0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaInternetKrakowski hejnał codziennie w południe na żywo w internecie

Krakowski hejnał codziennie w południe na żywo w internecie

-

Trębacz Zygmunt Rozum gra hejnał mariacki  fot.Jacek Bednarczyk/PAP
Trębacz Zygmunt Rozum gra hejnał mariacki
fot.Jacek Bednarczyk/PAP

Krakowski hejnał, grany przez strażaka z Wieży Mariackiej, od środy można słuchać i oglądać na żywo dzięki telewizyjnej transmisji internetowej. Transmisja odbywa się codziennie w samo południe na stronie telewizja.krakow.pl.

Tradycja grania hejnału z Wieży Mariackiej trwa od ponad 600 lat – dawniej melodia ta ostrzegała przed ogniem lub najazdem wroga.

REKLAMA

Hejnał Mariacki rozbrzmiewa co godzinę w cztery strony świata. Pierwszy raz – na południe, w stronę Wawelu, dla króla. Drugi raz – na zachód, w stronę magistratu, dla burmistrza. Trzeci raz – na północ, w stronę Barbakanu, dla gości. Za czwartym razem – na wschód, w kierunku Małego Rynku, dla komendanta straży pożarnej. Raz dziennie, w południe, hejnał transmituje Program I Polskiego Radia, a obecnie także telewizja.

Dzięki telewizyjnej transmisji internauci będą mogli zobaczyć hejnalistę, wieżę i widoki na cztery strony Krakowa.

„Jeżeli państwo kiedykolwiek zatęsknicie za Krakowem, bardzo serdecznie zachęcam do tego, aby o godz. 12 otworzyć stronę internetową telewizji Kraków. Będziecie mogli na żywo nie tylko posłuchać, ale i zobaczyć jak grany jest hejnał krakowski. Naprawdę warto” – zachęcał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

„Na poziomie XI Wieży Hejnałowej Bazyliki Mariackiej zamontowaliśmy pięć kamer. Pokazują one hejnalistę od momentu uderzenia w dzwon aż do czwartego hejnału. Internauta przełączając widoki może śledzić całą trasę strażaka z trąbką. Liczymy, że w ten nowy sposób najsłynniejszy polski hejnał będzie można oglądać na wielu komputerach, tabletach i smartfonach. I nie tylko w Krakowie, ale nawet w najodleglejszych miejscach świata, gdzie dotarł już internet” – poinformował krakowski magistrat.

Skróconą wersję hejnału nadawał od 2012 r. I Program Polskiego Radia. „W połowie 2015 roku powstał pomysł, by rozpocząć transmisję wideo hejnału. W styczniu 2016 roku Jedynka powróciła do transmisji całej melodii. My postanowiliśmy dokończyć realizację naszego pomysłu” – wyjaśnia magistrat.

Krakowski hejnał związany jest ze strażą miejską, która zobowiązana była do ostrzegania ludności średniowiecznych miast przed niebezpieczeństwem, głównie pożarem. Był grany z wyższej z dwóch wież Bazyliki Mariackiej w Krakowie, budowanej w latach 1287-1397.

Od czasów średniowiecza wieża ta zawsze należała do miasta, pełniąc rolę strażnicy, zwana też była hejnalicą. Czuwał tu dzień i noc strażnik, do którego obowiązków należało granie hejnału, będącego hasłem do otwierania i zamykania bram miejskich. Ponadto ostrzegał on mieszkańców miasta przed pożarem i wrogiem. Wysokość wieży wynosi 81 metrów. Niższa wieża, mierząca 69 metrów, była zawsze dzwonnicą.

Praktyka grania hejnałów utrzymała się do końca XVIII wieku. Zmiana warunków życia w miastach, pogarszająca się sytuacja finansowa sprawiły, że granie hejnałów zostało zaniechane.

W Krakowie, po kilkunastu latach przerwy, granie hejnału zostało wznowione w 1810 roku.

Legenda głosi, że w 1241 roku strażnik na wieży dostrzegł hordę Tatarów. Kiedy zaczął grać na alarm, strzała z tatarskiego łuku przeszyła mu gardło. Trębacz zginął, melodia gwałtownie się urwała. Od tego zdarzenia hejnał krakowski urywa się raptownie.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091306531 views

REKLAMA

2091306834 views

REKLAMA

2093103293 views

REKLAMA

2091307115 views

REKLAMA

2091307263 views

REKLAMA

2091307410 views