REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Gospodarka Stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 8,6 proc. - najmniej od 1991 r.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 8,6 proc. – najmniej od 1991 r.

-

fot.TiBine/pixabay.com
fot.TiBine/pixabay.com

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu br. wyniosła 8,6 proc., przy 8,8 proc. w czerwcu – podał w czwartek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. To najlepszy wynik od 1991 r. – zaznaczył.

REKLAMA

Zdaniem wiceministra oznacza to ponad 1,3 mln osób bez pracy. “Jeśli odnosilibyśmy te dane do sytuacji, która była jeszcze parę miesięcy temu, to duży skok, jeśli chodzi o spadek bezrobocia” – powiedział wiceminister w porannym programie w radiowej Jedynce. “Niższe bezrobocie ostatnio na takim poziomie mieliśmy w 1991 roku, czyli 25 lat temu” – dodał.

Jak wskazano w komunikacie MRPiPS, liczba bezrobotnych w końcu lipca br. była o 223,7 tys. osób niższa niż przed rokiem – to spadek o 14,1 proc. Stopa bezrobocia w lipcu br. była o 1,4 punktu procentowego niższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku (8,6 proc. w porównaniu do 10 proc.).

Wiceminister zaznaczył, że bezrobocie zawsze jest problemem i każdy człowiek bez pracy powinien mieć szansę na jej znalezienie.

W ocenie Szweda trend spadkowy w najbliższych miesiącach powinien się utrzymać. “Nie ma się co spodziewać w najbliższych miesiącach wzrostu, mam nadzieję, że będzie minimalny spadek” – podkreślił.

Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Najbardziej (o 0,3 punktu) w woj. pomorskim oraz warmińsko-mazurskim , a więc tam, gdzie – jak zauważa resort – od lat bezrobocie utrzymuje się na najwyższym poziomie.

Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 5,3 proc.) utrzymuje się w woj. wielkopolskim, natomiast najwyższa – w warmińsko-mazurskim (14 proc.).

W sześciu województwach stopa bezrobocia jest poniżej 8 proc. Są to województwa: wielkopolskie – 5,3 proc., śląskie – 7 proc., małopolskie – 7,1 proc., pomorskie – 7,6 proc., dolnośląskie i mazowieckie – 7,7 proc.

Wiceminister zaznaczył, że lato to tradycyjnie okres, w którym bezrobocie spada ze względu na prace sezonowe, ale duże środki płynące na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu – tworzenie miejsc pracy i pomoc – również dają efekty.

“Jeżeli jeszcze z zasobów bezrobotnych odłączylibyśmy te osoby, które w zasadzie rejestrują się tylko ze względu na składkę zdrowotną, to myślę, że moglibyśmy mówić o poziomie bezrobocia na poziomie 6-6,5 proc. To byłby poziom bardzo niski” – powiedział.

Liczba bezrobotnych na koniec lipca 2016 roku wyniosła 1,362 mln osób i w porównaniu do czerwca 2016 roku spadła o 30,5 tys. osób.

Liczba bezrobotnych zmniejszyła się we wszystkich województwach. Najbardziej spadła o 3,3 proc. w województwach: małopolskim – o 3,4 tys. osób, śląskim – o 4,4 tys. osób oraz zachodniopomorskim – o 2,2 tys. osób.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lipcu br. wyniosła 127,2 tys.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks