REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaVW w pierwszym kwartale br. sprzedał więcej samochodów niż Toyota

VW w pierwszym kwartale br. sprzedał więcej samochodów niż Toyota

-

fot.Erik S. Lesser/EPA
fot.Erik S. Lesser/EPA

Uwikłany w tzw. skandal spalinowy niemiecki koncern Volkswagen wyprzedził w pierwszym kwartale br. pod względem liczby sprzedanych samochodów Toyotę. Japoński koncern boryka się z konsekwencjami wstrzymania produkcji wymuszonej m.in. przez niedawne trzęsienie ziemi.

REKLAMA

Globalny poziom sprzedaży Toyoty spadł w okresie od stycznia do marca br. o 2,3 proc. do 2,46 mln samochodów – poinformowała we wtorek rzeczniczka japońskiego koncernu Kayo Doi. W tym czasie Volkswagen odnotował wzrost o 0,8 proc. osiągając poziom 2,5 mln aut. Natomiast sprzedaż koncernu General Motors spadła o 2,5 proc. – 2,36 mln sztuk.

Portal Automotive News Europe przypomina, że Toyota musiała na tydzień zamknąć swoje japońskie fabryki już w lutym br. Następnie w wyniku kwietniowego trzęsienia ziemi, które było najmocniejsze od 2011 roku, koncern odnotował kolejne, poważne, straty produkcyjne – szacowane na 80 tys. samochodów. Według mediów może to zagrozić planom Toyoty utrzymania przez piąty rok z rzędu pozycji światowego lidera w sprzedaży aut.

Tygodniowa przerwa, do której doszło w lutym br., spowodowana była pożarem jaki miał miejsce w powiązanej z Toyotą fabryce Aichi Steel Corp. Wydarzenie to zaburzyło dostawy części potrzebnych do wytwarzania silników, skrzyń biegów i elementów zawieszenia. Tylko w tamtym miesiącu poziom produkcji Toyoty spadł o 17 proc. do niecałych 299 tys. aut. Od poniedziałku koncern zaczął jednak wznawianie produkcji w fabrykach zamkniętych po ostatnim trzęsieniu ziemi. Kolejne mają zacząć działać od czwartku – wynika z oświadczenia opublikowanego przez producenta 20 kwietnia.

“To (trzęsienie ziemi) dotknęło wielu elementów, modeli i fabryk. (…) Wszystkie nasze wysiłki koncentrują się teraz na opanowaniu obecnej sytuacji i stworzeniu planu awaryjnego” – tłumaczył dziennikarzom podczas targów motoryzacyjnych w stolicy Chin przedstawiciel Toyoty Hiroji Onishi.

Dobry wynik kwartalny Volkswagen zawdzięcza wzrostowi sprzedaży o 6,4 proc. w Chinach, a także o 3,5 proc. w państwach Europy Zachodniej. Mimo pozytywnego wyniku, Volkswagen zmuszony był ostatnio utworzyć rezerwę w wysokości 16,2 mld euro na pokrycie spodziewanych kosztów związanych ze skutkami skandalu dotyczącego manipulacji testami spalin.

We wrześniu Volkswagen ub.r. przyznał się do instalowania w swoich autach oprogramowania pozwalającego na manipulowanie pomiarem emisji spalin i zaniżanie pomiaru emisji tlenku azotu. Dotyczy to ok. 11 milionów samochodów tego koncernu na świecie. Sytuacja pogorszyła się jeszcze, gdy w listopadzie najpierw wyszło na jaw, że Volkswagen mógł zaniżać poziom zużycia paliwa i emisji CO2 w przypadku ok. 800 tys. aut, głównie z silnikami Diesla, a później – że problem ten może dotyczyć większej liczby samochodów na benzynę, niż poprzednio zakładano. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2128631936 views

REKLAMA

REKLAMA

2128631952 views

REKLAMA

REKLAMA

2130428272 views

REKLAMA

2128631962 views

REKLAMA

2128631966 views

REKLAMA

2128631970 views