REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaUSA nakładają sankcje na rosyjski bank za wspieranie Wenezueli

USA nakładają sankcje na rosyjski bank za wspieranie Wenezueli

-

Resort finansów USA poinformował w poniedziałek, że nałożył sankcje na rosyjski bank Jewrofinans Mosnarbank za udzielanie pomocy państwowemu wenezuelskiemu koncernowi naftowemu PDVSA oraz wsparcia reżimowi dotychczasowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.

Jewrofinans Mosnarbank (Eurofinance Mosnarbank), którego centrala znajduje się w Moskwie, to jeden z większych banków komercyjnych w Rosji. Sankcje polegać będą na zmrożeniu w USA aktywów, których współwłaścicielami są Jewrofinans oraz wenezuelskie przedsiębiorstwa państwowe.

REKLAMA

W 2011 roku rząd Wenezueli kupił 49 proc. udziałów w Jewrofinans, za pośrednictwem Wenezuelskiego Narodowego Funduszu Rozwoju.

Resort nie podał szczegółowych informacji dotyczących tych restrykcji, ale decyzję skomentował minister finansów Steven Mnuchin, który podkreślił, że dowodzi ona, iż Waszyngton podejmie kroki przeciw zagranicznym instytucjom finansowym, “wspierającym nielegalny reżim Maduro i przyczyniającym się do gospodarczej zapaści i kryzysu humanitarnego w Wenezueli”.

W środę wdrożenie takiej strategii zapowiedział doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, który zagroził, że USA nałożą restrykcje na wszelkie zagraniczne banki i instytucje finansowe, które udzielą wsparcia Maduro.

USA od dłuższego czasu zwiększają nacisk na Caracas, coraz bardziej odcinając Wenezuelę od systemu finansowego; blokują też aktywa osób z otoczenia Maduro.

Pod koniec stycznia Waszyngton nałożył sankcje na eksport ropy przez państwowy koncern naftowy PDVSA, co pozbawi budżet Wenezueli najważniejszych dochodów. Dalsze restrykcje gospodarcze jeszcze bardziej odetną Wenezuelę od zagranicznych walut. Kraj boryka się z szalejącą inflacją.

Teraz Waszyngton stara się uniemożliwić Maduro i osobom z jego otoczenie wyprowadzanie z Wenezueli aktywów i ukrywanie ich w zagranicznych instytucjach finansowych. (PAP)

fot.screenshot

REKLAMA

2129071270 views

REKLAMA

REKLAMA

2129071285 views

REKLAMA

REKLAMA

2130867605 views

REKLAMA

2129071295 views

REKLAMA

2129071298 views

REKLAMA

2129071302 views