0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKierowcyŚnieżyca, gołoledź, polarny wir – jechać czy nie jechać?

Śnieżyca, gołoledź, polarny wir – jechać czy nie jechać?

-

W środowisku zawodowych kierowców często powtarzana jest prawda, że „truckerem z krwi i kości zostaje się dopiero po przejechaniu trasy na Zachodnie Wybrzeże zimową porą”. Chrztem bojowym jest przeprawienie się przez stany Wyoming albo Montana i to najlepiej, kiedy pada śnieg. Po takich przeżyciach żadne śniegi nie są już straszne, a zima w Illinois wydaje się błahostką.

Jednak zimowe miesiące nawet w takich regionach jak nasz mogą okazać się nie lada wyzwaniem, czego przykładem mogą być ostatnie tygodnie. Począwszy od odpalenia ciężarówki po weekendowym mroźnym postoju, poprzez zamarznięte piąte koło, aż do warunków na drodze – wszystko to pokazuje, jak dokuczliwy i niebezpieczny może być zawód kierowcy CDL.

REKLAMA

Właśnie w tym okresie najczęściej pada pytanie: czy kierowca CDL ma prawo odmówić wyjazdu w trasę ze względu na złe warunki drogowe? Według jednej z klauzul zawartych w ustawie o transporcie naziemnym (Surface Transportation Assistance Act, STAA) kierowca ma prawo odmowy pracy (prowadzenia pojazdu komercyjnego), kiedy warunki drogowe są niebezpieczne. A przepisy Departamentu Transportu mówią wyraźnie, „jeżeli warunki jazdy są wyjątkowo niebezpieczne, to należy zaprzestać prowadzenia pojazdu komercyjnego aż do momentu poprawy sytuacji.” Nie oznacza to oczywiście, że kierowca ma prawo odmowy podjęcia pracy tylko dlatego, że prognoza pogody jest niesprzyjająca. Natomiast może skorzystać z takiej ewentualności, kiedy warunki jazdy już są złe.

W jaki sposób ocenić, czy jazda jest ryzykowna, czy już zagraża naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu? Wielokrotnie władze stanowe podejmują za nas taką decyzję i w wypadku np. burzy śnieżnych czy piaskowych zamykają autostrady. W większości sytuacji musimy zdać się na własny instynkt, zdrowy rozsądek i doświadczenie. Czynniki, jakie powinny być brane pod uwagę, poza sprawnością techniczną naszej ciężarówki (wysokość bieżnika, grubość klocków hamulcowych), to teren po jakim będziemy się poruszać, rodzaj ładunku i jego rozmieszczenie na przyczepie czy zachowanie innych pojazdów na drodze.

W momencie kiedy kierowca uzna, że kontynuowanie jazdy jest zbyt ryzykowne, powinien natychmiast powiadomić dyspozytora swojej firmy. Najlepiej w formie SMS-a bądź e-maila, z uzasadnieniem, dlaczego podjął taką decyzję. Powodów może być wiele – śnieżyca, zamarzający deszcz (tzw. black ice), bardzo silny wiatr itp. – muszą one jednak znaleźć się w opisie sytuacji, gdyż mogą później stanowić dowód na to, iż decyzja była uzasadniona i podjęta racjonalnie.

W skrajnych wypadkach, kiedy za odmowę wyjazdu w trasę kierowca zostałby zwolniony z pracy, może on założyć sprawę swojemu pracodawcy w Departamencie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (Occupational Safety and Health Administration, OSHA). Ma na to 180 dni od momentu zawieszenia w obowiązkach zawodowych. Jednak przed podjęciem takiego kroku zaleca się konsultację z prawnikiem, aby przejrzał akta i potwierdził, bądź obalił, zasadność takiej decyzji.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks. We serve Truckers!

 

fot.werner22brigitte/Pixabay.com

REKLAMA

2091325049 views

REKLAMA

2091325348 views

REKLAMA

2093121807 views

REKLAMA

2091325629 views

REKLAMA

2091325775 views

REKLAMA

2091325920 views