REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kierowcy Sposób na rutynową inspekcję ciężarówki

Sposób na rutynową inspekcję ciężarówki

-

Inspekcje przedwyjazdowe (pre-trip) i po powrocie z trasy (post-trip) powinny być rutyną dla każdego zawodowego kierowcy CDL. Jednak czy codzienna kontrola stanu technicznego pojazdu jest nawykiem? W rzeczywistości wielu kierowców robi je sporadycznie, a niektórzy wcale.

Pracodawcy, chcąc zmusić do wykonywania tej czynności, zainwestowali w elektroniczne czytniki, z którymi kierowca był zmuszony do obejścia całej ciężarówki i zeskanowania odpowiednich znaczków naklejonych w newralgicznych punktach traktora i przyczepy (np. piąte koło, opony, felgi, światła, hamulce itp.). Jednak pomysłowość ludzka nie zna granic i po pewnym czasie poradzono sobie i z tym „utrudnieniem” pracy. Otóż wszystkie potrzebne naklejki zostały skopiowane, znalazły się na jednej kartce papieru i inspekcja przebiegała… bez opuszczania kabiny.

REKLAMA

Ale i na takie postępowanie znalazło się lekarstwo. Firma Zonar, mając na celu poprawę bezpieczeństwa i chcąc skorygować złe nawyki niektórych (zaznaczamy – niektórych) kierowców, stworzyła EVIR (Electronic Vehicle Inspection Report). Jest to program zamontowany w małym, poręcznym mobilnym tablecie, pełniącym funkcję ELD, którym kierowca musi skanować znaczki, tak jak w poprzednich systemach. Tym razem jednak specjalne sensory kontrolują położenie komputera i czas, jaki kierowca poświęcił na kontrolę każdego z elementów.

Po powrocie do kabiny wyniki inspekcji są automatycznie przesyłane na portal administracyjny Zonar’s Ground Traffic Control. Jeżeli podczas przeglądu nie wykryto żadnych defektów, kierowca dostaje zielone światło. Gdyby jednak zaistniała potrzeba naprawy, e-mail z detalami zostaje wysłany do wskazanego warsztatu. Tam za pomocą platformy GTC – Ground Traffic Control, mechanik lub kierowca tuż po naprawie musi zaktualizować status techniczny pojazdu.

Obecnie Zonar pracuje nad nad nową wersją EVIR, która pozwoli na zastosowanie szerszej gamy mobilnych urządzeń elektronicznych, takich jak chociażby Samsung Tab 5 czy smartfony. Warto dodać, że do tej pory firma Zonar znana była z produkcji elektronicznych dzienników pokładowych – ELD.

Jeżeli ktoś z czytelników chciałby lepiej zaznajomić się lub może nawet nabyć to elektroniczne urządzenie, proponujemy odwiedzić kanał YouTube, gdzie po wpisaniu hasła „ZONAR EVIR” odnajdziecie kilkanaście interesujących filmików instruktażowych.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

 

fot.123RF

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks