REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaWatykan i Włochy podpisały porozumienie o współpracy fiskalnej

Watykan i Włochy podpisały porozumienie o współpracy fiskalnej

-

fot.Claudio Peri/EPA
fot.Claudio Peri/EPA

Stolica Apostolska i Włochy podpisały w środę porozumienie o współpracy w dziedzinie fiskalnej. Przewiduje ono wymianę informacji w celu zwalczania zjawiska niepłacenia podatków. To kolejny ważny krok ku pełnej jawności operacji finansowych w Watykanie.

REKLAMA

Porozumienie podpisali w watykańskim sekretariacie stanu szef dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher i minister finansów Włoch Pier Carlo Padoan. W ten sposób zrealizowano następny ważny etap reformy finansów Watykanu, która jest jednym z priorytetów papieża Franciszka.

W komunikacie Watykanu podkreślono, że reformy finansów za Spiżową Bramą, wprowadzane od 2010 roku oraz powołanie w ich ramach nowych instytucji, umożliwiły pełną współpracę fiskalną z Włochami. To pierwszy kraj, z którym Stolica Apostolska podpisała porozumienie o wymianie informacji w tej dziedzinie – dodano.

W oświadczeniu mowa jest o tym, że konwencja dotyczy transakcji w okresie począwszy od 1 stycznia 2009 roku i spełnia międzynarodowe standardy w sprawie przejrzystości relacji finansowych. Umożliwi ona wywiązanie się z zobowiązań podatkowych przez osoby fizyczne i podmioty z Włoch, prowadzące działalność finansową na terytorium Stolicy Apostolskiej.

Ponadto konwencja potwierdza przepisy z Traktatów Laterańskich z 1929 roku, na mocy których z włoskiego podatku od nieruchomości zwolnione są te eksterytorialne należące do Watykanu.

Watykańskie biuro prasowe położyło nacisk na to, że konwencji tej nie można porównywać do wcześniej podpisanych przez władze Włoch umów ze Szwajcarią czy Liechtensteinem, ponieważ – jak przypomniano – Watykan nie ma statusu raju podatkowego i nie znajdował się na żadnej czarnej liście. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119031883 views

REKLAMA

2119031980 views

REKLAMA

REKLAMA

2120828335 views

REKLAMA

2119032052 views

REKLAMA

2119032112 views

REKLAMA

2119032163 views