REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i Rozrywka"Miłośnicy książek"

"Miłośnicy książek"

-

(Nowy Jork)  – Wystawa „The Book Lovers”, zorganizowana przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i EFA Projects Space, prezentuje dorobek literacki artystów wizualnych.

 

REKLAMA

Kuratorzy David Maroto (hiszpański artysta wizualny) i Joanna Zielińska (kurator Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” w Krakowie) podjęli się próby systematyzacji badań nad zjawiskiem powieści pisanych przez artystów wizualnych.

 

Tego typu twórczość pojawiała się już w XX wieku, jednak dopiero w ostatnich latach wielu artystów zaczęło traktować powieść jako środek wyrazu artystycznego.

 

Projekt „The Book Lovers” szuka odpowiedzi na pytania: czy literatura stała się nowym narzędziem dla artystów wizualnych? Czy można mówić o nowym zjawisku w sztuce współczesnej – a jeśli tak, to czy jest ono nawiązaniem do sztuki konceptualnej, czy może zupełnie odrębną formą wyrazu? Jak to zjawisko wpływa na kwestię autorstwa oraz zmianę praktyki artystycznej?

 

Dla wielu artystów, których prace znalazły się w „The Book Lovers”, powieść jest metodą tworzenia nowych obiektów sztuki. Artyści wizualni sięgają po formę literacką w poszukiwaniu strategii poszerzania relacji z odbiorcą, starają się ożywić ideę praktyki artystycznej jako procesu. Zdarza się również, że procesy powstawania dzieła sztuki i pisania zachodzą równolegle. Związek między dziełem wizualnym a powieścią bywa tak zróżnicowany, jak zróżnicowani są artyści, którzy decydują się pisać; jednak im wszystkim powieść służy jako środek tworzenia sztuki. Przedłużeniem twórczości literackiej są formy wizualne: rysunek, rzeźba, wideo i dźwięk, instalacje, performance. One właśnie są prezentowane w EFA Project Space.

 

„The Book Lovers” to przede wszystkim zbiór ponad 140 napisanych przez artystów powieści z kolekcji antwerpskiego Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen (MHKA). Polscy twórcy w tej kolekcji to Wojciech Bruszewski, Maria Stangret Kantor, Norman Leto, Krzysztof Niemczyk, Bruno Schulz i Stanisław Ignacy Witkiewicz „Witkacy”. Wsród pozostałych autorów są m.in. Salvador Dalí, Joseph Kosuth, Yayoi Kusama, Jana Leo, Lindsay Seers i Andy Warhol.

 

Projekt jest prezentowany w kilku odsłonach. Wystawa w nowojorskim EFA Project Space, poświęcona artystom traktującym powieść jako formę artystyczną, pojedzie dalej do De Appel w Amsterdamie i do Cricoteki w Krakowie. W Nowym Jorku będą towarzyszyć wystawie performanse, dyskusje i inne wydarzenia.

 

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się również sympozjum na temat powieści jako formy artystycznej. Po jego zakończeniu zostaną opublikowane dwa tomy: pierwszy, jeszcze w 2013, będzie kompilacją książek z kolekcji, a drugi, dokumentujący cały projekt, ukaże się w 2014.

 

Zarządzana przez MHKA baza danych kolekcji powieści jest dostępna pod adresem: http://ensembles.mhka.be/events/what-happens-when-the-artwork-becomes-a-novel.

 

Wystawa „The Book Lovers” będzie otwarta do 9 marca.

(Infomacja prasowa

Instytutu Kultury Polskiej)

REKLAMA

2091172621 views

REKLAMA

2091172925 views

REKLAMA

2092969387 views

REKLAMA

2091173210 views

REKLAMA

2091173359 views

REKLAMA

2091173504 views