REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Imigracja Bułgaria, Serbia i Rumunia mogą zamknąć granice dla migrantów

Bułgaria, Serbia i Rumunia mogą zamknąć granice dla migrantów

-

Granica serbsko-węgierska fot.Istvan Ruzsa/EPA
Granica serbsko-węgierska fot.Istvan Ruzsa/EPA

Bułgaria, Serbia i Rumunia mogą zamknąć granice dla migrantów – zapowiedział w sobotę w Sofii bułgarski premier Bojko Borysow po rozmowie z szefami rządów Serbii Aleksandarem Vucziciem i Rumunii Victorem Pontą.

„Nie dopuścimy, by nasze kraje stały się strefą buforową. (…) Jeżeli Niemcy, Austria i inne państwa zamkną granice, gotowi jesteśmy zareagować w ten sam sposób. Nie możemy narazić naszych krajów na miażdżącą presję fal migrantów” – oświadczył Borysow. Innym ważnym punktem, w którym przemierzy są zgodni, jest poparcie dla utworzenia stref bezpieczeństwa, w których zatrzymywano by migrantów, jak tego domaga się Turcja. „Niech pozostaną tam; nie zgadzamy się, by napływali do nas” – powiedział.

Borysow podkreślił, że premierzy Serbii i Rumunii zgadzają się z nim w tych sprawach i że to wspólne stanowisko zostanie przedstawione w niedzielę na spotkaniu bałkańskich przywódców w Brukseli, zwołanym przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera.

Bułgarski premier poinformował, że UE ma się porozumieć z Turcją w sprawie readmisji, i zaakcentował, że Ankara powinna przyjmować z powrotem migrantów, którzy przedostali się do krajów unijnych z terytorium tureckiego.

Vuczić uznał, że uchodźców nie należy zawracać do krajów, w których zostali rejestrowani. Trzej premierzy wskazali, że w ich krajach dokonuje się rejestracji migrantów, podczas gdy Grecja tego unika.

„Nasze wspólne stanowisko brzmi: my wypełniamy nasze zobowiązania, ale powinni to robić wszyscy w obecnej kryzysowej sytuacji” – oświadczył Ponta. “Nie jest w porządku, by część państw zamykała swoje granice. Mamy więc prawo bronić się, chociaż zdajemy sobie sprawę, że to (zamknięcie granic – PAP) nie jest dobrym rozwiązaniem. Potrzebne jest wspólne, ogólnoeuropejskie rozwiązanie” – podkreślił.

Według Borysowa „nie widać światła w tunelu, uchodźców jest coraz więcej, a rozwiązań nie ma, nie ma odpowiedzi na pytania, gdzie będą mieszkać i pracować ci ludzie, czyimi obywatelami będą ich dzieci, jak będzie podzielony ten ciężar”. Postawił też inne pytanie: „Czy my w Bułgarii i Serbii mamy budować nowe więzienia dla tych, którzy chcą do Szwecji?”.

Borysow nakreślił trzy scenariusze. Wymienił zamknięcie granic w Europie oraz okazanie pomocy Turcji, Libanowi i Jordanii w opiece nad uchodźcami; trzeci scenariusz to – jak powiedział – „poddanie się”.

„Trzeba jakoś powiedzieć +stop+ (migrantom – PAP). Tymczasem my nadal składamy oświadczenia, omawiamy co trzy dni ten sam temat. Szkoda czasu i pieniędzy na te narady” – uznał. Wyraził jednak nadzieję, że wyjście zostanie znalezione, i to przed początkiem nadchodzącej zimy.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks