REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kultura i Rozrywka Letni koncert grup tanecznych zespołu „WICI”

Letni koncert grup tanecznych zespołu „WICI”

-

REKLAMA

2147483647 clicks

Rewia tańców ludowych i narodowych

 

Chicago (Inf. wł.) – Do tradycji tanecznych prezentacji Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego „Wici” weszły letnie koncerty stanowiące podsumowanie rocznej działalności zespołu. W tym roku niezapomniany i z rozmachem zorganizowany koncert tańców ludowych i narodowych w wykonaniu wszystkich grup tanecznych „Wici” mieliśmy okazje obserwować jedenastego czerwca na scenie audytorium szkoły przy 1111 Dee Rd. w Park Ridge.

Prowadzący koncert, byli tancerze Kasia Lis i Kuba Feliński, wymieniając sponsorów i przyjaciół zespołu “Wici” powiedzieli m.in.: ”Apelujemy i zachęcamy do zakupu “Dziennika Związkowego”. W chwili gdy ukazywał się pierwszy “Dziennik Związkowy” w Chicago 15 stycznia 1908 roku czyli 103 lat temu, istniały już trzy pisma codzienne, a były nimi: “Dziennik Chicagoski”, wydawany przez Ojców Zmartwychwstańców, “Dziennik Ludowy”, firmowany przez Związek Socjalistów Polskich i “Dziennik Narodowy”, którego właścicielem była niezależna spółka. Trwała więc walka o zdobycie czytelnika, o dochody z reklam i ogłoszeń, a nade wszystko o uzyskanie wpływu na świadomość polonijnej społeczności.

 

Po ponad stu latach sytuacja znowu jest trudna. Choć mamy tylko jeden dziennik w Chicago, potrzebuje on pomocy i poparcia czytelników, całej Polonii. Zachęcamy do kupowania i ogłaszania się w Dzienniku Związkowym. O dzisiejszej imprezie ukazywały się w Dzienniku darmowe ogłoszenia o naszej uroczystości. Już najbliższym wydaniu weekendowym Dziennika Związkowego ukaże się artykuł z naszej dzisiejszej imprezy ze zdjęciami was wszystkich. Nie zapomnijcie kupić gazety “Dziennik Związkowy”.

 

Wieczór rozpoczęła grupa reprezentacyjna, która wręcz perfekcyjnie zatańczyła poloneza w choreografii Zofii Marcinek zaadaptowanej przez Magdalenę Solarz, a następnie w tańcach i zabawach z regionu krakowskiego w choreografii Anny Strojny na parkiecie pojawiły się dzieci z Grupy II Małych Wici. W kolejnej odsłonie na parkiet ruszyła Grupa I prezentując „Marsz Małych Wici” w choreografii Kingi Wojdyły Podstawskiej. Muzykę do tego układu skomponował Leszek Fraszczyński. Pierwszy zapowiadany przez prezenterów segment koncertu zakończyły tańce z regionu opoczyńskiego oraz zabawy dziecięce Grupy III i II „Małych Wici” występujące pod kierownictwem artystycznym Anny Strojny.

 

Po kolejnej zapowiedzi Kasi i Kuby w tańcach Beskidu Śląskiego zaprezentowali się tancerze Grupy IV występujący pod okiem Kingi Wojdyły Podstawskiej oraz Grupa reprezentacyjna, która zaprezentowała te tańce w choreografii Zofii Marcinek i adaptacji Magdaleny Solarz. W kolejnym punkcie koncertowego programu na scenie pojawiła się Grupa VI „Małych Wici”, która zatańczyła kujawiaka w choreografii Moniki Derdas, a następnie publiczność oklaskiwała Grupę Reprezentacyjną w kujawiaku i mazurze w choreografii Magdaleny Solarz do muzyki Henryka Wieniawskiego. Tancerze pierwszego zespołu w kolejnej odsłonie wykonali „polka-mazurka” w choreografii pani Magdaleny, do muzyki Hansa Christiana Lumbye. Trzecią odsłonę pierwszej części koncertu rozpoczęły tańce Skalnego Podhala w choreografii Anny Zegleń oraz gościnny występ zespołu „Białodunajcanie” pod kierownictwem Anny Kuny. Przed finałem kończącym pierwszą część koncertu, w którym Reprezentacja zatańczyła mazura z opery „Halka” Stanisława Moniuszki krótki koncert muzyki ludowej dał kapela „Wici Folk Band”.

 

Po przerwie, w czasie której publiczność miała okazję posilić się pączkami, na scenie w tańcach wielkopolskich w choreografii Anny Strojny na scenie pojawili się tancerze z Grupy III „Małych Wici”. Następnie publiczność z tego regionu Polski przeniosła się na Śląsk, aby obejrzeć tańce cieszyńskie w choreografii Zofii Marcinek i adaptacji Anny Strojny.

 

„Wesołe tancerki” to układ choreograficzny Magdaleny Solarz zatańczony przez Reprezentację. W kolejnej odsłonie publiczność oklaskiwała Grupę VI „Małych Wici”, która zaprezentowała się w tańcach lubelskich w choreografii Moniki Derdas oraz Grupę V, która w choreografii Joanny Wawro przygotowała tańce spiskie. Przed finałem z udziałem wszystkich grup występujących w tym koncercie publiczność miała okazję oklaskiwać gorącego krakowiaka z Lajkonikiem oraz tańce rodem z Podhala, przyśpiewki góralskie „Białodunajcan” i popisy kapeli ludowej zespołu „Wici”.

 

Dziękując swoim podopiecznym za występ dyrektor artystyczna zespołu Magdalena Solarz podkreśliła, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie w naukę ponad dwustuosobowej grupy dzieci i młodzieży oraz rodziców i grupy osób opiekującej się zespołem zarówno od strony artystycznej jak i organizacyjnej. Serdeczne słowa podziękowania skierowała do współpracujących z nią choreografów oraz do czuwających nad zasobami finansowymi zespołu Urszuli Lewandowskiej, Elżbiety Stolarczuk, Reginy Oryszczak, Haliny Bielowicz, Łucji Szeligii i Danuty Wójcik, która przygotowuje kostiumy.

 

Letnie koncerty, które są swoistego rodzaju artystycznym egzaminem po roku szkolnych prób i występów na różnych imprezach polonijnych i miejskich stanowią znakomitą okazję do pochwalenia się zrobionymi podczas cotygodniowych prób postępami przed pedagogami, publicznością i najbliższymi. W okresie wakacji wielu z tancerzy będzie miało okazję pokazać swoje umiejętności na różnego rodzaju imprezach festiwalowych i po tym, co zaprezentowali w sobotę, można mieć pewność, że będą godnie reprezentowali chicagowską Polonię promując polski folklor i kulturę.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

 

(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2131883701 views

REKLAMA

REKLAMA

2131883716 views

REKLAMA

REKLAMA

2133680036 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131883726 views

REKLAMA

2131883729 views

REKLAMA

2131883733 views