,  w obecnie przygotowywanej edycji spodziewane jest także zabranie głosu przez najbliższego współpracownika Jana Pawła II,  kardynała Stanisława Dziwisza, który towarzyszył wszystkim najważniejszym dziełom dilogowym z Żydami i judaizmem podejmowanym przez Ojca Świętego.  Zainteresowani książka jest bardzo duże. Oczekuje się, że stanie się ona bestsellerem.

 – Jan Paweł II jest dla Żydów papieżem, który zrobił dla pojednania katolicko-żydowskiego najwięcej, otaczany jest powszechnym podziwem i szacunkiem. Jego beatyfikacja uważana zaś za akt od chwili śmierci jak najbardziej zasłużony. Chcemy, aby książka mogła się ukazać przed 1 maja br., kiedy  w Rzymie dokona się Jego wyniesienie na ołtarze – mówi rabin Greenberg.

Postać papieska cieszy się naturalnie niezmiennym szacunkiem także w całej Ameryce, gdzie zarówno katolicy, jak i Żydzi odgrywają swoją znakomitą rolę, a relacje pomiędzy nimi są tradycyjnie dużo lepsze niż w innych regionach świata.

– Ta książka bez wątpienia powinna ukazać się także w Polsce i stać sie szeroko znana polskim wiernym – powiedział nam ks. Kazimierz Sowa, dyrektor TV Religia.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gHtTgMVINSg[/youtube]

Waldemar Piasecki, Nowy Jork

53 KOMENTARZE

 1. Kazanie św. Maksymiliana Kolbe na Dzień Judaizmu

  Zobaczmy teraz jak wygląda niebo żydów, do którego wzdychają i na które całe życie pracują. Przede wszystkim zapytajmy się żyda chasyda, to jest żyda pobożnego, kto się znajduje w niebie żydowskim? On zaraz odpowie, że tam są wszyscy, których żyd kochał za życia, a nie ma nikogo, kim się żyd brzydził i kogo nienawidził w swym życiu. A więc w niebie żydowskim nie ma Pana Jezusa, ani Matki Bożej, ani św. Józefa, ani żadnych świętych, których czczą Chrześcijanie. A więc jest to piekło.
  W niebie żydowskim nie ma tych ludzi, którzy za życia kochali Pana Jezusa i Najświętszą Pannę Maryję. A więc jest to piekło.
  W niebie żydowskim nie ma tych ludzi, którzy słuchali Kościoła, wierzyli Ewangelii i przyjmowali Sakramenty św. A więc jest to piekło.
  W niebie żydowskim nie ma żadnego, który żył i umierał w miłości Krzyża Chrystusowego. A więc jest to piekło.
  W niebie żydowskim nie ma nikogo, kto żył pobożnie, nosząc Szkaplerz i odmawiając Różaniec. A więc jest to piekło.
  W niebie żydowskim nie ma żadnego z tych, którzy słuchali Kościoła i chodzili na Mszę św., kazania, katechizm i inne nabożeństwa. A więc jest to piekło.
  W końcu w niebie żydowskim nie ma nikogo z tych ludzi, którzy, żyjąc pobożnie i trzeźwie, znaczyli się często znakiem Krzyża św. i zginali kolana swoje przed Ukrzyżowanym. A więc jest to piekło.
  Wiemy więc kogo nie ma w niebie żydowskim. Teraz przypatrzmy się, czym jest napełnione niebo żydowskie.
  Najprzód są tam wszyscy żydzi, którzy całe życie gardzili Chrystusem, Najświętszą Panną Maryją, Krzyżem i nie chcieli się nawrócić. A więc to jest piekło.
  W niebie żydowskim są wszyscy miłośnicy i przyjaciele żydów, którzy ich naśladowali we wszystkich nieprawościach, a o Pana Jezusa i Ewangelię wcale nie dbali; oni słuchali żydów i wiernie im służyli. A więc jest to piekło.
  W niebie żydowskim są ci, którzy na Przykazania Boże wcale nie zważali, ale za to na każde skinienie żyda byli gotowi. A więc jest to piekło.
  W niebie żydowskim są ci, którzy Kościoła, Mszy św. ani Sakramentów nie cierpieli, za to szynki i pijaństwo bardzo lubili. A więc jest to piekło.
  W niebie żydowskim są ci, którzy do cnót Bożych, Różańca, katechizmu czuli wstręt wielki, ale za to za przekleństwem i wszelkimi złościami przepadali. A więc jest to piekło.
  W niebie żydowskim są ci, którzy sługi Boże nienawidzili, za to sługi diabelskie, żydy, całym sercem ukochali. A więc jest to piekło.
  W niebie żydowskim są ci, którzy nie chcieli nosić Szkaplerza św., ale raczej sami obdarci z łaski Bożej i nadzy, drugich do nędzy moralnej i materialnej przywodzili. A więc jest to piekło.
  W niebie żydowskim są ci wszyscy którzy obrazów świętych Pańskich nie znosili, ale za to wszelkie obrazy piekielne i czartowskie wielce cenili. A więc jest to piekło.
  W niebie żydowskim są ci, którzy nie chcieli uklęknąć i oddać pokłonu Panu Jezusowi utajonemu w Najświętszym Sakramencie, za to kłaniali się i upadali przed tymi, których serce było mieszkaniem czartów. A więc jest to piekło.
  Widać więc z tego jasno, że niebo żydowskie, do którego wszyscy żydzi niewierni idą po śmierci, i dokąd prowadzą wszystkich ludzi, nie jest nic innego, tylko najgłębsze ogniem siarczystym gorejące piekło.
  Niebo, w którym nie ma Jezusa, ani Matki Bożej, ani świętych Apostołów, Męczenników i Wyznawców, tylko duchy i ludzie nienawidzący Jezusa, Boga naszego i wszystkiego co Chrystusowe, to jest po prostu piekło.

