REKLAMA

2119539988 views

REKLAMA

2119539987 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaInternetRosja. FSB: inteligentne okulary Facebooka można byłoby uznać za gadżet szpiegowski

Rosja. FSB: inteligentne okulary Facebooka można byłoby uznać za gadżet szpiegowski

-

Według rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) specyfika inteligentnych okularów Facebooka sprawia, że można byłoby je zaliczyć do gadżetów szpiegowskich. W Rosji za kupowanie takich akcesoriów grozi kara do czterech lat więzienia.

Opinię FSB na temat gadżetu Facebooka opublikował w poniedziałek wieczorem portal TJournal. “Okulary te mogą mieć pewne właściwości konstrukcyjne, które pozwalają umieścić je w kategorii specjalnych urządzeń technicznych przeznaczonych do niejawnego pozyskiwania informacji” – głosi komunikat służb prasowych FSB.

REKLAMA

Nie wyjaśniły one, które cechy pozwalają na taką ocenę. Niemniej, powołały się na przepisy rosyjskiego kodeksu karnego dotyczące gadżetów szpiegowskich. W Rosji za takie gadżety uważane są przedmioty i systemy stosowane do celowego ukrytego zbierania informacji. Nie są do nich zaliczane urządzenia pozwalające na nagrywanie głosu i obrazu, czy ustalanie lokalizacji, jeśli funkcje te są widoczne, a przedmioty są dostępne w handlu.

Facebook zaprezentował inteligentne okulary z dostępem do sieci we wrześniu br. wraz ze znaną marką okularów Ray-Ban. Za pomocą gadżetu będzie można zrobić zdjęcie, nagranie, posłuchać muzyki. Okulary Ray-Ban Stories będą odbierać komendy głosowe dzięki wbudowanemu mikrofonowi, a za pomocą wbudowanej w oprawki technologii bezprzewodowo będą łączyć się z aplikacją Facebook View.

W Rosji okularów Facebooka kupić na razie nie można, choć można je np. zamówić przez serwisy internetowe i sprowadzić pocztą.

W 2018 roku w poważne tarapaty wpadł rolnik z obwodu kurgańskiego, który kupił urządzenie śledzące GPS, by upilnować cielaka. Wobec rolnika wszczęto sprawę karną dotyczącą nielegalnego kupna “specjalnego urządzenia technicznego przeznaczonego do niejawnego pozyskiwania informacji”. Rolnik zamówił to urządzenie z Chin i został zatrzymany w trakcie odbioru paczki na poczcie. Mężczyzna zupełnie nie zdawał sobie sprawy, że kupowanie tego rodzaju gadżetów jest karalne. (PAP)

REKLAMA

2118244394 views

REKLAMA

2118244521 views

REKLAMA

REKLAMA

2120040880 views

REKLAMA

2118244601 views

REKLAMA

2118244672 views

REKLAMA

2118244738 views