REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaUkraina. Jaceniuk krytykuje bank centralny za zakaz handlu walutami

Ukraina. Jaceniuk krytykuje bank centralny za zakaz handlu walutami

-

Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk skrytykował w środę jako szkodliwą dla gospodarki decyzję Narodowego Banku Ukrainy (NBU) o trzydniowym zakazie realizowania przez banki zakupu walut na polecenie klientów. Zaznaczył, że decyzji nie konsultowano z rządem.

„Rano z internetu dowiedziałem się, że bank centralny podjął samodzielnie i bez konsultacji decyzję o zamknięciu międzybankowego rynku walutowego, co nie dodaje stabilności walucie narodowej” – oświadczył, otwierając posiedzenie rządu.

REKLAMA

Jaceniuk ocenił, że „ma to bardzo złożony i negatywny wpływ” na gospodarkę Ukrainy, równowagę systemu finansowego i kurs wymiany walut.

Wezwał ponadto do zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Najwyższej w celu przyjęcia koniecznych decyzji zmierzających do ustabilizowania ukraińskiego systemu finansowego.

Dodał, że wraz z minister finansów Natalią Jaresko wystąpią do prezydenta Petra Poroszenki, aby wezwał na rozmowę szefową banku centralnego Wałerię Hontariewą.

Narodowy Bank Ukrainy podjął decyzję o zakazaniu do piątku, 27 lutego, handlu walutami na polecenie klientów w sytuacji gwałtownego osłabienia się hrywny. W oświadczeniu poinformowano, że zakaz nałożono, „aby podtrzymać stabilność waluty i ograniczyć nieuzasadniony popyt na dewizy ze strony klientów”. Zakaz obowiązuje od środy.

Decyzja zapadła dzień po tym, jak kurs hrywny spadł o 11,1 proc., mimo wprowadzonych na początku tygodnia ograniczeń w handlu dewizami.

Kilka godzin po środowej decyzji Narodowy Bank Ukrainy zaoferował skup dolarów po kursie 21,7 hrywien, co oznacza – jak odnotowuje Reuters – że klienci zmuszeni do sprzedaży dolarów otrzymaliby o jedną trzecią mniej niż wynosił ostatnio zanotowany rynkowy kurs przed zakazem i około połowy w stosunku do kursu oferowanego na czarnym rynku. Reuters przypomina, że eksporterzy na Ukrainie muszą sprzedać 75 proc. swych wpływów w twardych walutach.(PAP)

Na zdjęciu: Arsenij Jaceniuk fot.Sergey Dolzhenko/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109249584 views

REKLAMA

2109249816 views

REKLAMA

REKLAMA

2111046207 views

REKLAMA

2109249957 views

REKLAMA

2109250056 views

REKLAMA

2109250164 views