REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Imigracja Polak zagłosował z zieloną kartą, grozi mu więzienie i deportacja

Polak zagłosował z zieloną kartą, grozi mu więzienie i deportacja

-

Nasz rodak Daniel Tadeusz Romanowski znalazł się wśród dziewiętnastu osób, którym postawiono zarzut bezprawnego głosowania w wyborach w 2016 roku w Karolinie Północnej. To poważne przestępstwo federalne i wszystkim oskarżonym grożą kary więzienia i wysokie grzywny. Dodatkowo za podawanie się za obywatela amerykańskiego grozi nawet natychmiastowa deportacja. I to bez względu na to, czy głosujący nie zdawali sobie sprawy z tego, że łamią prawo.

Dziewiętnastu obywateli czternastu krajów, przebywających w Stanach Zjednoczonych, zostało postawionych w stan oskarżenia za bezprawne głosowanie w wyborach prezydenckich w 2016 roku w Karolinie Północnej. Dodatkowo jeden obywatel amerykański został oskarżony o pomoc i podżeganie cudzoziemca do składania fałszywych deklaracji o obywatelstwie amerykańskim.

REKLAMA

Aresztowania były rezultatem śledztwa przeprowadzonego przez nowo utworzoną, specjalną grupę zadaniową ds. ścigania oszustw popełnionych przez imigrantów (Document and Benefit Fraud Task Force, DBFTF), złożoną z funkcjonariuszy ICE (U.S. Immigration and Customs Enforcement) i prokuratorów federalnych z Karoliny Północnej.

Wszystkim oskarżonym postawiono zarzut bezprawnego głosowania, za co grozi kara więzienia do roku i grzywna w wysokości 100 tys. dolarów. Dziewięć osób dodatkowo usłyszało poważniejszy zarzut składania fałszywych deklaracji o posiadaniu obywatelstwa amerykańskiego, co karane jest więzieniem do sześciu lat oraz grzywną w wysokości 350 tys. dolarów.

Dziennikarze Huffington Post dotarli do dokumentów sądowych oraz kopii formularza karty do głosowania niektórych oskarżonych, w tym Polaka, 39-letniego Daniela Tadeusza Romanowskiego. Wynika z nich, że mężczyzna otrzymał pobyt stały w 2004 r. i głosował w ostatnich dwóch wyborach prezydenckich, choć w formularzu rejestracji do głosowania nie zaznaczył w okienku obywatelstwa amerykańskiego (jako miejsce urodzenia podał „Polland”, a jako rasę – „Pollish”). Podobnie posiadająca zieloną kartę Niemka zarejestrowała się i zagłosowała w wyborach w 2016 roku, choć nigdy nie podpisała swojego formularza. Z rozmów dziennikarzy z oskarżonymi wynika, że wielu z nich uważało, że zarejestrowanie ich do głosowania przez urzędnika jest jednoznaczne z tym, że mogą głosować. W grupie osób, które zagłosowały z zieloną kartą, oprócz Polaka są obywatele Włoch, Niemiec i Korei.

26-letnia Meksykanka, oprócz zarzutu nielegalnego głosowania, oskarżona została o oszustwo i nadużywanie korzyści wizowych, za co grozi jej do 26 lat więzienia i grzywna w wysokości 350 tys. dolarów.

Zgodnie z Ustawą o Imigracji i Obywatelstwie (The Immigration and Nationality Act) fałszywe podawanie się za obywatela Stanów Zjednoczonych jest poważnym przestępstwem i wystarczającym powodem do natychmiastowego wydalenia cudzoziemca z kraju.

Sprawy aresztowanych prowadzi biuro prokuratora federalnego rejonu wschodniej Karoliny Północnej Roberta J. Higdona Jr., mianowanego przez prezydenta Trumpa.

Większość spośród aresztowanych osób w wyborach zarejestrowana była jako demokraci, a co najmniej trzech zatrzymanych było zarejestrowanych jako republikanie.

W wyborach z 2016 roku w Karolinie Północnej głosowało ponad 4,7 mln osób. Donald Trump pokonał w tym stanie swoją demokratyczną rywalkę Hillary Clinton zyskując co najmniej 173 tys. głosów więcej.

Joanna Marszałek
j.marszalek@zwiazkowy.com

fot.ICE.gov

10 KOMENTARZE

  1. Christopher gadasz bzdury w wiekszosci stanow nie trzeba nawet id tylko kartke wyborcz Tylko kilka stanow wymaga stanowego id W paszporcie nie ma twojego adresu zamieszkania wiec moglbys np glosowac w Illinois mieszkajac na Florida co jest nielegalne To co mowisz jest potrzebne do rejestracji do wyborow dla nowych

    • Stefan w Arizonie mimo ze idziesz z karta wyborcza to przy sprawdzaniu zadaja dokumentu potwierdzjacgo ze jestes US Citizen czyli US Passport , Certificate of Naturalization or Birth Cert. Ale dotyczy to osob “nowych” w tymze stanie , stali mieszkancy ktorzy poprzednio glosowali starczy DL lub State ID .

    • I tak powinno być w każdym stanie. W IL jak zapytasz, czy pokazać kartę do głosowania, to patrzą na ciebie jak na nienormalnego i są oburzeni.

  2. Christopher to stary trick republikanow polega na tym zeby biedni starzy inwalidzi nie glosowali bo ci zazwyczaj preferuja demokratow ze wzgledu na healthcare drugi trick to ustalanie okregow wyborczych w ktorych miasta gdzie sa demokracjii dzieli sie na kilka okregow i do kazdego doklada sie biala wioche bez wyksztalcenia czytaj elektorat republikanski tak by ich bylo wiecej niz wyksztalconych Podam ci przyklad Pennsylvania demokracji od wielu lat stanowia 60 % glosujacych zawsze maj 40 % wladzy i republikanie robia co chca bo tylko wiekszosc moze zmienic okregi wyborcze kolko sie zamyka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks