REKLAMA

2132454335 views

REKLAMA

2132454334 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaImigracjaDeportacje-widmo, zmiana przepisów azylowych, strach…

Deportacje-widmo, zmiana przepisów azylowych, strach…

-

Zapowiadanych masowych deportacji nikt nie widział – do wydania bieżącego numeru naszej gazety – mimo uprawianej przez Biały Dom swoistej propagandy sukcesu. W zamian mamy kolejną zmianę przepisów azylowych, która może okazać się niezwykle brzemienną w skutkach. Trwa też wielka mobilizacja organizacji proimigranckich i kościołów różnych wyznań, oraz pełne pogotowie na wypadek szeroko zakrojonych operacji federalnych służb imigracyjnych.

“Obławy były bardzo skuteczne” – mówił Trump dziennikarzom na początku tygodnia. „Tylko w niedzielę zatrzymano bardzo wiele osób, tylko po prostu o tym nie wiecie. Ci ludzie przyjechali do naszego kraju nielegalnie. Część z nich to kryminaliści”.

REKLAMA

Obławy na ćwierć gwizdka

Dopiero w połowie tygodnia Immigration and Customs Enforcement (ICE) oficjalnie poinformowało, że ruszyła operacja zatrzymań nieudokumentowanych rodzin, jednak na dużo mniejszą skalę, niż wcześniej zapowiadano. W tym samym czasie służby prasowe Białego Domu próbowały gasić medialny kryzys po serii wpisów prezydenta na Twitterze, uznanych za rasistowski atak na demokratyczne kongresmenki, szczycące się swoimi imigranckimi korzeniami. Trump wręcz uznał je za personae non grata w USA, mimo że tylko jedna z trzech pań urodziła się poza Stanami Zjednoczonymi. Tak jakby zapomniał, że zasiadają w izbie niższej Kongresu z woli amerykańskich wyborców.

W każdym razie nie ma już mowy o „milionach” deportowanych. Jeśli wierzyć oficjalnym oświadczeniom, na celowniku władz federalnych znajduje się obecnie około 2000 rodzin, które niedawno przybyły do USA, głównie z krajów Ameryki Środkowej. W większości wypadków mają to być niedoszli azylanci, którzy po odrzuceniu wniosków otrzymali już sądowy nakaz opuszczenia Stanów Zjednoczonych.

Matt Albence, który pełni obowiązki szefa Immigration and Customs Enforcement wyjaśnił dziennikarzom, że chodzi o “ukierunkowaną akcję przeciwko określonym osobom, które otrzymały już swoją szansę w sądzie imigracyjnym”. Według tymczasowego dyrektora ICE chodzi przede wszystkim o te rodziny, które po nielegalnym przekroczeniu granicy nie stawiały się na rozprawach w sądzie, aby udowodnić zasadność wniosku azylowego. W takich przypadkach decyzje o deportacji zapadały in absentia, czyli pod ich nieobecność. Według służb federalnych niestawienie się w sądzie było najczęściej celowe, bo po dostaniu się do USA imigrantom chodzi o to, aby jak najszybciej „rozpłynąć się” w wielonarodowym tyglu. Jednak wielu aktywistów uważa, iż duża liczba rozpraw deportacyjnych odbyła się bez należytego zawiadomienia zainteresowanych.

Przede wszystkim – zastraszyć

Trudno na razie określić rzeczywisty zakres prowadzonych operacji i czy skupiono się na miastach sanktuariach, w których policja nie współpracuje ze służbami imigracyjnymi. Z tych wielkich aglomeracji napływały informacje jedynie o pojedynczych zatrzymaniach przez ICE oraz o wielkiej mobilizacji w organizacjach służących imigrantom pomocą prawną i wsparciem. Np. w Los Angeles kilkanaście kościołów ogłosiło, iż w wypadku masowych zatrzymań posłużą jako sanktuaria, w których będą mogły się schronić osoby obawiające się kontaktu ze służbami federalnymi. Atmosfery nie poprawiło także zastrzelenie 69-letniego Willema Van Spronsena, który w minioną sobotę zaatakował Tacoma Northwest Detention Center, podpalając przy tym kilka aut.

Służby prasowe ICE odmawiają podawania szczegółów, powołując się na bezpieczeństwo swoich pracowników. Stosunkowo niewielki (przynajmniej w stosunku do szumnych deklaracji) rozmiar prowadzonych operacji nie powinien jednak dziwić. Służby federalne nie dysponują bowiem ani personelem, ani funduszami, ani możliwościami logistycznymi do przeprowadzenia operacji deportacji na wielką skalę. Za czasów prezydentury Baracka Obamy, gdy z USA usuwano najwięcej cudzoziemców, roczny poziom deportacji niewiele przekraczał próg 400 tys. osób. Obecnie jest to ponad 100 tys. imigrantów mniej. Do tego ośrodki dla imigrantów są przeludnione, a w wielu miejscach warunki sanitarne pozostawiają wiele do życzenia.

Aktywiści broniący imigrantów i organizacje broniące praw człowieka nie mają wątpliwości – chodzi przede wszystkim o stworzenie atmosfery zastraszenia wśród imigrantów. I to nie tylko tych, którzy przebywają w USA bez ważnego statusu. Ewentualne deportacje dotkną nie tylko ich samych, ale także ich rodziny i najbliższych, często mieszkających w Stanach całkowicie legalnie. „Nie słyszeliśmy co prawda o masowych łapankach, ale żadna społeczność nie powinna żyć w strachu przed rodzicami nie wracającymi z pracy albo dziećmi nie wracającymi ze szkół” – mówi Lauren Weiner, szefowa ds. komunikacji Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich (American Civil Liberties Union – ACLU).

„Zostań w Meksyku”

W cieniu paniki wywołanej groźbą masowych zatrzymań imigrantów Biały Dom podjął jednostronnie decyzję mogącą radykalnie wpłynąć na politykę migracyjną USA. Zgodnie z obowiązującą od wtorku interpretacją, osoby, które przed dotarciem do Stanów Zjednoczonych przedostały się przez jakiś kraj trzeci, stracą możliwość ubiegania się o azyl w USA. Przepis ten obejmuje także dzieci przekraczające granicę samodzielnie.

W praktyce oznacza to, że większość migrantów pojawiających na granicy amerykańsko-meksykańskiej nie będzie chronionych przez międzynarodowe prawo azylowe, a przynajmniej Stany Zjednoczone nie będą uznawać, iż taka ochrona będzie im przysługiwała. To część polityki migracyjnej Białego Domu określanej potocznie mianem „zostań w Meksyku”. Przepisy opublikowano już w Federal Register, a prokurator generalny Bill Barr ogłosił, iż pomoże to zapobiec nadużywaniu przepisów azylowych przez imigrantów ekonomicznych próbujących przedostać się na północ. Potencjalni azylanci mieliby oczekiwać na rozpatrzenie ich spraw po meksykańskiej stronie granicy, bo południowy sąsiad USA ma być uznany za „Bezpieczny Kraj Trzeci” (Safe Third Country). Decydując się na zmianę przepisów, Biały Dom wystąpił jednak otwarcie przeciw Kongresowi, według którego uznanie jakiegoś państwa za bezpieczne wymaga podpisania z nim bilateralnej umowy. Stany Zjednoczone jak do tej pory takowej z Meksykiem nie zawarły.
Trudno dziś wyobrazić sobie pełną skalę konsekwencji nowej polityki, zasądzonej zresztą od razu przez ACLU. Trudno wyobrazić sobie, że odsyłanie migrantów z granicy na meksykańską stronę rozwiąże trwający kryzys. Jeśli nie będzie można wystąpić o azyl, wiele osób zdecyduje się na przekroczenie granicy z dala od oficjalnych przejść, ryzykując swoim życiem.

Za tym decyzjami stoi przede wszystkim gra polityczna, prowadzona już pod kątem przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Antyimigracyjna kampania przynosi wymierne skutki. Badania republikańskiego elektoratu wskazują, że zdecydowana większość prawicowych wyborców zdecydowanie popiera radykalne działania administracji skierowane przeciwko nielegalnym imigrantom, włącznie z zawracaniem ich i budową muru. Dotyczy to nawet stanów, w których w 2016 wygrywała Hillary Clinton. Podtrzymywanie antyimigracyjnej psychozy jest więc na rękę prezydentowi Trumpowi, wzmacniając jego bazę wyborczą.

Jolanta Telega
j.telega@zwiazkowy.com

fot.ICE.gov

5 KOMENTARZE

  1. Kilka faktow Busch wybudowal 740 mil moru z Meksykiem Obama 670 Trump 0 Obama deportowal najwiecej nielegalnych z wszyskich prezydentow w 2012 – 420 tysiecy Trump w 2018 – 280 tysiecy Krowa ktora duzo ryczy malo mleka daje W 2018 Trump zwolnil z pracy na swoich polach golfowych w New Jersey i Florida 12 nielegalnych po artykulach w gazetach w tym osobista pokojowke ktora scielila mu luzko oraz osobistego lokaja ktory serwowal mu Diet Coke

  2. Jak to zwal tak zwal , jedno jest pewne ze Trump nic nie “ulepszyl” tylko spiepszyl , nie dlatego ze chce usunac “nielegalnych” a dlatego ze przepisy I rozne ustawy sa tak idiotyczne ze “zlapanych ” zamiast deportowac przetzymuje sie w wiezieniach , osradkach I aresztach przez dlugie tygodnie a nawet mieisace wiec teraz w najblizszym czasie te wspomniane “naloty” sa w wiekszosci niemozliwe chocby ze wzgledow logistycznych , roznego rodzaju osrodki zatrzyman sa przepelnione a zazadane pieniadze przez Trumpa na wlasnie ten cel zostaly max ograniczone w dodatku takie chocby stany jak Illinois zastrzegly ze nie zezwoli na budowe czy “wynajem” obiektow jako osrodki zatrzyman . Przeciez (mimo ze nie jestem zwolennikiem PD) to za poprzednich Prezydentow takich “cyrkow” nie bylo jak “zlapali” nielegalnych w stanach przygranicznych z Meksykiem deportowali nawet w tym samym dniu lub na drugi , w pozostalych stanach przesylali do osrodkow blizej granicy z Meksykiem I duzymi grupami autobusami przewozili na granice I takie akcje trwaly nie wiecej niz 7 do 10 dni . Byly tez programy opuszczenia USA dobrowolnie po wplaceniu kaucji I odebraniu tej kaucji na lotnisku lub innym punkcie granicznym czesto wyznaczonym przez Imigration .

  3. Obama aresztowal ludzi ktorzy mieli przeszlosc kryminalna albo nakaz deportacj dlatego mogl ich deportowac bez ceregieli nawet w ten sam dzien Trump sie skupil na dzieciach i ludziach ktorzy sa po 20 lat i maja dzieci obywateli bo jest ich najlatwiej zlapac ale najtrudniej deportowac

  4. Stefan ale glupoty czlowieku piszesz, w jaki ten sam dzien deportowac ? Poczytaj podstawy prawa imigracyjnego, znajdziesz w Google.com.
    Trump skupia się na dzieciach ? Każda osoba przekraczająca nielegalnie granice (inne miejsca niż port of entry) bez względu na wiek, płeć, łamie: 8 U.S Code &1325 Improper entry by alien.
    Nie pisz glupoty jak nie masz podstaowej wiedzy.

REKLAMA

2129536298 views

REKLAMA

REKLAMA

2129536313 views

REKLAMA

REKLAMA

2131332633 views

REKLAMA

2129536323 views

REKLAMA

2129536326 views

REKLAMA

2129536330 views