REKLAMA

2118796768 views

REKLAMA

2118796767 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaImigracjaUE. Po tragedii na Morzu Śródziemnym wspólne spotkanie szefów MSZ i MSW

UE. Po tragedii na Morzu Śródziemnym wspólne spotkanie szefów MSZ i MSW

-

700 migrants lost at sea south of Italy
fot.EPA

 

REKLAMA

Dramat imigrantów na Morzu Śródziemnym przesłoni poniedziałkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu. Do szefów dyplomacji dołączą po południu ministrowie spraw wewnętrznych, by zastanowić się nad reakcją UE na tragiczną sytuację.

W nocy z soboty na niedzielę w katastrofie kutra rybackiego, który wypłynął z Libii do Włoch, mogło zginąć nawet 950 osób. Dotychczas znaleziono 24 ciała, uratowano 28 ludzi.

“Spotkanie odbędzie się w cieniu tragedii do której doszło w ostatnim czasie na Morzu Śródziemnym” – powiedział dziennikarzom szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna.

W związku z tragedią zmieniono program planowanego od dawna posiedzenia szefów MSZ. “Dojeżdżają ministrowie spraw wewnętrznych i będziemy mieli wspólne spotkanie, by podjąć decyzje i zareagować na tę sytuację, która tworzy poważny problem w basenie Morza Śródziemnego. Giną ludzie i UE musi mieć pomysł na reakcję” – powiedział Schetyna.

Polski resort spraw wewnętrznych ma reprezentować na spotkaniu w Luksemburgu wiceminister Piotr Stachańczyk.

“Jest oczekiwanie solidarnej reakcji europejskiej, wszystkich krajów Europy i to wyzwanie dla Polski” – powiedział Schetyna. “Musimy być gotowi, to jest kwestia rozmowy, pewnie powołania zespołu” – dodał. “Będziemy przygotowywać polski pomysł” – zapewnił.

Schetyna nie chciał zadeklarować, ilu imigrantów z południa byłaby gotowa przyjąć Polska. “Nie chcę mówić o konkretnych liczbach, żeby nie być zakładnikiem tych wypowiedzi (…) Zobaczymy jakie są oczekiwania włoskiej strony, propozycje (szefowej dyplomacji UE – PAP) Federiki Mogherini i wtedy będziemy reagować” – powiedział minister.

“Trzeba zatrzymać nielegalną imigrację, a potem mieć pomysł na to, co z uchodźcami, którzy już są w UE” – dodał.

Mogherini podkreśliła przed rozpoczęciem spotkania, że na UE spoczywa moralny obowiązek, by zmierzyć się z wyzwaniem, związanym z napływem imigrantów przez Morze Śródziemne. “Myślę, że mamy moralny obowiązek, by skupić się na naszej odpowiedzialności, jako Europejczyków, aby zapobiegać coraz to kolejnym tego rodzaju tragediom” – powiedziała Mogherini dziennikarzom.

“Musimy mieć wspólne poczucie europejskiej odpowiedzialności za to co dzieje się na Morzu Śródziemnym, pamiętając, że nie ma łatwych czy magicznych rozwiązań” – dodała.

Według Mogherini wspólne spotkanie szefów MSZ i MSW państw unijnych może służyć przygotowaniu ewentualnego nadzwyczajnego szczytu UE w tym tygodniu, jeżeli szef Rady Europejskiej Donald Tusk postanowi zwołać spotkanie przywódców.

O zorganizowanie szczytu poświęconego imigracji zaapelował w niedzielę premier Włoch Matteo Renzi. Przewodniczący Tusk prowadzi konsultacje w tej sprawie z przywódcami krajów UE.

Z Luksemburga Anna Widzyk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2118034821 views

REKLAMA

2118034957 views

REKLAMA

REKLAMA

2119831316 views

REKLAMA

2118035043 views

REKLAMA

2118035115 views

REKLAMA

2118035181 views