REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaZwyżki na Wall Street, Nasdaq z nowym rekordem

Zwyżki na Wall Street, Nasdaq z nowym rekordem

-

Indeksy giełdowe w USA odrobiły z nawiązką w czwartek straty z poprzedniej sesji, przy nowych rekordowych wycenach dużych spółek technologicznych. Inflacja w USA przyspiesza. Prezes Fed pozytywnie wypowiedział się o gospodarce USA..

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,91 proc. i wyniósł 24.924,89 pkt.

REKLAMA

S&P 500 zyskał 0,87 proc. i wyniósł 2.798,29 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował 1,39 proc., do 7.823,92 pkt.

Największe wzrosty wypracował w czwartek sektor technologiczny – Nasdaq Comp na zamknięciu ustanowił nowe historyczne maksimum, podobnie jak wyceny dużych graczy z branży – Facebooka i Amazona.

W trakcie sesji najwyższe w historii poziomy osiągnęłyol równiez kursy Micorsoftu i Alphabet (właściciel Google).

Inwestorzy bardziej przychylnie niż w środę spoglądali na duże spółki przemysłowe, których wyniki mogą znaleźć się pod presją w przypadku eskalacji globalnej wojny handlowej. Boeing i Caterpillar zakończyły czwartek na 1,6-1,9-proc. plusach.

W piątek w USA na dobre rusza sezon wyników spółek – raporty zaprezentują JPMorgan Chase, Wells Fargo i Citigroup.

Rynek liczy na kolejny kwartał z ponad 20-proc. wzrostem zysków spółek notowanych na S&P 500.

Ceny konsumpcyjne (CPI – consumer price index) w USA w czerwcu wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 2,9 proc., co jest najwyższym odczytem od 6,5 roku.

Inflacja bazowa wyniosła 0,2 proc. mdm i 2,3 proc. rdr., zgodnie z konsensusem.

Za zwyżkę zasadniczej miary CPI odpowiada głównie 24-proc. wzrost cen nośników energii rdr.

“Spodziewamy się, że bazowy CPI w ujęciu rocznym utrzyma się w okolicach obecnych poziomów w II poł. roku, a w 2019 r. jeszcze wzrośnie. Solidne wydatki konsumenckie oraz minimalny poziom niewykorzystania zasobów w gospodarce wsakazują na wzrost presji cenowej (…)” – ocenili w komentarzu do danych ekonomiści Wells Fargo.

“Coraz szerzej zakrojone bariery handlowe, które mogą w bezpośredni sposób dotknąć dobra konsumenckie, niosą ryzyko rewizji w górę prognoz inflacji w II poł. roku” – dodali.

“Uważam, że gospodarka USA jest w całkiem dobrym stanie” – ocenił w czwartek wieczorem czasu polskiego prezes Fed Jerome Powell.

“Gdy obniża się podatki i zwiększa się wydatki, aktywność w gospodarce najprawdopodobniej wzrośnie. Co najmniej w kolejnych trzech latach wsparcie dla aktywności w gospodarce okaże się solidne” – dodał.

Nałożenie wysokich ceł na “wiele” kategorii produktów i usług mogłoby nieść “negatywne skutki dla gospodarki USA” – ocenił Powell.

Prezes Fed wskazał, iż nie chciałby “ogłaszać zwycięstwa” w kwestii mandatu inflacyjnego Fed.

“(Inflacja) ociera się o 2 proc., więc jesteśmy naprawdę blisko celu. Nie powiedziałbym, że w pełni go osiągnęliśmy. Nie ogłaszamy tutaj zwycięstwa” – powiedział Powell.

W piątek opublikowany zostanie półroczny raport Fed, sporządzany na potrzeby amerykańskiego Kongresu.

Przedstawiciele Chin (wiceminister handlu) i USA (rzeczniczka Białego Domu) wyrazili w środę chęć nawiązania dialogu w celu rozwiązania problemów handlowych.

W środę Stany Zjednoczone przedstawiły kolejną listę produktów chińskich, tym razem o wartości 200 mld USD, które mogą zostać obłożone 10-proc. cłami na przełomie sierpnia i września. Lista zawiera szereg kategorii dóbr przemysłowych. Chiny zapowiedziały “jakościowe i ilościowe” działania odwetowe. (PAP)

fot.JUSTIN LANE/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2119381730 views

REKLAMA

2119381819 views

REKLAMA

REKLAMA

2121178169 views

REKLAMA

2119381881 views

REKLAMA

2119381936 views

REKLAMA

2119381974 views