REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaHistoria„Szlak nadziei” – upamiętnienie szlaku bojowego gen. Andersa

„Szlak nadziei” – upamiętnienie szlaku bojowego gen. Andersa

-

Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum II Wojny Światowej ruszają z międzynarodowym projektem „Szlak nadziei”. Ma on na celu ukazanie wędrówki ponad 116 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy generała Andersa – oraz szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka – podał w środę IPN.

Jak poinformował IPN, 19 lipca odbyło się pod przewodnictwem dr. Karola Nawrockiego, obecnego prezesa IPN, spotkanie połączonego zespołu Instytutu i Muzeum II Wojny Światowej, inaugurujące międzynarodowy projekt memoratywno-edukacyjny „Szlak nadziei”, który ma na celu ukazanie wędrówki ponad 116 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy generała Andersa – oraz szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka.

REKLAMA

„Celem przedsięwzięcia, które dr Nawrocki zaprezentował podczas przesłuchań przed Kolegium IPN jako sztandarowy projekt swojej kadencji na stanowisku szefa IPN, jest edukacja w zakresie determinacji i zaangażowania Polaków w walkę o wolną od totalitaryzmów Europę” – czytamy w komunikacie.

Infografika przedstawiająca życie gen. Władysława Andersa fot. IPN

Realizacja projektu została przewidziana na lata 2021–2025. W swoim założeniu objąłby on aż trzy kontynenty oraz kraje, które przemierzyła Armia Andersa. Zostaną zaprezentowane związki obywateli poszczególnych państw, lokalnych społeczności z Armią Andersa. IPN zamierza też poszukiwać materiałów archiwalnych i docierać do osób pamiętających wojenne wydarzenia. W miejscach, przez które przechodzili andersowcy, pokazana zostanie wystawa wraz z powiązanymi z daną lokalizacją planszami. Zaplanowano też wydanie wielojęzycznego katalogu.

Projekt zakłada także godne upamiętnienie polskich żołnierzy i osób cywilnych, których groby rozsiane są po całym świecie. W planach są tablice pamiątkowe i pomniki oraz renowacja istniejących już upamiętnień. Powstanie ponadto portal tematyczny zawierający różnorodne projekty multimedialne związane z przedsięwzięciem. Przygotowane przez IPN są wydawnictwa, takie jak książki, komiksy i gry.

IPN poinformował PAP, że „na początku lipca kierowana przez dr. Nawrockiego delegacja IPN przebywała w Uzbekistanie, gdzie prowadzono rozmowy z uzbeckimi instytucjami archiwalnymi, naukowymi i muzealnymi w kwestii wymiany dokumentów i organizacji wydarzeń o charakterze naukowym poświęconych Armii Andersa. Przeprowadzono pierwsze notacje ze świadkami historii i odwiedzono związane z Polakami miejsca pamięci”.

Olga Łozińska (PAP)

REKLAMA

2119137548 views

REKLAMA

2119137642 views

REKLAMA

REKLAMA

2120933996 views

REKLAMA

2119137711 views

REKLAMA

2119137770 views

REKLAMA

2119137815 views