REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaImigracjaUNHCR: w tym roku 515 tys. migrantów dotarło do Europy przez Morze...

UNHCR: w tym roku 515 tys. migrantów dotarło do Europy przez Morze Śródziemne

-

fot.STR/EPA
fot.STR/EPA

Od początku roku ponad pół miliona imigrantów i uchodźców dotarło do Europy przez Morze Śródziemne a ok. 3 tys. osób zginęło lub zostało uznanych za zaginione – wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Spośród 515 tys. migrantów prawie 383 tys. przybyło do Grecji, a ok. 129 tys. do Włoch. Według UNHCR ok. 54 proc. z nich to Syryjczycy, a 13 proc. to Afgańczycy. 71 proc. ludzi, którzy dotarli do Grecji, to Syryjczycy.

REKLAMA

W tym roku podczas ryzykownych prób przedostania się do Europy drogą morską poniosło śmierć lub zostało uznanych za zaginione 2980 imigrantów lub uchodźców. Według UNHCR w 2014 roku ok. 3,5 tys. ludzi poniosło śmierć lub zaginęło podczas takiej przeprawy.

Mimo wspólnych europejskich akcji poszukiwawczych i ratunkowych koordynowanych przez unijną agencję ochrony granicy Frontex, w ramach których w tym roku udało się ocalić dziesiątki tysięcy ludzi, trasa wiodąca przez Morze Śródziemne wciąż jest najbardziej niebezpieczna dla migrantów i uchodźców.

Według UNHCR wiele osób, które docierają drogą morską do Europy Południowej, głównie do Grecji, pochodzi z krajów pogrążonych w przemocy i konfliktach, takich jak Syria, Irak i Afganistan. Te osoby wymagają międzynarodowej ochrony i często są w złym stanie fizycznym i psychicznym.

22 września w Brukseli szefowie MSW państw UE przegłosowali podział 120 tys. uchodźców. Decyzję podjęto w głosowaniu większościowym, chociaż przewodniczący Radzie UE Luksemburg początkowo dążył do konsensusu w sprawie podziału. Nie udało się jednak przekonać czterech krajów – Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Polska poparła uzgodnienia, głosując inaczej niż pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej.

ONZ uznała, że unijny plan relokacji 120 tys. uchodźców napływających do Europy nie jest wystarczający. Według ONZ należy ułatwić migrantom dotarcie do UE oraz usprawnić system ich rejestracji i kontroli. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2102959055 views

REKLAMA

2102959289 views

REKLAMA

2104755681 views

REKLAMA

2102959432 views

REKLAMA

2102959532 views

REKLAMA

2102959641 views