REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaUśmiech pomaga. Z premierem, prezydentową, wójtem i gwiazdą

Uśmiech pomaga. Z premierem, prezydentową, wójtem i gwiazdą

-

Projekt Uśmiechnięta Polska, zwany również Światowym Archiwum Uśmiechu, krąży po świecie. Pomysł Marka Wysoczyńskiego, dyrektora Biura Promocji Kultury, by znane osoby rysowały uśmiechy dla dzieci w szpitalach, aby one rysowały dla kolejnych małych pacjentów i by w ten sposób uśmiech opanował cały glob, ciągle się rozbudowuje.

 

REKLAMA

Ostatnio uśmiechy rysowały dzieci w Mołdawii w czasie Dnia Europejskiego na centralnym placu Kiszyniowa. Każda ambasada europejska przygotowała swoje narodowe specjały. Polski ambasador Bogumił Luft przygotował bigos, a do namiotu z wystawą polskich uśmiechów zaprosił władze Mołdawii. Zaproszenie zostało przyjęte i na plakatach polskich miast uśmiechy rysowali premier z małżonką i córką, wicepremier, ministrowie spraw zagranicznych i obrony, a także mer Kiszyniowa i szef opozycji parlamentarnej.

 

Obecnie uśmiechy dzieci i królowej, prezydenta Bronisława Komorowskiego i Lizy Minelli szykują się na spotkanie z dziećmi chorymi na białaczkę w Stambule. Pojedzie tam również uśmiech narysowany przez patriarchę Konstantynopola Bartłomieja I, który narysował uśmiechniętą rybę.

 

– Uśmiech kształci – mówi Marek Wysoczyński. – Proszę spojrzeć na stronę www.promocjakultury.pl. Tam można zobaczyć, że i dzieci na całym świecie, i znane osoby – rysując uśmiechy przekazują nie tylko radość, ale także coś od siebie – czasem zawartą w rysunku uśmiechu całą historię. 

 

W sobotę 28 maja na zaproszenie konsula generalnego RP nad Bosforem, Mirosława Stawskiego, odbył się Warsztat z Uśmiechem z dziećmi tureckimi, które rysowały uśmiechy dla polskiej pani prezydentowej i dzieci polskich. A 1 czerwca wspólnie z dziećmi uśmiechy rysowała prezydentowa, pani Anna Komorowska. Te uśmiechy będą z kolei pokazane dzieciom na stadionie w gminie Rewal w czasie wielkiego Warsztatu z Uśmiechem. 

 

Niezwykłą niespodziankę dla dzieci przygotował na tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Albert Salamon – jego uśmiechnięty plakat będzie obrysowany uśmiechami przez dzieci w szpitalu w Gdyni – co roku w czasie festiwalu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wraz z gwiazdami polskiego kina rysują uśmiechy. 

 

Jaka gwiazda przybędzie do pacjentów w tym roku, pozostaje na razie niespodzianką, ale już wiadomo, że 17 czerwca uśmiechy z chorymi dziećmi w Gdańsku rysować będzie Dariusz Michalczewski. 

 

Po warsztacie z dziećmi odbędzie się wernisaż wystawy polskich i niemieckich uśmiechów pt. “Uśmiech łą-czy”, w 20. rocznicę umowy dobrosąsiedzkiej między RP i RFN. 

 

Dla twórcy projektu jest to bardzo ważne wydarzenie, bo mimo ogromnej sympatii i wielu zaproszeń dla pomysłu w Polsce i na świecie – archiwum, które liczy obecnie około pięciu tysięcy uśmiechów i powiększa się każdego dnia,  jest cały czas bezdomne.

 

“Ale jeśli dzieciom tłumaczę, że uśmiech jest lekiem na każde zło, jeśli lekarze mówią, że takie akcje wspomagają leczenie, a dyplomaci polscy zapraszają projekt Uśmiechnięta Polska jako wizytówkę naszego kraju – to optymizm nie opuszcza mnie ani na chwilę” – mówi Marek Wysoczyński.

Uśmiech pomaga i uś-miech uczy. Każdy dzień może być wspaniały – nawet, a może przede wszystkim, kiedy mamy problem – bo jeśli dzięki uśmiechowi kłopot zamieni się w sukces, to Światowe Archiwum Uśmiechu zagości w sercu każdego człowieka. 

(Informacja prasowa)

REKLAMA

2116524925 views

REKLAMA

REKLAMA

2116525126 views

REKLAMA

REKLAMA

2118321499 views

REKLAMA

2116525239 views

REKLAMA

2116525326 views

REKLAMA

2116525417 views