0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaWymarzone zwycięstwo australijskiej Polonii

Wymarzone zwycięstwo australijskiej Polonii

-

„Nazwa Góra Kościuszki zyskała sobie prawo obywatelskie na całym świecie i należy do dziedzictwa kultury ludzkości“.

Te słowa wypowiedział w lutym 2007 roku dr Mieczysław Rokosz, prezes Kopca Kościuszki w Krakowie, do zgromadzonych na Górze Kościuszki w Australii podczas uroczystości upamiętniających 167. rocznicę zdobycia i nazwania Góry Kościuszki przez polskiego podróżnika i badacza Pawła Edmunda Strzeleckiego. Pisaliśmy o tym wydarzeniu w lipcu ub. roku w artykule „Muzyka Kościuszki na Górze Kościuszki“. 

Dzięki Polonii australijskiej, a przede wszystkim dzięki jej internetowemu magazynowi „Puls Polonii“ i niestrudzonej pani Ernestynie Skurjat-Kozek, zorganizowane zostały koncerty m.in. na Górze Kościuszki z muzyką polską, w tym muzyką skomponowaną przez samego generała. Nuty odkryła i zdobyła pani Ernestyna. 

REKLAMA

„Najważniejszą moją akcją było – mówi – odkrycie muzyki Kościuszki, zdobycie nut z Muzeum Kościuszki w Solurze (Szwajcaria), wydanie dysku, rozesłanie do polityków australijskich. Australijski zespół włączył Kościuszkę do swego repertuaru. Zaczęło się od żartu, że warto byłoby zagrać muzykę Kościuszki na Górze Kościuszki… i tak się ta nasza przygoda zaczęła“.

Odbyły się kolejne koncerty w Jindabyne – nieopodal góry – gdzie znajduje się pomnik Strzeleckiego oraz w mieście Cooma, a pani Ernestyna miała rozesłać książki o Kościuszce najważniejszym politykom w Australii.

Skąd tyle szumu medialnego wokół polskiego generała? Skąd nagle w dalekiej Australii w Śnieżnych Górach na samym szczycie Góry Kościuszki pojawili się tańczący polscy górale, a na budowlanej taczce przywieziono sprzęt, aby zapewnić dobre nagłośnienie?

Otóż kilka lat temu podjęto próby zmiany nazwy słynnej góry na aborygeńską. Był to szeroko dyskutowany w mediach pomysł George’a Martina, byłego burmistrza Tumbarumby. Nie chciała do tego dopuścić Polonia australijska.
Jej wysiłki opłaciły się, bo oto dowiadujemy się, że historyczna nazwa Góry Kościuszki została oficjalnie uznana przez władze. 

7 listopada 2008 r. australijskie media na pierwszych stronach podały wiadomość o dokumencie stwierdzającym, że Alpy Australijskie zostały włączone na listę Dziedzictwa Narodowego. W dokumencie tym znajdują się akapity dotyczące Pawła Edmunda Strzeleckiego i Jana Lhotskiego i ich znaczenia w odkrywaniu i badaniu Australii, m.in.:

„Góra Kościuszki ma symboliczne znaczenie dla wszystkich Australijczyków i jest corocznie odwiedzana przez ponad 100,000 ludzi. Została nazwana przez swego odkrywcę Pawła Strzelec-kiego imieniem Tadeusza Kościuszki, polskiego bojownika o wolność, jako wyraz uznania dla takich wartości, jak wolność człowieka i wolność narodu, które to wartości związane z Górą Kościuszki mają wielką wartość dla Polonii australijskiej“.

Uzyskując to zwycięstwo Polonia australijska nie chce zapominać o Aborygenach i podjęła już kroki, aby lepiej poznać tę społeczność, zaprzyjaźnić się i pomagać sobie nawzajem. To dzięki aborygeńskim przewodnikom Paweł Strzelecki poznawał Australię, a jeden z nich – Charlie Tarra – uratował polskiego badacza od śmierci głodowej.

W Pulsie Polonii czytamy: „Uczyniliśmy już pierwsze kroki, aby przybliżyć społeczności aborygeńskiej postać Kościuszki i jego prekursorskie starania o nadanie praw człowieka i obywatela czarnoskórym Amerykanom. Ukoronowaniem naszych marzeń byłoby, gdyby Aborygeni uznali w Kościuszce patrona pomocnego w dochodzeniu ich praw“.

Ogłoszono też komunikat w sprawie konkursu graficznego „Strzelecki i jego ekipa – w duchu zgodnej współpracy“.

Konkurs organizowany jest przez Fundację Kulturalną Pulsu Polonii, National Kościuszko Park, Konsulat RP i ambasadę polską w Australii. 
Celem konkursu jest zbudowanie ikonografii, dokumentującej działalność Strzeleckiego w Snowy Mountains oraz w Gippsland, oraz podkreślającej udział aborygeńskich przewodników w dokonanych odkryciach. 

W konkursie mogą brać udział amatorzy, profesjonaliści, dorośli i dzieci.
Forma twórcza dowolna: komiksy, karykatury, rysunek, obraz, grafika komputerowa, kolaże. Pierwsza nagroda to $1,000. 

Termin składania prac: 27 lutego 2009 r. Prace w formacie nie większym niż A-4 należy wysyłać na adres: 
Cultural Foundation of Puls Polonii, 
33 Valley View Cres., 
North Epping, NSW 2121
Informacje: Ernestyna w Sydney, (02) 9617-1797, [email protected].
Joanna Kmieć

REKLAMA

2091201030 views

REKLAMA

2091201329 views

REKLAMA

2092997788 views

REKLAMA

2091201610 views

REKLAMA

2091201756 views

REKLAMA

2091201900 views