  • – Murzynek Bambo –

   – Julian Tuwin –

   Murzynek Bambo w Afryce mieszka
   czarną maskórę ten nasz kolezka
   uczy się pilnie przez całe ranki
   ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.

   A gdy do domu ze szkoły wraca,
   psoci figluje to jego praca,
   aż mama krzyczy Bambo łobuzie,
   a Bambo czarną nadyma buzię

   Mama powiada napij się mleka
   a on na drzewo mamie ucieka,
   mama powiada choć do kąpieli
   a on się boi, ze się wybieli

   Lecz mama kocha swojego synka,
   bo dobry chłopak z tego murzynka,
   szkoda, ze Bambo czarny wesoły,
   nie chodzi razem z nami do szkoły.

 2. Akurat ten epizod dziela Ks. Maksymiliana chwaly Mu nie przynosi. Lepiej pewne kwestie przemilczac. Kto woli naglasniac, antagonizuje w zlej wierze i nieczystej intencji. Wole podazac za nauka Blogoslawionego Jana Pawla II w kwestii zydowskiej diametralnie rozna od Sw. Maksymiliana.

  • Ukazując jego życie jako przykład dla wiernych, zwłaszcza dla kapłanów, Papież Paweł VI ogłosił go błogosławionym (17.10.1971 r.), a Jan Paweł II świętym (10.10.1982 r.)

 3. Obserwatorze – a moze bys przytoczyl inne wersety z zyciorysu sw. M. Kolbe ? Dlaczego wiec jest swietym ? I czy aby zasluzyl na to miano ? …. W historii KOsciola Katolickiego jest duzo bledow i wypaczen, tak jak w kazdym czlowieku istnieje dobro no i …zlo….Chyba sie ze mna zgodzisz….pozdrawiam

  • Ten święty wybrał w swoim życiu dwie róże białą i czerwoną,świętość i męczeństwo.Senat RP uchwałą ogłosił rok 2011 Rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego.Senat Rzeczypospolitej Polskiej uczynił to dla uczczenia życia i moralnej postawy tego wybitnego Polaka i kapłana, obrońcy godności człowieka, wzorca cnót, autorytetu moralnego, bohatera o heroicznej odwadze, wychowawcy, społecznika, a także obywatela świata, który w imię solidarności z drugim człowiekiem podjął cierpienie i oddał życie. Jego myśl społeczna i ofiara mają szczególne znaczenie dla wciąż odradzającego się społeczeństwa obywatelskiego Rzeczypospolitej. Dziękuje za pozdrowienia i ja również przesyłam gorące pozdrowienia.

  • … kazdy strazak jest meczennikiem…rzuca sie do walki z najezdza zywiolem by ratowac istnienie ludzkie

  • To moze byc tylko jedna strona medalu, ze zostal swiety, bo dal przyklad, ze czlowiek powinien zmieniac wyroki chwili groznych zywiolow, nie patrzec biernie, zmienil wole gestapowca…..pokazal, ze bezinteresownosc dociera nawet do essesmana….Ale druga stronna medalu bylo moze to, ze wczesniej panowala znieczulica, ze dom plonie lub ktos sie topi ?

  • Kicia masz racje ze czlowieczenstwo rozni sie i dzieli na zlych i dobrych na uczciwych i nie uczciwych na prawdomownych i klamcow wiedz badz uczciwa? i odpowiedz czy Ks. Maksymilian byl prawdomownym i uczciwym czy tez nie?

