REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównakoronawirusChiny przetestują tysiące próbek z banków krwi w Wuhan w poszukiwaniu źródła...

Chiny przetestują tysiące próbek z banków krwi w Wuhan w poszukiwaniu źródła Covid-19

-

Chiny przygotowują się do przetestowania dziesiątek tysięcy próbek krwi z miasta Wuhan w ramach poszukiwań źródła pochodzenia Covid-19 – podała w środę stacja CNN, powołując się na przedstawicieli władz. Jest to odzew na apele o przejrzystość badań w związku z koronawirusem.

Magazyn z 200 tysiącami próbek krwi, wśród których znajdują się te z ostatnich miesięcy 2019 r., został wskazany w lutym tego roku przez naukowców ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jako możliwe źródło kluczowych informacji, mogących pomóc w ustaleniu, kiedy i gdzie wirus po raz pierwszy przeszedł na ludzi.

REKLAMA

Próbki są przechowywane w Centrum Krwi w Wuhan i mają one obejmować także rok 2019. Według chińskich władz próbki z banku krwi są przechowywane przez dwa lata, na wypadek, gdyby były potrzebne jako dowód w procesach sądowych związanych z oddawaniem krwi.

Ten dwuletni okres oczekiwania wkrótce wygaśnie w kluczowych miesiącach – w październiku i listopadzie 2021 r. Większość ekspertów uważa, że właśnie w tych miesiącach przed dwoma laty wirus mógł po raz pierwszy zainfekować ludzi. Pracownik chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia powiedział CNN, że przygotowania do testów trwają i nastąpią po osiągnięciu dwuletniego limitu czasowego.

„Badanie tych najbliższych rzeczywistemu czasowi próbek pomoże nam wykryć faktyczny moment wybuchu epidemii” – powiedział Yanzhong Huang, specjalista ds. zdrowia na świecie w Radzie Stosunków Zagranicznych.

Z kolei Maureen Miller, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Columbia powiedziała, że „badania te będą zawierały istotne wskazówki”.

Wezwała Chiny do zezwolenia zagranicznym ekspertom na obserwowanie tego procesu. „Nikt nie uwierzy w żadne wyniki, które podadzą Chiny, chyba że będą w badaniach uczestniczyć także obcy naukowcy” – dodała.

Chiński naukowiec Liang Wannian, który kierował chińską częścią połączonej misji WHO, po raz pierwszy w lipcu poinformował na konferencji prasowej, że Chiny przetestują próbki. Dodał wtedy, że gdy chińscy eksperci „będą mieli wyniki, dostarczą je zarówno zespołom ekspertów chińskich jak i zagranicznych”.

Dr William Schaffner z Uniwersytetu Vanderbilt zasugerował z kolei, że próbki krwi mogłyby być przywiezione do Genewy, lub w inne neutralne miejsce, co pozwoliłoby ekspertom WHO na ich zbadanie. (PAP)

REKLAMA

2097961106 views

REKLAMA

REKLAMA

2097961339 views

REKLAMA

2099757731 views

REKLAMA

2097961482 views

REKLAMA

2097961583 views

REKLAMA

2097961693 views