REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Imigracja Departament Stanu skupi się na osobach nielegalnie przedłużających pobyt

Departament Stanu skupi się na osobach nielegalnie przedłużających pobyt

-

fot.Mike Nelson/EPA

Departamentu Stanu przedstawił nowe instrukcje dotyczące nielegalnej imigracji nakazujące skupienie się na osobach, które przebywały w USA legalnie, ale przedłużyły pobyt poza określony w dokumentach okres – podał w czwartek portal Washington Examiner.

REKLAMA

Wytyczne sugerują amerykańskim dyplomatom w zagranicznych placówkach USA, by podchodzili sceptycznie do nowych wniosków wizowych i rygorystycznie oceniali, czy składający wnioski spełniają wszystkie wymagania. Wytyczne wymagają także, by wnioskodawcy przekonali przedstawiciela administracji USA, iż po upływie ważności wizy powrócą do swojego kraju.

Instrukcje spotkały się z pochwałą grup wspierających egzekwowanie przepisów dotyczących nielegalnej imigracji oraz ściganie osób, które pozostają w USA dłużej niż pozwalają na to wizy.

Resort bezpieczeństwa wewnętrznego przedstawił ostatnio dane, zgodnie z którymi aż 739 tys. imigrantów przebywało w Stanach Zjednoczonych dłużej niż pozwalała na to ich studencka, pracownicza bądź inna wiza. Prawie 80 tys. osób z tej grupy to zagraniczni studenci, którzy mieli opuścić USA w 2016 roku.

Dyrektor waszyngtońskiego think tanku Center for Immigration Studies (CIS) Jessica M. Vaughan skomentowała te dane, mówiąc, że zagraniczni studenci należą do tych, którzy najczęściej pozostają w USA po upływie ważności wizy. Dodała, że wizy studenckie “to także jedne z ulubionych wiz terrorystów, ponieważ pozwalają na dłuższe pozostanie w kraju. Część terrorystów odpowiedzialnych za zamach z 11 września 2001 roku wjechała do USA na podstawie wiz studenckich”.

„Wiele osób starało się o miejsca na uniwersytetach w USA raczej po to, by się tu znaleźć, niż żeby zdobywać wykształcenie, a Departament Stanu za długo przymykał na to oko” – dodała Vaughan.

Do tej pory zagraniczni studenci starający się o wizy byli traktowani preferencyjnie, a Departament Stanu zachęcał młodych ludzi spoza USA do zdobywania wykształcenia w Stanach Zjednoczonych.

Wprowadzane instrukcje są zgodne ze stanowiskiem prezydenta Donalda Trumpa, który już podczas zeszłorocznej kampanii wyborczej podkreślał konieczność uporządkowania systemu imigracyjnego oraz deportacji osób, które przebywają w USA nielegalnie.

Joanna Korycińska (PAP)

4 KOMENTARZE

  1. W innych krajach trzeba pokazac paszport przy wyjezdzie i to zamyka sprawe.
    Pamietac trzeba ze z tymi studentami to jest tak ze jest to nieslychanie utalentowana grupa ludzi, choc tez sa i tacy studenci ktorzy sa z bogatych domow i chca milo spedzac czas w USA. Obie grupy (talent i kasa) maja bardzo dobry wplyw na lokana i narodowa gospodarke. O tych utalentowanych (i tez o tych zamoznych) staraja sie wszystkie inne anglojezyczne kraje ktore jeszcze nie postradaly zdrowego rozsadku.
    Nie chce tez wspominac ze USA ksztalacac u siebie inteligenckie elity pochadzace z innych krajow robilo przez dziesieciolecia lepsza robote dyplomatyczna niz sam rzad USA. Oczywiscie ze uniwersytety sa teraz na celowniku bo szkolnictwo wymaga dotacji, a te z kolei z podatkow, a podatki maja byc jak najnizsze bo wtedy ludzie sa najszczesliwsi.

    Pamietajmy tez ze statystyka jest czesto mylaca. Przestawiajac pewne czynniki badan mozna wynik statystyczny tak poprzestawiac ze wychodzi na to ze statystyka jako metoda czesto sluzy celom politycznym. Sa od tego wysokiej klasy specjalisci.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks