0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Plany ms2 na rok 2010

-

Muzeum Sztuki w Łodzi

 

REKLAMA

Niektóre wystawy Muzeum Sztuki w Łodzi, planowane na rok 2010.

Modernizacje. Europa Środkowa 1918-1939 

Wystawa zweryfikuje problem postrzegania Europy Środkowej jako regionu zdominowanego przez sztukę tradycjonalistyczną, niechętną „nowoczesności”. Zostanie poddany analizie problem zależności między architekturą modernistyczną a radykalnymi programami reform politycznych.

 

Obecne w Muzeum – poprzez archiwalne fotografie i plany architektoniczne – realizacje przypomną znaczenie modernistycznego eksperymentu dla ukształtowania nowego oblicza Europy Środkowej, a tym samym wyeksponują rolę tej części Europy w historii modernizmu w ogóle. I tak na przykład miejsce na wystawie znajdzie Gdynia jako pomnik nowego, modernistycznego trybu życia czy Zlin – imperium Tomasza Baty, który chciał kontrolować nie tylko przestrzeń mieszkalną pracowników swojej fabryki, ale i organizować ich czas wolny i całą przestrzeń życiową w ramach budowania nowego modelu społeczeństwa.

 

Od 11 marca do 30 maja.

 

Kurator: 

Andrzej Szczerski

Robert Morris

Wystawa zorganizowana we współpracy z Museum Abteiberg (Mönchengladbach, Niemcy) prezentuje twórczość Roberta Morrisa – amerykańskiego rzeźbiarza, autora tekstów i konceptualistę, jednego z najważniejszych artystów lat 60. Wraz z Donaldem Judem stworzył on teoretyczne podwaliny minimalizmu, a jego prace  i teksty z tego okresu negowały awangardowy koncept oryginalności. Wystawa artysty w ms2 wejdzie w dodatkowy dialog z prezentowaną w budynku kolekcją sztuki XX i XXI wieku.

 

Od 29 czerwca do 26 września. 

 

Kuratorzy: 

Clemens Krümmel, Gregor Stemmrich; ze strony Muzeum Sztuki: Katarzyna Słoboda

 

Władysław Strzemiński

Duża monograficzna wystawa Władysława Strzemińskiego będzie stanowić z jednej strony przypomnienie twórczości najważniejszego artysty awangardowego w Polsce, z drugiej – próbę zinterpretowania na nowo jego dorobku, który okazuje się nieść niezwykle współczesne znaczenia.

 

Dla Muzeum Sztuki organizacja wystawy Strzemińskiego, po 17 latach od jego ostatniej ekspozycji, jest ponadto ważnym gestem odniesienia się do własnych korzeni. To dzięki artyście bowiem powstała Międzynarodowa Kolekcja Grupy „a.r.”, dając w 1931 roku początek Muzeum.

 

Wystawie będzie towarzyszyła międzynarodowa konferencja oraz dwie publikacje: katalog i książka z analizami obrazów Strzemińskiego autorstwa najwybitniejszych specjalistów ze świata.

 

Od 26 października do 27 lutego 2011.

 

Kuratorzy: 

Zenobia Karnicka, Jarosław Lubiak

Wrogościnność. Podejmowanie obcych. W ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur.

 

Od 3 września do 3 października. Kuratorzy: Jarosław Lubiak, Kamil Kuskowski. 

Building Memory. Y. Bartana, M. Bałka, D. Narkevicius, M. Odenbach.

 

W czasie różnicowania się historycznej pamięci w ostatnich latach – zarówno instytucjonalnie, politycznie, jak i indywidualnie, proponujemy konfrontację czterech znanych artystów z tematem architektury pamięci. Mirosław Bałka przedstawia oficjalną wersję współczesnego spotkania papieża Benedykta XVI z obozem koncentracyjnym Auschwitz. Natomiast niemiecki artysta Marcel Odenbach ukazuje pomnik na Majdanku widziany oczyma dwóch zwyczajnych młodych ludzi z okolicy. Deimantas Narkevicius badał archiwum niedawnej przeszłości kraju, który nie istnieje (Niemcy Wschodnie/ NRD). Materiały politycznej propagandy dotyczą  pracy i kolektywnego wypoczynku. Z kolei izraelska artystka Yael Bartana odwołuje się do historii swego kraju i zjawiska osiedleń.

 

Od 16 marca do 23 maja.Kurator: Maria Morzuch.

Paralaksa: spojrzenie Zbigniewa Rogalskiego

Tematem prac Zbigniewa Rogalskiego, jednego z najciekawszych przedstawicieli malarstwa polskiego, jest refleksja nad procesem widzenia w świecie zdominowanym przez instrumenty optyczne. Artysta eksperymentuje z możliwościami i właściwościami postrzegania w kulturze wszechobecnych kamer. Tworzy nową optykę malarską, w której wykorzystuje zaskakujące punkty widzenia i totalną widzialność. Wystawa jest szansą na zapoznanie się z twórczością artysty, którego większość dzieł znajduje się na co dzień w prestiżowych kolekcjach poza granicami kraju.

 

Od 28 września do 23 stycznia. Kurator: Jarosław Lubiak.

Liam Gillick.

Część ekspozycji wokół sali neoplastycznej.

 

Brytyjski artysta, który reprezentował Niemcy na Biennale w Wenecji w 2009 roku, został zaproszony przez Muzeum do zrealizowania projektu w budynku ms, przy ul. Więckowskiego. Będzie to kolejna inicjatywa, po pracy Daniela Burena, który wchodzi w dialog z Salą Neoplastyczną zaprojektowaną przez Władysława Strzemińskiego jako przestrzeń dla ekspozycji prac grupy „a.r.” i twórców związanych z konstruktywizmem. Dziś kolekcja znajduje się już w nowym budynku ms2, a pozostawiona w ms sala staje się punktem wyjścia dla kolejnych projektów.

 

Od kwietnia. Kurator: Maria Morzuch. 

(Informacja prasowa)

 

–––––––––––––––––––

Dziennik Związkowy jest sponsorem medialnym Muzeum Sztuki w Łodzi.

REKLAMA

2091327407 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091327706 views

REKLAMA

2093124165 views

REKLAMA

2091327987 views

REKLAMA

2091328133 views

REKLAMA

2091328277 views