0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura2015 - Rok Polskiego Teatru Publicznego

2015 – Rok Polskiego Teatru Publicznego

-

Premiery, spotkania, okolicznościowe publikacje i warsztaty odbywać się będą w polskich teatrach w nowym roku. Rok 2015 został ustanowiony Rokiem Polskiego Teatru Publicznego w związku z 250. rocznicą powstania Teatru Narodowego w Warszawie.

W grudniu 2014 r. Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego w związku z 250. rocznicą powstania Teatru Narodowego w Warszawie, tym samym ustanowienia w Polsce instytucji teatru publicznego. Powołanie Teatru Narodowego w 1765 roku stało się jednym z fundamentalnych wydarzeń, ustanawiających system opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą.

REKLAMA

Warszawskie obchody zogniskują się wokół Teatru Narodowego. W ramach obchodów jubileuszu powstania teatru wydana zostanie – po raz pierwszy – kompletna historia Teatru Narodowego w Warszawie. Publikacja ukaże się w siedmiu, bogato ilustrowanych, woluminach.

„12 września przyszłego roku odbędzie się wielki, otwarty festyn teatralny na Placu Teatralnym. Teatr wyjdzie na ulicę – celem imprezy jest przybliżenie go ludziom, zachęcić ich do odwiedzania. Cały dzień trwać będą imprezy na świeżym powietrzu, w namiotach oraz przy stoiskach w gmachu Teatru” – powiedział PAP Tomasz Kubikowski, kierownik literacki Teatru Narodowego.

Jesienią – od października do grudnia – odbywać się będzie 4. edycja festiwalu Spotkania Teatrów Narodowych. „W ramach imprezy do Warszawy przyjedzie kilka czołowych scen europejskich, które zaprezentują swoje przedstawienia. Tym razem będą to spektakle z polskiego repertuaru. Będzie to wątek polskich dramatów na obcych scenach narodowych” – podkreślił Kubikowski – „Zorganizowane zostanie także sympozjum dyrektorów teatrów narodowych. Będziemy się wspólnie zastanawiać nad sensem istnienia takiej instytucji i rolą, jaką może ona odgrywać”.

Kulminacja obchodów przypadnie 19 listopada. Tego dnia odbędzie się premiera „Kordiana” Juliusza Słowackiego w reżyserii Jana Englerta. W programie obchodów znajdą się także jubileuszowe premiery polskich dramatów – program rozpoczął się już w bieżącym sezonie: wystawiono m.in. „Iwonę – księżniczkę Burgunda” Witolda Gombrowicza w inscenizacji Agnieszki Glińskiej. W przyszłym sezonie – obchody rozciągną się na sezon 2015/16 – odbędą się m.in. premiery „Kordiana”, „Dziadów” w reżyserii Eimuntasa Nekrosiusa oraz „Pana Tadeusza” w inscenizacji Piotra Cieplaka.

W Krakowie, inauguracja obchodów odbędzie się 12 lutego. W Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej odbędzie się specjalny, setny pokaz spektaklu „Trylogia” w reżyserii Jana Klaty. Swoją obecność zapowiedziała minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, a także przedstawiciele Instytutu Teatralnego.

Publiczność obejrzy też działanie performatywne „Celny strzał (250 celnych strzałów w 250 lat)”, które – jak powiedział PAP wicedyrektor Starego Teatru Sebastian Majewski – przypomni o ważnych wydarzeniach w 250-letniej historii teatru publicznego.

W obchody włączą się krakowskie teatry, organizując z tej okazji specjalne wydarzenia, spektakle, happeningi, warsztaty edukacyjne. Pięć spośród krakowskich instytucji kultury – Teatr Łaźnia Nowa, Teatr Nowy, Teatr Figur Kraków, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Capella Cracoviensis – otrzymało dofinansowanie z resortu kultury w ramach programu „250-lecie teatru publicznego”.

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym w związku z Rokiem Teatru Publicznego przygotowywane są wydarzenia związane z trzema kojarzonymi ze stolicą Dolnego Śląska twórcami teatralnym: Tadeuszem Różewiczem, Helmutem Kajzarem oraz Tymoteuszem Karpowiczem

„W lutym odbędzie się premiera +Niewidzialnych Chłopców” Karpowicza, przygotowujemy też dwie sztuki Różewicza” – powiedziała PAP rzeczniczka Wrocławskiego Teatru Współczesnego Tatiana Drzycimska. Ponadto teatr będzie organizował spotkania i wykłady poświęcone tym twórcom. „Planowane są również zajęcia edukacyjne dla seniorów i młodzieży, na których będzie mowa o idei teatru publicznego” – dodała rzeczniczka.

Z kolei w rzecznik Teatru Polskiego we Wrocławiu Dawid Janiuś powiedział PAP, że wszystkie działania tej placówki w 2015 r. będą nawiązywać do Roku Teatru Publicznego. „Przygotowujemy na przykład premiery klasyków, m.in. Dziady cz. II czy sztuki szekspirowskie, do tego wiele wydarzeń około teatralnych” – dodał.

Rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej uczci Rok Teatru Publicznego premierą rzadko grywanej komedii Michała Bałuckiego „Sąsiedzi”. Spektakl wyreżyseruje Waldemar Śmigasiewicz.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przygotowuje na kwiecień premierę „Kordiana” Juliusza Słowackiego, w reż. Piotra Szczerskiego, z muzyką Zygmunta Koniecznego – część sztuki będzie śpiewana. Także ostatnia grudniowa premiera 2014 r. kieleckiej sceny – adaptacja powieści „Dzieje grzechu” Stefana Żeromskiego w reż. Michała Kotańskiego, która będzie grana w kolejnych miesiącach – jest wydarzeniem zaliczanym do obchodów 250. rocznicy powołania Teatru Narodowego. (PAP)

Na zdjęciu: Teatr Narodowy w Warszawie fot.Marek & Ewa Wojciechowscy/Wikipedia

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091279280 views

REKLAMA

2091279581 views

REKLAMA

2093076042 views

REKLAMA

2091279864 views

REKLAMA

2091280013 views

REKLAMA

2091280160 views