0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaImigracjaPolak, Czesi i Ukraińcy wśród kilkuset aresztowanych przez ICE

Polak, Czesi i Ukraińcy wśród kilkuset aresztowanych przez ICE

-

364 osoby w sześciu stanach Midwestu, w tym w Illinois, zostało aresztowanych przez służby imigracyjne ICE (Immigration and Customs Enforcement) podczas trwającej miesiąc i zakończonej pod koniec sierpnia akcji. Najwięcej aresztowań dokonano w Illinois. Wśród zatrzymanych jest Polak oraz kilkoro imigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej.

O zakończeniu akcji ICE poinformowało na swojej stronie internetowej 29 sierpnia. Akcja przeprowadzana była przez oficerów z jednostki deportacyjnej Enforcement and Removal Operations (ERO) w sześciu stanach w regionie Midwestu: Illinois, Wisconsin, Indiana, Missouri, Kansas, Kentucky. W Illinois zatrzymano najwięcej, bo aż 134 osoby. W Indianie aresztowano 52 osoby, a w Wisconsin – 33. Jak podało ICE, zatrzymania dotyczyły przestępców oraz osób łamiących przepisy imigracyjne.

REKLAMA

Jak donosi ICE, ponad połowa aresztowanych osób miała przeszłość kryminalną, a na koncie wyroki skazujące m.in. za napaść, w tym seksualną, usiłowanie morderstwa, kradzież z włamaniem, zaniedbania względem dzieci, wykorzystywanie seksualne dzieci, przemoc domową, jazdę w stanie nietrzeźwym, posiadanie i handel narkotykami, oszustwa, ucieczkę z miejsca wypadku, kradzież tożsamości, ponowny wjazd do Stanów Zjednoczonych po uprzedniej deportacji, pranie brudnych pieniędzy, utrudnianie prac wymiaru sprawiedliwości, składanie fałszywych zeznań, prostytucję, gwałt, kradzież, naruszenie mienia oraz przestępstwa z bronią.

Radar dalekiego zasięgu

Drugą kategorię zatrzymanych przez ICE stanowiły osoby „łamiące przepisy imigracyjne”. Co rozumie się pod tym pojęciem? – To bardzo obszerna i szeroka grupa potencjalnych zatrzymanych. W kontekście naszych rodaków najczęściej zaliczają się tu przewinienia typu: wykroczenia karne, które sprawiają, że dana osoba podlega procesowi deportacyjnemu, będąc już na terenie USA lub przy próbie wjazdu, nielegalny pobyt w USA bez dowodu legalnego wjazdu lub po przekroczeniu okresu tymczasowego pobytu, łamanie zasad i przepisów wizy, na której się wjechało, jakakolwiek inna utrata legalnego statusu, lub nieopuszczenie kraju mając nakaz deportacyjny, czyli zostanie tak zwanym uciekinierem. Każdy, kto ma tego rodzaju lub podobne przewinienia jest, lub może być, potencjalnie na radarze ICE – wyjaśnia adwokat imigracyjny Mariusz Zdyrski z kancelarii Zdyrski Law Offices, P.C. w Des Plaines.

Choć pojedyncze aresztowania dotyczyły przybyszów z krajów tak odległych jak Arabia Saudyjska, najwięcej zatrzymanych to obywatele Meksyku (236), Gwatemali (54) i Hondurasu (40). Wśród zatrzymanych jest jeden Polak, Białorusin, Bośniak, Niemiec, Litwin, Mołdawianin, dwóch Czechów i dwóch Ukraińców. Ogółem aresztowani pochodzą z 25 krajów.

Według ICE, 71 aresztowanych to imigracyjni uciekinierzy, a 97 nielegalnie przedostało się do Stanów Zjednoczonych po uprzedniej deportacji, co stanowi poważne przestępstwo, za które w niektórych przypadkach grozi do 20 lat więzienia federalnego.

