REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura i Rozrywka Muzeum Indian w Evanston

Muzeum Indian w Evanston

-

Mitchell Museum of the American Indian znajduje się w Evanston. Łatwy dojazd z Chicago, atrakcyjność stałych i tymczasowych wystaw oraz dostępność eksponatów dla zwiedzających sprawiają, że jest to miejsce warte polecenia szczególnie dla rodzin z dziećmi.

 

REKLAMA

Muzeum, założone w 1977 roku przez Johna i Elizabeth Seabury Mitchell, poświęcone sztuce, kulturze i historii rdzennych mieszkańców Ameryki, gromadzi eksponaty z obszarów Ameryki Północnej, do Arktyki włącznie.

 

Obecnie pokazywane są trzy wystawy tymczasowe.

 

• Cahokia: Rediscovering Archaeology. Metropolia indiańska, zamieszkana od około 600 i z niewiadomych przyczyn opuszczona około 1300 roku, pozwala przybliżyć kulturę regionu obecnego Mississippi. Gospodarka oparta na rolnictwie, specyficzna architektura, innowacje techniczne i wysoko rozwinięta sztuka – charakteryzowały to miasto, liczące 40,000 mieszkańców – więcej, niż ówczesny Londyn. 

 

Do 30 października.

 

• Did you know they’re Native? Sylwetki 24 wybitnych – bardziej i mniej znanych – osób indiańskiego pochodzenia z USA i Kanady, pokazanych poprzez fotografie i informacje biograficzne.

 

Do 8 stycznia 2012.

 

• Deconstructing Stereotypes: Top Ten Truths. Często spotykamy się z utartymi, błędnymi wyobrażeniami na temat kultury i dziedzictwa społecznego. Jakie stereotypy najmocniej wpływają na życie rdzennych Amerykanów, czyli Indian? Wystawa umożliwia poznanie dziesięciu najgorszych – z indiańskiej perspektywy.

 

Do marca 2012.

 

Stałe wystawy:

 

• Treasures of the Collection. Nowo otwarta wystawa obejmuje około 75 najciekawszych z liczącej ponad 10 tysięcy eksponatów kolekcji muzeum: koszyków, figurek, przedmiotów zdobionych koralami, sztuki Eskimosów i Południowego Zachodu USA. Orientacja w kulturach plemion wytwarzających te obiekty i wykorzystujących je w codziennym życiu.

 

• A Regional Tour of American Indian Cultures. Poznawanie sztuki i kultury materialnej plemion zamieszkujących główne regiony USA i Kanady: Woodlands (na wschód od Mississippi), Plains (między Mississippi a Górami Skalistymi), Southwest (Kolorado, Nowy Meksyk, Arizona i Utah), Northwest Coast (nadmorskie tereny Oregonu, Washingtonu, Kanady i Alaski), Arktyka.

 

• The Photographs of Edward S. Curtis. Kontrowersyjne plony 30-letniej pracy Curtisa przedstawiają wyidealizowany obraz Indian ich kraju i życia. Często inscenizowane fotografie, zawierające fantastyczne akcesoria i nieautentyczne szczegóły kultury materialnej, były krytykowane przez środowiska naukowe. Jednak przeważa opinia, że dorobek Curtisa pomógł zachować wiedzę o przeszłości rdzennych plemion amerykańskich.

 

• The Teaching Lodge and Wigwam. Zwiedzający mogą usiąść przy ognisku w zrekonstruowanym wigwamie i poczuć się “u siebie” w środowisku charakteryzującym styl życia leśnych Indian. 

 

•        •        •

 

Muzeum Mitchella znajduje się przy 3001 Central Street w Evanston. Jest otwarte od wtorku do soboty w godzinach 10 rano – 5 po południu, w czwartki do 8 wieczorem, w niedziele od 12 w południe do 4 po poł. W poniedziałki zamknięte.

 

Wstęp $5, studenci, dzieci, nauczyciele i seniorzy $3, członkowie muzeum i szczepów indiańskich wchodzą bezpłatnie.

 

Inf.: tel. (847) 475-1030 i www.mitchellmuseum.org.

Opr.: Krystyna Cygielska

 

REKLAMA

Poprzedni artykułLevi Johnston o rodzinie Palinów
Następny artykułWIKIzeum w MS Łódź

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks