REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Imigracja Ostrzeżenie przed zniesieniem wiz dla Polaków. Raport Centrum Studiów nad Imigracją

Ostrzeżenie przed zniesieniem wiz dla Polaków. Raport Centrum Studiów nad Imigracją

-

fot.Olek Remesz/Jnn13/Wikipedia
fot.Olek Remesz/Jnn13/Wikipedia

Zgoda senackiej komisji na zatwierdzenie ustawy znoszącej wizy dla Polaków podróżujących do USA jest wyraźnym zaproszeniem do nasilenia nielegalnej imigracji – stwierdza raport amerykańskiego Centrum Studiów nad Imigracją.

REKLAMA

Opublikowany w tym tygodniu dokument ostrzega, że umieszczenie Polski na liście krajów, których obywatele mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że tacy obcokrajowcy będą pozostawać w USA poza okresem ważności wizy.

[blockquote style=”4″]Jedynym krajem, skąd pochodzi więcej niż z Polski nielegalnych imigrantów, którzy pozostają w USA po wygaśnięciu wizy,  jest Korea Płd.[/blockquote]

Autorzy raportu twierdzą, że Polska jest wyłączona z programu bezwizowego wjazdu Visa Waiver Program (VWP) z powodu wysokiego wskaźnika odmów wizowych w urzędach konsularnych w Polsce. Od krajów, które chciałyby uczestniczyć w programie VWP oczekuje się, że wskaźnik ten nie przekroczy 3 procent. Tymczasem w Polsce w ubiegłym roku wskaźnik odmów był ponad dwukrotnie wyższy osiągając poziom 6,4 procent. Rok wcześniej wynosił on 10,8 proc., w 2012 r. – 9,3 proc., w 2011 r. – 10,2 proc. i w 2009 r. – 13,5 procent.

– Wysoki  wskaźnik odmów wizowych ma swoje powody. Polska należy do czołówki listy 20 krajów, które mają w Stanach Zjednoczonych najwięcej swych obywateli bez uregulowanego statusu imigracyjnego. Jedynym krajem, skąd pochodzi więcej niż z Polski nielegalnych imigrantów, którzy pozostają w USA po wygaśnięciu wizy,  jest Korea Płd., która niezasłużenie  uzyskała przywilej bezwizowego wjazdu dla swych obywateli. Był on częścią negocjacji o umowie handlowej. Polska ma najwięcej nieudokumentowanych spośród krajów europejskich  – powiedziała współautorka raportu Jessica Vaughan, dyrektorka Center for Immigration Studies ds. badań politycznych.

– Przywilej bezwizowego wjazdu powinien być przyznany danemu   krajowi tylko wtedy, gdy odpowiada to naszym interesom, a nie stanowi odpowiedzi na stawiane przez jakiś kraj żądania. Jeśli ustawa wejdzie w życie, to z całą pewnością przyczyni się do  zwiększenia liczby nielegalnych imigrantów osiedlających się w Stanach Zjednoczonych – dodała Vaughan.

Z ujawnionych w raporcie danych wynika, iż ponad 25 proc. spośród ok. 250 tys. obcokrajowców pozostających w USA poza okresem ważności wizy stanowią cudzoziemcy z krajów objętych VWP.

Przywilej bezwizowego wjazdu przysługuje obecnie obywatelom 38 państw.

Według analiz Center for Immigration Studies, blisko jeden na pięciu mieszkańców USA będzie w 2060 r. legalnym imigrantem. Do 2060 r. imigranci będą stanowić 82 procent wzrostu populacji w USA. (ak)

 

8 KOMENTARZE

  1. Jasio napisal cala prawde bo tak jest.Przyjezdzamy tutaj nielegalnie lamiac prawo a pozniej narzekamy, jezeli komus dzieje sie tutaj krzywda, zarabia malo
    to po jasna cholere tutaj siedzi.Ja tez jestem nielegalnie ale nie narzekam,Ameryka to piekny kraj,tylko dla ludzi pracowitych bo lenie zawsze beda narzekac!!!!!

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks