REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaInternetNetflix wprowadza pilotażowo nowy system dodatkowych wynagrodzeń dla twórców w Polsce

Netflix wprowadza pilotażowo nowy system dodatkowych wynagrodzeń dla twórców w Polsce

-

Netflix, jako pierwszy serwis streamingowy w Polsce, ogłosił w środę pilotaż nowego systemu dodatkowych wynagrodzeń dla twórców popularnych lokalnych produkcji. Jest to program bazujący na rozwiązaniach z powodzeniem wdrożonych już w innych krajach europejskich – podano.

Jak poinformowano, w ramach starań o wzmacnianie pozycji polskich twórców, Netflix ogłosił pilotaż nowego systemu wynagrodzeń dla osób zaangażowanych w pracę nad produkcją tytułów, które osiągną określoną oglądalność w serwisie. Zostaną nim objęte na razie wybrane produkcje. Warunki i zasady dotyczące wynagrodzeń będą każdorazowo ustalane we współpracy z lokalnymi producentami.

REKLAMA

„Porozumienie oparte o zapisy art. 18 Dyrektywy UE w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym przyniesie korzyści osobom, które mają wpływ na sukces serialu – m.in. scenarzystom, reżyserom, operatorom filmowym, aktorom pierwszego i drugiego planu” – napisano w przesłanym PAP komunikacie. „Dodatkowe wynagrodzenie będzie wypłacane twórcom bezpośrednio” – dodano.

„Jesteśmy dumni, że Netflix, jako pierwszy serwis streamingowy w Polsce, może zaproponować twórcom innowacyjne i partnerskie rozwiązanie, oparte na uzgodnieniach kontraktowych. Proponowane rozwiązanie jest pilotem i obejmuje wybrane produkcje. W najlepszym interesie polskich twórców są elastyczne rozwiązania, które uzupełniają istniejące procedury oparte o zbiorowe zarządzanie prawami. Takie też są zapisy dyrektywy unijnej. Testowane rozwiązanie jest formą samoregulacji opartej o swobodę umów, a jego kontynuacja będzie zależna od finalnego kształtu implementacji dyrektywy unijnej przez Polskę” – mówi Rachel C. Schumacher z Netfliksa, cytowana w komunikacie. 

Igor Ostrowski, ekspert prawa, wspólnik i globalny szef kancelarii Dentons odpowiedzialny za branżę konsumencką w rozmowie z PAP ocenił, że „jest to bardzo ciekawe i innowacyjne rozwiązanie, które jest ukierunkowane na stworzenie systemu wynagrodzeń dla twórców sprawdzonego już w innych krajach”.

„Nowe rozwiązania regulacyjne powinny dawać twórcom elastyczność rozliczania się pośrednio przez organizacje zbiorowego zarządzania lub bezpośrednio w ramach ustaleń kontraktowych. Byłby to mechanizm zgodny z art. 18 Dyrektywy prawnoautorskiej. Taka elastyczność jest w witalnym interesie twórców, do których kieszeni powinno trafiać jak najwięcej środków z tytułu sukcesu danych projektów” – powiedział PAP Ostrowski. 

Pilotaż systemu, do którego uruchomienia przygotowywano się od kilku miesięcy, bazuje na rozwiązaniach wdrożonych przez serwis Netflix we współpracy z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających część autorów i twórców w Niemczech, Szwecji i Norwegii. 

Od początku swojej działalności nad Wisłą Netflix blisko współpracuje z polską branżą, z roku na rok zwiększając swoje zaangażowanie na rynku. W latach 2020-21 serwis zainwestował 490 mln zł w rozwijanie biblioteki polskich filmów i seriali, (zarówno własnych, jak i licencjonowanych) a także w produkcję zagranicznych tytułów w Polsce. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

REKLAMA

2097753865 views

REKLAMA

REKLAMA

2097754099 views

REKLAMA

REKLAMA

2099550491 views

REKLAMA

2097754242 views

REKLAMA

2097754344 views

REKLAMA

2097754454 views