REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarka"WSJ": Tania ropa sprowadza widmo bankructwa na firmy naftowe w USA

“WSJ”: Tania ropa sprowadza widmo bankructwa na firmy naftowe w USA

-

fot.Paul Buck/EPA
fot.Paul Buck/EPA

Ceny ropy wciąż spadają, zbliżają się już do 30 USD za baryłkę. Nad znaczną częścią amerykańskiego przemysłu naftowego pojawia się widmo bankructwa – pisze we wtorek „Wall Street Journal”.

REKLAMA

Gazeta odnotowuje, że trzy wielkie banki inwestycyjne – Morgan Stanley, Goldman Sachs Group inc. i Citigroup Inc. – oczekują, że cena ropy w kontraktach krótkoterminowych spadnie poniżej 30 USD za baryłkę w rezultacie spowolnienia gospodarki Chin, aprecjacji amerykańskiego dolara oraz faktu, że od Houston po Rijad ropę wciąż się wydobywa, choć rynki są przesycone.

Według firmy Wolfe Research zajmującej się analizami rynków w połowie 2017 roku aż jednej trzeciej amerykańskich producentów ropy i gazu może zagrozić bankructwo i restrukturyzacja. Zdaniem analityków część z tych firm mogłaby przetrwać, gdyby cena ropy wzrosła przynajmniej do 50 dolarów za baryłkę.

„WSJ” pisze, powołując się na mający się wkrótce ukazać raport firmy consultingowej AlixPartners, że przy obecnych cenach północnoamerykańscy producenci ropy i gazu tracą łącznie prawie 2 miliardy dolarów tygodniowo. Tymczasem zdaniem analityków, niektórych banków i przedstawicieli branży naftowej, nadpodaż ropy może się utrzymać przez cały bieżący rok i część 2017 r.

Gazeta odnotowuje, że amerykańskie firmy, które zaciągnęły ogromne kredyty, żeby przyłączyć się do wydobywania ropy łupkowej i teraz nie mają wyboru – muszą wydobywać, żeby spłacać odsetki. A czyniąc tak, wpędzają się w jeszcze większe kłopoty. „WSJ” odnotowuje, że niektóre firmy wydobywcze, w tym Sandridge Energy Inc., Energy XXI Ltd. i Halcon Resources Corp. w trzecim kwartale br. ponad 40 proc. wpływów przeznaczyły na spłatę odsetek od kredytów.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2122835110 views

REKLAMA

REKLAMA

2122835127 views

REKLAMA

REKLAMA

2124631447 views

REKLAMA

2122835137 views

REKLAMA

2122835143 views

REKLAMA

2122835147 views