Wśród największej grupy aresztowanych, czyli Meksykanów, był 46-latek z Wood Dale, wcześniej skazany za usiłowanie morderstwa. W Champaign w Illinois aresztowano 25-latka z Indii, skazanego za napaść seksualną. W Indianapolis ICE aresztowało 18-latka z Hondurasu, poszukiwanego w Luizjanie w związku z zarzutami gwałtu na dziecku.

„Ta operacja wymierzona była w cudzoziemców – przestępców oraz osoby, które złamały przepisy imigracyjne w naszym kraju” – powiedział Ricardo Wong, dyrektor chicagowskiego oddziału ICE ERO. „Operacje takie jak ta odzwierciedlają kluczowe zadania, jakie wykonują na co dzień oficerowie ERO w celu ochrony lokalnych społeczności, zachowania bezpieczeństwa publicznego oraz ochrony integralności przepisów imigracyjnych. Będziemy kontynuować pełne zaangażowanie naszej agencji w ochronę obywateli i wdrażanie federalnych przepisów imigracyjnych. Społeczeństwo jest dziś bezpieczniejsze dzięki ciężkiej pracy mężczyzn i kobiet z ERO” – dodał.

Przypadkowe spotkanie z ICE

W trakcie planowanych akcji i aresztowań oficerowie ICE często spotykają innych cudzoziemców przebywających nielegalnie w Stanach Zjednoczonych. Według ICE, sprawy takich osób rozpatrywane są indywidualnie, a w stosownych przypadkach oficer ICE może podjąć decyzję o aresztowaniu. Mecenas Zdyrski radzi, by unikać konfrontacji z ICE, jeżeli nie jesteśmy głównym celem zatrzymania: – Są podzielone opinie na temat, jak zachować się w chwili, kiedy już jesteśmy zatrzymani i przesłuchiwani przez ICE. Na pewno nie oferowałbym im dokumentów takich jak paszport. Podczas przesłuchania na pewno nie powinniśmy okłamywać agentów lub podawać się za kogoś, kim nie jesteśmy, bo to jest samo w sobie przewinieniem. Udzielenie podstawowych informacji podczas przesłuchania, dotyczących tożsamości lub o bliskiej rodzinie, która jest tutaj legalnie, nie zaszkodzi, a tylko pokaże, że zatrzymana osoba nie jest priorytetem do deportacji i potencjalnie kwalifikuje się na zalegalizowanie pobytu. Może to pomóc w uzyskaniu wolności tego samego dnia. W przypadkach, kiedy osoba zatrzymana przez ICE nie zostaje wypuszczona tego samego dnia, Zdyrski radzi, aby osoba zatrzymana lub ktoś z rodziny skontaktował się z prawnikiem od spraw deportacyjnych, mając pod ręką podstawowe informacje o osobie zatrzymanej, w tym dziewięciocyfrowy tzw. „alien numer”.

Biuro ICE w Chicago swoim zasięgiem obejmuje sześć stanów Midwestu: Indiana, Illinois, Kansas, Kentucky, Missouri i Wisconsin. ICE przypomina, że wszystkie aresztowania mają uzasadnienia w Ustawie o Imigracji i Obywatelstwie (U.S. Immigration and Nationality Act).

Warto przypomnieć, że odkąd władzę objęła administracja Donalda Trumpa, poszerzył się zakres decyzyjny służb imigracyjnych oraz priorytety zatrzymań i deportacji. Wycofane zostały uprzednie regulacje, które wskazywały, wobec kogo powinny zostać wszczęte procesy deportacyjne, co oznacza, że wobec każdej osoby kwalifikującej się do deportacji może być wszczęta taka procedura.

Joanna Marszałek
[email protected]

fot.ICE.gov

REKLAMA

2091307604 views

REKLAMA

2091307903 views

REKLAMA

2093104362 views

REKLAMA

2091308185 views

REKLAMA

2091308331 views

REKLAMA

2091308475 views