REKLAMA

2131666599 views

REKLAMA

2131666598 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKierowcyCukrzyk za kierownicą ciężarówki

Cukrzyk za kierownicą ciężarówki

-

Przypadki cukrzycy u kierowców zawodowych CDL zdarzają się o 50 proc. częściej aniżeli u reszty społeczeństwa. Jest to wynikiem stylu życia, w którym dwa podstawowe filary są poważnie zachwiane: ruch albo raczej jego brak oraz niezdrowa dieta. Wyniki badań z marca bieżącego roku mówią nawet o 500 tysiącach cukrzyków wśród zawodowych kierowców, co oznacza, że jeden na siedmiu jest chory. Zatrważające statystyki!

Każdy komercyjny kierowca co dwa lata zobowiązany jest do odnowienia karty medycznej – Medical Card. Oznacza to wizytę u lekarza, który wykonuje szereg badań i na ich podstawie stwierdza, czy stan pacjenta nadaje się do wykonywania zawodu. Dla wszystkich borykających się z cukrzycą, jest to nie lada wyzwanie. W 2003 roku weszło prawo, według którego cukrzyk, który aby prawidłowo funkcjonować pobiera insulinę, musi starać się o specjalne zezwolenie bezpośrednio z Federalnej Administracji Bezpieczeństwa Przewoźników (Federal Motor Carrier Safety Administration, FMCSA). Jest to bardzo skomplikowany proces, który dodatkowo zabiera dużo czasu, gdyż rozpatrywanie aplikacji może potrwać nawet do 180 dni.

REKLAMA

Po piętnastu latach od wprowadzenia tego wymogu administracja postanowiła ułatwić życie wszystkim borykającym się z tą dolegliwością i zarządzono, że z dniem 19 listopada 2018 roku, nie muszą oni starać się o wspomniane zezwolenie z FMCSA.

Zawierzono profesjonalistom – lekarzom i to oni podczas okresowych badań będą oceniać, czy pacjent jest w stanie wykonywać zawód i wydawać, bądź nie, karty medyczne. I chociaż w przypadku cukrzyków będą one ważne tylko na rok (normalny okres ważności to dwa lata), to i tak jest to znaczne ułatwienie.

Kierowca przyjmujący insulinę podczas okresowego badania lekarskiego będzie musiał okazać formę ITDM – Insulin Treated Diabetes Mellitus, na podstawie której lekarz prowadzący stwierdzi, iż pacjent jest pod stałym nadzorem, pobiera odpowiednia dawkę insuliny i prawidłowo kontroluje przebieg choroby.

Dodatkowo do ITDM będzie musiał być dołączony przynajmniej trzymiesięczny zapis wyników testów na wysokość cukru we krwi, które przeprowadzał sam kierowca. Jeżeli taki rejestr nie zostanie dostarczony, to badany otrzyma kartę medyczną tylko na kolejne trzy miesiące, a po ich upływie musi dostarczyć rejestr badań krwi.

Gdyby doszło do ataku cukrzycy, podczas którego chory będzie musiał skorzystać z pomocy innych, straci przytomność lub wpadnie w śpiączkę, to automatycznie zostaje zawieszony w czynnościach zawodowych, aż do momentu, w którym lekarz prowadzący stwierdzi ustabilizowaną wysokość cukru oraz odpowiednią kontrolę choroby.

W najgorszym położeniu znajdą się kierowcy zdiagnozowani z ciężkimi przypadkami retinopatii proliferacyjnej, retinopatii cukrzycowej, które poważnie osłabiają wzrok. Osoby z takimi wadami zostaną permanentnie zdyskwalifikowane i nigdy już nie zasiądą za kierownica ciężarówki.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

 

fot.123RF

REKLAMA

2126719450 views

REKLAMA

REKLAMA

2126719467 views

REKLAMA

REKLAMA

2128515787 views

REKLAMA

2126719477 views

REKLAMA

2126719481 views

REKLAMA

2126719485 views