REKLAMA

2118682158 views

REKLAMA

2118682157 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaImigracjaOstrzeżenie przed oszustami imigracyjnymi

Ostrzeżenie przed oszustami imigracyjnymi

-

Oszuści będą próbowali naciągać nieudokumentowanych imigrantów – ostrzega prokurator generalna Illinois Lisa Madigan.  Według prokurator, nowe przepisy imigracyjne, które mają wejść w życie za pół roku na mocy dekretu prezydenta Baracka Obamy, są okazją dla różnego rodzaju oszustw i nadużyć, których ofiarami mogą stać się  obcokrajowcy niemający uregulowanego statusu pobytowego.

“Procedury imigracyjne są zwykle bardzo skomplikowane, dlatego petenci poszukują pomocy, ale niestety w większości przypadków jest to ona bardzo kosztowna i nielegalna. Dlatego ważne jest, na co należy zwracać uwagę, by odróżnić  prawdziwe usługi imigracyjne od fałszywych i fikcyjnych” – stwierdza Madigan w komunikacie prasowym.

REKLAMA

Zgodnie z prawem obowiązującym w Illinois, agencje, firmy i osoby świadczące usługi imigracyjne muszą zarejestrować się w Prokuraturze Generalnej (Illinois Attorney General Office), jeśli nie są zawodowymi prawnikami lub organizacjami społecznymi  (o statusie nonprofit) mającymi specjalne zezwolenia od Apelacyjnej Rady ds. Imigracyjnych  (Board of Immigration Appeals). Dodatkowo oprócz wymienionych wymogów podmioty świadczące usługi imigracyjne muszą:

-udostępnić petentom kontrakt na piśmie w języku angielskim oraz ich ojczystym języku;

-umożliwić petentom wycofanie się z umowy w ciągu trzech dni od momentu jej podpisania;

-zwrócicić petentom wszystkie przedłożone przez nich dokumenty, jeśli tego zażądają.

Prokurator Madigan przypomina, że w Stanach Zjednoczonych notariusz publiczny nie jest adwokatem specjalizującym się w sprawach imigracyjnych i nie może udzielać porad prawnych w takich sprawach.  

Madigan wniosła dziesięć pozwów sądowych w związku z nielegalnym świadczeniem usług nieudokumentowanym obcokrajowcom. Wśród nieuczciwych praktyk było pobieranie  z góry zawyżonych opłat oraz podszywanie się pod adwokatów imigracyjnych. Prokurator podkreśla, że w wyniku nieuczciwego procederu wielu petentów zostało narażonych na deportację

Osoby zainteresowane przepisami, które wejdą w życie na mocy dekretu prezydenta Obamy, mogą uzyskać więcej informacji odwiedzając witrynę federalnych władz imigracyjnych (U.S. Department of Citizenship and Immigration Services): http://www.uscis.gov/  oraz znaleźć akredytowane miejsca świadczące usługi imigracyjne na stronie Stanowej Koalicji ds. Imigrantów i Uchodźców (Illinois Coalition for Immigrant and Refugee Rights): http://icirr.org/content/immigration-legal-resource-referrals.

Skargi i zażalenia w związku z nieprawidłowościami w zakresie świadczenia usług  imigracyjnych można wnieść do Prokuratury Generalnej telefonując pod numer: 1-800-386-5438  lub pobrać formularz z witryny prokuratury: http://www.illinoisattorneygeneral.gov/consumers/conscomp.pdf  i wysłać pocztą albo wypełnić go w Internecie : https://ccformsubmission.ilattorneygeneral.net/.

(ao)

fot.123RF Stock Photos/Lonnie Tague for the Department of Justice/Wikipedia

REKLAMA

2118011217 views

REKLAMA

2118011354 views

REKLAMA

REKLAMA

2119807713 views

REKLAMA

2118011440 views

REKLAMA

2118011513 views

REKLAMA

2118011580 views