REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura i Rozrywka Nagroda im. Katarzyny Kobro

Nagroda im. Katarzyny Kobro

-

Tegoroczną laureatką Nagrody im. Katarzyny Kobro została Natalia LL.

REKLAMA

 

Nagroda im. Katarzyny Kobro przyznawana jest od 2001 roku przez jury złożone z przedstawicieli różnych dziedzin sztuki. W tym roku zasiedli w nim: Jadwiga Sawicka, Elżbieta Anna Jabłońska, Marta Deskur-Wolska, Paweł Susid i Robert Rumas.

 

Fotografie Natalii LL weszły do kanonu polskiej sztuki II połowy XX wieku, ale artystka zajmuje się też rysunkiem, performance, sztuką wideo, instalacją i rzeźbą.

 

Natalia LL (Lach-Lachowicz) urodziła się w 1937 w Żywcu. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1970 roku wraz z  Andrzejem Lachowiczem i Zbigniewem Dłubakiem założyła grupę i Galerię Permafo, działającą do końca 1981 r. Od lat współtworzy międzynarodowy ruch sztuki feministycznej.

 

Artystkę interesuje wiele tematów, w latach 80. podejmowała zagadnienia filozoficzne, religijne i magiczne. Często jako bohaterkę zdjęć umieszcza siebie samą. W swoich odważnych realizacjach łączy wątki erotyczne z osobistymi, feministyczne z politycznymi, czerpiąc też świadomie ze świata pop kultury. Jej późniejsze prace – z początku XXI wieku – komentują w indywidualny sposób ważne wydarzenia, w tym polityczne, ale artystka jest przy tym skupiona na problemach osobistych, głównie odwołując się do tradycji body-artu.

 

Prace Natalii LL znajdują się m.in. w zbiorach Frauen Museum w Bonn, Museum of Modern Art w Lubljanie, Ludwig Museum w Kolonii, International Center of Photography w Nowym Jorku czy Musée National d’Art Moderne, Centre Georges Pompidou w Paryżu.

 

Nagroda im. Katarzyny Kobro to wyjątkowe wyróżnienie w dziedzinie sztuki – jedyne w Polsce przyznawane artystom przez artystów. Pomysłodawcami idei dorocznego nagradzania artystów przez kolegium złożone z przedstawicieli różnych dziedzin sztuki są Józef Robakowski i nieżyjąca już Nika Strzemińska, córka Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego.

 

Celem Nagrody jest uhonorowanie postawy progresywnej i poszukującej artysty otwartego na wymianę myśli, bezinteresownego inicjatora zdarzeń kulturalnych.

 

(Informacja prasowa)

–––––––––––––––––––

Dziennik Związkowy jest sponsorem medialnym Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

 

 

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks