REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaUE. Będzie więcej środków dla młodych bez pracy; dla Polski 75 mln...

UE. Będzie więcej środków dla młodych bez pracy; dla Polski 75 mln euro

-

fot.Patrick Seeger/EPA
fot.Patrick Seeger/EPA

Państwa unijne będą miały w tym roku miliard euro na wsparcie inicjatyw mających poprawić zatrudnienie młodzieży. Decyzję o zwiększeniu zaliczek w ramach inicjatywy na rzecz młodych zatwierdzili ministrowie państw UE. Polska może liczyć na ponad 75 mln euro.

Propozycję, którą zaaprobowali we wtorek przedstawiciele krajów unijnych zaprezentowała w lutym komisarz ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen. Decyzja ta ma przyspieszyć wdrożenie inicjatywy na rzecz zatrudnienia młodych, która została opracowana głównie z myślą o krajach zmagających się z rekordowo wysoką stopą bezrobocia wśród osób do 25 lat. Budżet inicjatywy, która została przyjęta w 2013 roku, wynosi 3,2 mld euro. Taka sama kwota ma być przeznaczona na ten cel z Europejskiego Funduszu Społecznego.

REKLAMA

Większość programów, które mają być realizowane przez państwa członkowskie w ramach inicjatywy, jest już gotowa, jednak stolice mają trudności z ich wdrażaniem ze względu na brak środków. Właśnie dlatego KE zdecydowała się przyspieszyć wypłacanie zaliczek. Obecnie prefinansowanie zakłada wypłatę 1-1,5 proc. wartości programu, a po przyjęciu propozycji KE zwiększy się ono do 30 proc.

W skali UE oznacza to, że zamiast ok. 67 mln euro państwa członkowskie otrzymają w tym roku na programy walki z bezrobociem wśród młodych miliard euro. „Rozporządzenie przyjęte przez Radę UE likwiduje +wąskie gardło+ w realizacji inicjatywy na rzecz młodych” – podkreślono w komunikacie prasowym w tej sprawie. Nowe przepisy wejdą w życie dzień po ich publikacji w dzienniku urzędowym UE.

W związku z tym, że program adresowany jest do regionów z bezrobociem wśród młodych przekraczającym 25 procent, w Polsce skorzystać z niego mogą tylko niektóre regiony – 10 z 16 województw. Z informacji udostępnionych wcześniej przez KE wynika, że całkowita kwota, jaka może trafić do naszego kraju, to 252 mln euro, a po przyjęciu propozycji KE w tym roku możemy otrzymać 75,7 mln euro.

Polski Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, w ramach którego będą wydawane te środki, został zatwierdzony przez KE w grudniu ubiegłego roku.

W ubiegłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawili program „Pierwsza praca”. Zakłada on dofinansowanie przez rząd, przez pierwszy rok, zatrudnienia w pełnym wymiarze młodej osoby, do 30. roku życia.

Według danych KE w UE obecnie ok. 7 mln młodych ludzi nie pracuje, nie uczy się, ani nie odbywa stażu. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2099894652 views

REKLAMA

REKLAMA

2099894885 views

REKLAMA

2101691277 views

REKLAMA

2099895028 views

REKLAMA

2099895129 views

REKLAMA

2099895239 views