REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaMiesiąc Artystów w Chicago

Miesiąc Artystów w Chicago

-

Wśród wielu galerii, prezentujących nowe wystawy w dniu rozpoczęcia tradycyjnego Miesiąca Artystów w Chicago, znalazła się DreamBox Gallery Iwony Biedermann, gdzie w piątek 1 października można było obejrzeć dwie ekspozycje: Retrospektywa i nowe prace – fotografie Iwony Biedermann – i cykl malarski Ewy Bloch Containment.

 

REKLAMA

Iwona Biedermann, która równie dobrze czuje się w fotografii dokumentalnej, jak i artystycznej, pokazała osiem prac z nowego cyklu – Three Lines in Motion. Jego tematem jest odbicie przewodów elektrycznych w kałuży po porannym deszczu, zebranej w chicagowskej dziurze w jezdni. Poruszająca się powierzchnia wody odkształcała odbicia linii, co przyciągnęło uwagę autorki poezją prostej formy.

 

 

Fotografiom towarzyszy napisany w lutym – po polsku i angielsku – wiersz Iwony. Oto jego polska wersja:

 

idę za pamięcią

za barwą koloru

radością oczu

odnajduję to

co zapomniane

w słońcu

bez przyczyny

bez słowa

jestem

czystym

patrzeniem

 

Na wystawie – w ramach retrospektywy – znalazły się fotografie z jej najciekawszych reportaży, takich jak „Beyond the Veil” o życiu zakonnic, „Coptic in Chicago” o zbiorowym chrzcie w jeziorze Michigan czarnych wyznawców kościoła koptyjskiego czy „W ogrodzie” – cyfrowe fotomontaże, w których człowiek i rośliny splatają się w pełne magii obrazy.

 

Absolwentka Columbia College, której fotografie ukazują się w prasie obu Ameryk, Europy, Australii i Japonii, jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.

 

W niedawno rozstrzygniętym konkursie Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Press Club Polska „Życie Polonii w obiektywie”, na który wpłynęło ponad tysiąc fotografii z wielu krajów świata, trzecie miejsce zajął reportaż Iwony Biedermann „Zygmunt M.”

 

Ewa Bloch, która w Polsce studiowała matematykę, a Ameryce, m.in. w chicagowskim Art Institute, nauki komputerowe, malarstwo i pedagogikę, pokazała cykl abstrakcyjnych obrazów, do których inspiracją jest uroda wycieków – od małej kropli benzyny przy pompie do plam ropy naftowej na morzu.

 

Wystawy w DreamBox Gallery można oglądać tylko po umówieniu się przez tel. (773) 292-0419.

 

Galeria znajduje się przy 2415 W. North Ave. i w internecie pod adresem www.dreamboxfoto.com.

 

W galerii Tima Robinsona po drugiej stronie ulicy (2418 W. North Ave.) na wystawie Twins and Girls można było zobaczyć interesujące prace, wykonywane techniką mozaiki z precyzyjnie wycinanych elementów drewna o zróżnicowanej barwie i fakturze.

 

Dla licznych widzów obu galerii był to przedsmak październikowego przeglądu twórczości miejscowych artystów w ramach Chicago Artists’ Month, który w tym roku odbywa się pod hasłem „The City as Studio”.

 

Informacje o innych wystawach, otwartych dla zwiedzających galeriach, warsztatach artystycznych i innych imprezach – można znaleźć pod adresem www.chicagoartistsmonth.org.

 

Tekst i zdjęcie:

Krystyna Cygielska

REKLAMA

2095872912 views

REKLAMA

REKLAMA

2095873145 views

REKLAMA

2097669541 views

REKLAMA

2095873294 views

REKLAMA

2095873395 views

REKLAMA

2095873506 views