REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Pierwsza strona "NYT" cała w nazwiskach osób zmarłych na Covid-19

Pierwsza strona “NYT” cała w nazwiskach osób zmarłych na Covid-19

-

Nazwiska tysiąca osób, które zmarły w USA z powodu koronawirusa pojawiły się na pierwszej stronie niedzielnego wydania dziennika “New York Times”. Wśród nich figuruje nazwisko majora Jerzego Główczewskiego, pilota Dywizjonu 308, który w połowie kwietnia zmarł na Covid-19.

Redakcja nowojorskiego dziennika na taki hołd zdecydowała się z uwagi na to, że Stany Zjednoczone zbliżają się do przekroczenia 100 tys. w bilansie ofiar śmiertelnych epidemii. Zamieszczone gęsto na “jedynce” gazety nazwiska stanowią zaledwie ok. 1 proc. wszystkich zgonów z powodu koronawirusa w USA.

REKLAMA

Zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore na Stany Zjednoczone przypada ponad jedna czwarta ofiar śmiertelnych epidemii na świecie – 97 048. Najmocniej koronawirus uderzył w stan Nowy Jork, na który przypada blisko jedna trzecia zgonów w USA – 29 031.

Przy zachowaniu obecnego tempa przyrostu zgonów prognozuje się, że próg 100 tys. ofiar śmiertelnych epidemii zostanie w USA przekroczony prawdopodobnie w poniedziałek lub we wtorek.

“NYT” tłumaczy, że “same liczby nie pokazują wpływu koronawirusa na Amerykę, czy dotyczy to liczby hospitalizowanych pacjentów, utraconych miejsc pracy czy ludzkich istnień”, które pochłonął Covid-19.

Przy większości nazwisk zamieszczono krótkie informacje, kim była zmarła osoba lub za co szczególnie ją ceniono.

Na liście figuruje nazwisko zmarłego w wieku 97 lat majora Jerzego Główczewskiego, pilota 308. Dywizjonu Myśliwskiego “Krakowskiego”, jednostki lotniczej Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii w latach 1940-1947.

Główczewski urodził się w Warszawie w 1922 roku. Był ostatnim żyjącym pilotem myśliwca z II wojny światowej. Wykonał sto lotów bojowych.

Walczył w Brygadzie Karpackiej w Afryce, a później w Polskich Siłach Powietrznych w Europie. Uczestniczył m.in. w bitwie powietrznej nad Gandawą w 1945 r. Za służbę w czasie II wojny światowej został trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Polową Odznaką Pilota. Po krótkim pobycie we Francji powrócił do Polski w 1947 r. Jako absolwent architektury na Politechnice Warszawskiej przyłączył się do prac przy odbudowie Warszawy.

W USA Jerzy Główczewski m.in. wykładał na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej. W Nowym Jorku pracował dla Fundacji Forda oraz ONZ; wykładał też architekturę w Instytucie Pratta. Major Główczewski zmarł 13 kwietnia w Nowym Jorku; chorował na Covid-19.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Czy dziennikarz PAP naprawdę myśli, że NYT współczuje ofiarom wirusa? To wszystko jest element kampanii wyborczej i lista jest zamieszczona w celu wykorzystania jej w kampanii wyborczej przeciw Trumpowi. NYT ma gdzieś ofiary wirusa i działa podobnie jak w latach trzydziestych XX wieku. Wtedy Walter Duranty wychwalał Stalina na łamach NYT, który mordował i zagłodził miliony ludzi. W latach ll wojny światowej NYT ukrywał też prawdziwe informacje na temat zagłady Żydów. Skorumpowane media w USA (90% prasy i TV) nie działają w interesie obywateli amerykańskich.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks