REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kierowcy Jak zostać kierowcą zawodowym

Jak zostać kierowcą zawodowym

-

Czy zostanie zawodowym kierowcą CDL to trudny, wymagający sporo zachodu proces, czy raczej nie? Dzisiaj prześledzimy mechanizm zdobywania zawodowego prawa jazdy, ale najpierw zadajmy sobie pytanie, czy jest to zawód z przyszłością.

W poszukiwaniu odpowiedzi trafialiśmy na opinie jednostronne i mało obiektywne, pokusiliśmy się więc o własną.

REKLAMA

Największym zagrożeniem dla zawodu kierowcy CDL to oczywiście autonomizacja tej profesji. Inaczej mówiąc, ciężarówki samojeżdżące, czyli autonomiczne. Śledząc prasę branżową, dotarliśmy do artykułów, w których dostrzeżono już ten problem. Wiemy, że niektórzy kongresmeni rozpoczęli prace nad odpowiednimi ustawami, które nie pozwolą na gwałtowną redukcje zawodu kierowcy.

Można przypuszczać, że czasy, w których zobaczymy pędzące po autostradach osiemnastokołowce bez człowieka za kierownicą, to sprawa następnych dwudziestu, trzydziestu lat. Patrząc jednak na rewolucję, która miała miejsce w lotnictwie i wprowadzenie autopilota, możemy domniemywać, że i w transporcie kołowym człowiek będzie musiał przebywać na pokładzie pojazdu komercyjnego. Jest więc nutka optymizmu.

Nie wybiegając jednak za daleko w przyszłość, uważamy, że zawód kierowcy zawodowego, szczególnie na dalekich dystansach, jest idealny dla ludzi chcących studiować „online”. Dzięki wprowadzeniu elektronicznych dzienników pokładowych ELD, żaden kierowca nie jest zmuszany do pracy ponad przewidziane godziny. Młody, chcący się uczyć człowiek, pracując 11 godzin dziennie i zarabiając dużo ponad przeciętną krajową, znajdzie czas (13 pozostałych godzin) i spokój w zaciszy kabiny sypialnej na studiowanie. Nie wspominając o możliwości zwiedzenia całego kraju i nabrania doświadczeń życiowych, których posiadanie będzie procentowało w późniejszych latach. Możemy się domyślać, że największe firmy transportowe wiedząc, że zdobędą pewnego kierowcę na dwa do czterech lat (czas studiów), albo dłużej, będą skłonne do fundowania stypendiów.

Ale jak zostać kierowcą zawodowym CDL? Aby pokusić się o zdobycie komercyjnego prawa jazdy CDL – Commercial Driver License, kandydat musi mieć ukończone 18 lat. Niestety posiadacze CDL w wieku od 18 do 21 lat mogą wykonywać zawód tylko w obrębie jednego stanu, dopiero po ukończeniu 21 roku życia reszta Ameryki stoi dla nich otworem.

Istnieją dwa rodzaje szkół nauki jazdy. Jedne prywatne, za które trzeba zapłacić z własnej kieszeni (zdarza się, ze względu na niedobór kierowców w danym stanie, sponsoring stanu) i drugie, utworzone przy dużych firmach transportowych. Jednakże w zamian za to, że firma zainwestowała w trening przyszłego pracownika, musi on podpisać kontrakt i przez kolejnych kilka lat być z nią związany.

Sam egzamin podzielony jest na część teoretyczną oraz praktyczną. W części teoretycznej oprócz pytań ogólnych znajdują się również pytania specyficznie odnoszące się do rodzaju pojazdu komercyjnego, jaki kandydat chciałby prowadzić w przyszłości (np. cysterny lub dwie czy trzy przyczepy w konwoju). Część praktyczna to inspekcja pojazdu, umiejętność manewrowania składem (ciągnik plus naczepa) na placu manewrowym i oczywiście jazda po drogach publicznych.

Zanim jednak dojdzie do egzaminów przyszły trucker musi okazać następująca listę dokumentów:
– ważne prawo jazdy, które nie zostało anulowane, odebrane bądź zawieszone
– dowód na to, że jest obywatelem USA lub posiadaczem „zielona karty”
– kartę Social Security
– dowód stałego pobytu
– ważna kartę medyczna USDOT

Po udanym egzaminie, z prawem jazdy CDL w dłoni, każdy nowo upieczony kierowca ma dwie drogi do wyboru. Pracować dla kogoś albo skoczyć na głęboką wodę i rozkręcić własny interes. Będąc w branży transportowej od paru dekad, możemy śmiało stwierdzić, że z tych, którzy odważyli się na natychmiastowe kupno ciężarówki i rozpoczęcie przygody na własną rękę, przetrwał naprawdę znikomy procent.

Proponujemy, aby zatrudnić się na rok, dwa, w jakieś rzetelnej firmie transportowej w charakterze kierowcy, poznać tajniki tego niełatwego fachu i dopiero po głębokiej analizie zainicjować własną działalność gospodarczą. Jeżeli ktoś z czytelników jest właśnie na tym etapie, to zapraszamy do naszego biura, gdzie po krótkiej rozmowie orientacyjnej, będziecie mieli rozeznanie, jakie fundusze trzeba zainwestować i jakie wymogi spełniać, aby wasze marzenia mogły się spełnić i przetrwać w dobrej kondycji przez długie lata.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

fot.123RF Stock Photos

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks