REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura20. Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w maju w ośmiu...

20. Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w maju w ośmiu polskich miastach

-

„Nie bądź obojętny_a” – to hasło 20. odsłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity, która odbędzie się w dniach 12-21 maja w ośmiu polskich miastach oraz od 23 maja do 4 czerwca online. W programie znajdą się m.in. filmy o rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz najlepsze tytuły światowych festiwali.

Hasło tegorocznej odsłony festiwalu „Nie bądź obojętny_a” podał zespół prasowy MDAG w komunikacie. Jak przypomniał, odwołuje się ono „do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN”. „Te słowa korespondują z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym na festiwalu od lat programem filmowym. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia – uważności i wrażliwości – także językowej – na otaczających nas ludzi” – czytamy.

REKLAMA

Wartości te odzwierciedlać będzie program, w którym szczególne miejsce zajmą dokumenty poświęcone inwazji Rosji na Ukrainę. „+Skąd dokąd+ (+In the Rearview+) Maćka Hameli opowiada o początku rosyjskiej agresji z 2022 roku. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach, który należy do reżysera. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań. Skali zniszczeń, które niesie ze sobą wojna oraz próbie powrotu do normalności na wyzwolonych obszarach przyglądają się z kolei Piotr Pawlus i Tomasz Wolski w filmie +W Ukrainie+” – zwrócili uwagę organizatorzy.

Jak co roku MDAG będzie doskonałą okazją, by obejrzeć filmy docenione na najważniejszych światowych festiwalach. „Laura Poitras (+Citizenfour+) po raz pierwszy zaprezentuje polskiej publiczności film +Całe to piękno i krew+ (+All the Beauty and the Bloodshed+), który zdobył główną nagrodę na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara. To opowieść o Nan Goldin – fotografce, które zdobyła sławę, dokumentując życie osób LGBT+ w Stanach Zjednoczonych i epidemię AIDS w latach 80. i 90. a obecnie walczy z koncernem farmaceutycznym odpowiedzialnym za kryzys opioidowy. Anna Hints, nagrodzona nagrodą reżyserską w Sundance, zabierze z kolei publiczność do estońskiej sauny w filmie +Siostrzeństwo świętej sauny+ (+Smoke Sauna Sisterhood+). To miejsce, gdzie kobiety mogą podzielić się swoimi najbardziej intymnymi historiami” – podano w komunikacie.

  1. festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja w ośmiu miastach – Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Część online wydarzenia potrwa od 23 maja do 4 czerwca.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://mdag.pl/. (PAP)

autorka: Daria Porycka

REKLAMA

2095856761 views

REKLAMA

REKLAMA

2095856994 views

REKLAMA

2097653390 views

REKLAMA

2095857144 views

REKLAMA

2095857245 views

REKLAMA

2095857356 views