 4. Ks. Maksymilian nie za ublizanie narodowi wybranemu przez Boga zostal wyniesiony na oltarze. A za to, ze w Jego zyciu dokonala sie odmina uwienczona oddaneim zycia za innego. Ostrzegam przed bluznierstwami “Obserwatora” iz rzekomo za antyzydowskie poglady Ks. Maksymilian byl wyniesion.

  • To co głosił św. Maksymilian Kolbe nie było ubliżaniem ani antyżydowskie było to potwierdzenie tego co żydzi wyprawiają z katolikami w imię swego wybraństwa,które przekreślili w chwili ukrzyżowania Chrystusa.To nie Chrystus napisał talmud tyko sami żydzi w obronie przed wiarą katolicką,której tak nienawidzą bo widzą w niej zaprzeczenie swego wybraństwa a to nie godzi się z miłowaniem bliźniego.Talmud uczy nienawiści w stosunku do Chrystusa,krzyża i bliźniego.Według, którego kto nie jest żydem można go okraść i zabić.Św. Maksymilian Kolbe modlił się za żydów o ich nawrócenie i głośno o tym mówił.Sam Chrystus powiedział mnie prześladowali i was będą prześladować.Jeżeli ktoś dzisiaj staje w obronie prawdy,wiary katolickiej i zwróci uwagę żydom,że źle czynią to od razu jest antyżydowski.Narodem wybranym są katolicy na czele,którego stoi sam Chrystus i na nic wasze żydowskie ujadania.

 5. Naprawade, nie ma powodu, aby zajmowac sie mentalnoscia innych narodow w celach naprawczych, skoro nie potrafimy sobie poradzic ze swoja mentalnoscia w jednym bardzo konkretnym temacie – Z y d z i . Owszem mazna wytluc wszystkie lustra w domu, zeby nie ogladac wlasnego oblicza,
  tylko czy ono sie od tego zmieni?

  • Polak ma tesknoty..fakt…najesc, napic sie do syta, ewentualnie potem puscic “pawia” i w ramach rekompensaty oblepic wszystko blotem…niestetynawet w dybach wiecznie gdyba…

  • ..jakie pieczenie…kolos na glinianych nogach do informatyki, to tak jak kon zywy do koni mechanicznych…czy ktos jezdzi wozem drabiniastym ? ano jezdzi czasem..i swiatynie greckie tez odwiedzaja ludzie…kiedys czytalam o losach pradawnej swiatyni na wyspie Uznam i boginiach swietego ogniska…

 6. Moze sprobuje cos na temat i do rzeczy. To bardzo dobrze, ze taka ksiazka wychodzi. Jan Pawel II byl madrym czlowiekiem i Polakiem. Jestem z Niego dumny. To, ze nikogo tu ta ksiazka nawet nie zainteresowala pokazuje kim sa Polacy w USA.

  • jestes pewny, ze wszystkie splodzil sam, ze nikt nie trzymal lampy….styl niektorych rozni sie od pierwszych ksiag…przeczytalam kiedys stosy Dumasa i styl jego ksiazek tez byl w kratke, ale znalazlam gdzies notke, ze On sponsorowal swoim nazwiskiem wiele ksiazek studenciakom….Lubilam Kraszewskiego. i obyczajowe i historyczne powiesci i polecam Macoche…

  • “…Z mgły na horyzoncie wyłaniała się powoli polska kolumna. Była rzeczywiście oryginalna. W kształcie i zawieszeniu elitarnych pojemników. Pojemniki elity lewitowały wokół czubka kolumny, która cała miała kształt butelki. Bardzo specyficznej butelki. W kamerach Grunwalda widać było serię znaków zapytania zakończoną znaczkiem nieskończoności.

   To butelka wódki. Taka narodowa specyfika. Pijany naród, pijana rzeczywistość, pijane przepisy i elity oderwane od rzeczywistości – wyjaśnił spokojnie OMMega.”… fragment ciekawego artykulu…newsweek redakcja Kass

 7. Joseph Ratzinger(Benedykt XVI)napisal druga czesc dziela “Jezus z Nazaretu”. Jest juz oksiazce bardzo glsono, po tym, jak ujawniono, ze papiez jasno stwierdza: ZYDZI NIE ODPOWIADAJA ZA SMIERC JEZUSA!
  Ciekawe czy uwierza w to na Jackowie i Greenpincie?

 8. kasiuk vel kabura, Twoim zadaniem tu jak widze jest “zabawianie”sie koszte innych , ale bedzie bardziej uczciwie i zgodne z Twoja wiara jak tu deklarujesz na kazdym kroku albo pozartowac z siebie albo dac sobie spokoj, bo jak sam widzisz nikogo to nie bawi.A babcia jestem owszem ale nie dla Ciebie.Jesli probujesz obrazac innych to dajesz swiadectwo o sobie.Kazdy tu moze pisac o kazdym co chce tylko po co?Kogo to interesuje?

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks