REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i Rozrywka"... bo sztuka jest jedna"

"… bo sztuka jest jedna"

-

Tak zakończyła wywiad dla radia 1030 Lidia Rozmus, którą razem z Anną Mycek-Wodecki i Iwoną Biedermann wysłuchiwała redaktor Idalia Błaszczyk. A pytanie brzmiało: co łączy te trzy profesjonalistki, z których jedna jest fotografem (Iwona), druga zajmuje się sztuką japońską (Lidia), a trzecia ilustruje książki dla dzieci (Anna). Rozmowy odbywały się pod życzliwym dachem Art Gallery Kafe podczas wernisażu wystawy prac Anny Mycek-Wodecki.

REKLAMA

Że sztuka jest jedna i łączy w sobie różne przejawy i różnych artystów można było się przekonać naocznie w piątek 11 czerwca, gdyż pojawiło się spore grono entuzjastów wyrażania siebie za pomocą form artystycznych. Były malarki (m.in. Gosia Tylman-German, Kasia Szcześniewska), wizażystki, autorki i autorzy tomików poezji oraz inni adepci sztuk wszelakich, zainteresowani dorobkiem wystawiającej. Dlatego zarówno książka dla dzieci „Ignaś, chłopiec z kolorową głową”, jak i kopie ilustracji cieszyły się popytem.

 

Anna Mycek-Wodecki opowiedziała o swojej profesjonalnej drodze, o pomysłach na dotychczasowe pozycje książkowe, o swojej obecnej pracy jako wykładowca w Illinois Art Institute. Anna jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydziału Malarstwa i Projektowania Graficznego. Od sześciu lat wydaje książki dla dzieci z własnymi ilustracjami. Poprzednie tytuły: „Minutka. Dwujęzyczny piesek” i „Minutka. Dwujęzyczny piesek i przyjaciele” zostały przetłumaczone na siedem języków. Ostatnia, polsko-angielska pozycja, wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe w Polsce, opowiada o dzieciństwie znakomitego naszego rodaka, Ignacego Jana Paderewskiego i jest dostępna w chicagowskich księgarniach i bezpośrednio u autorki. Anna Mycek-Wodecki przez trzynaście lat pracowała jako dyrektor artystyczny w piśmie „Chronicles of American Culture”, stworzonym przez Leopolda Tyrmanda.

 

Szalenie cieszy, gdy jest możliwość porozmawiania z ambitnymi i pełnymi pomysłów kobietami. Do takich też należy Iwona Biedermann, której studio fotograficzne DreamBox od wielu lat znane jest chicagowskiej Polonii, a która obecnie przebywa w Polsce, żeby zdobyć materiały z akcji budowania muzeum Czesława Miłosza w Krasnogrudzie, tworzącego się pod hasłem tolerancji i dialogu na wschodnich polskich granicach. Taka akcja tolerancji i dialogu przydałaby się również w Chicago. Wśród artystów… i nie tylko.

 

Tekst i zdjęcia:

Bożena Jankowska

REKLAMA

2095872187 views

REKLAMA

REKLAMA

2095872421 views

REKLAMA

2097668819 views

REKLAMA

2095872572 views

REKLAMA

2095872673 views

REKLAMA

2095872784 views