REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Gospodarka Stopa bezrobocia po raz pierwszy od lipca 2008 r. poniżej 6 proc.

Stopa bezrobocia po raz pierwszy od lipca 2008 r. poniżej 6 proc.

-

Po raz pierwszy od lipca 2008 roku stopa bezrobocia w USA spadła poniżej 6 proc. We wrześniu przybyło aż 248 tys. miejsc pracy w sektorach pozarolniczych. Ale wskaźnik zatrudnienia, określający ile osób pracuje zawodowo, jest wciąż najniższy od 1978 roku.

Jak podało w piątek ministerstwo pracy, we wrześniu stopa bezrobocia w USA spadła do 5,9 proc., wobec 6,1 proc. w sierpniu. Miejsc pracy przybyło w usługach biznesowych i świadczonych przez tzw. wolne zawody, w służbie zdrowia oraz w handlu detalicznym.

REKLAMA

W sumie liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych we wrześniu wzrosła o 248 tys. To więcej niż oczekiwali analitycy. Ponadto ministerstwo pracy poinformowało, że pracodawcy stworzyli w lipcu i sierpniu o około 69 tys. więcej miejsc pracy niż wcześniej szacowano.

Wielu ekonomistów za “zdrową” uważa stopę bezrobocia w USA na poziomie 5,5 proc. Dlatego, jak zauważają komentatorzy, zbliżanie się to tej liczby może zaostrzyć presję na Fed, czyli amerykański bank centralny, w kwestii podniesienia stóp procentowych. Rezerwa Federalna utrzymuje krótkoterminowe stopy procentowe na poziomie bliskim zeru od grudnia 2008 roku, by wspierać wzrost gospodarczy. Szefowa Fed Janet Yellen wielokrotnie mówiła, że stopy pozostaną na niskim poziomie, dopóki nie będzie “znaczącej” poprawy na rynku pracy.

Mimo powstania nowych miejsc pracy prawie 100 tys. Amerykanów przestało we wrześniu aktywnie szukać zatrudnienia. Ludzie ci nie są już zaliczani do bezrobotnych. Z raportu ministerstwa pracy wynika, że wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo w USA, jest wciąż bardzo niski. We wrześniu wyniósł 62,7 proc. (wobec 62,8 proc. miesiąc wcześniej). To najniższy wskaźnik zatrudnienia w USA od lutego 1978 roku.

Cytowany przez agencję Bloomberg główny ekonomista Barclays PLC w Nowym Jorku Dean Maki ocenił jednak, że “rynek pracy rośnie wystarczająco szybko, aby dalej wywierać presję na obniżenie stopy bezrobocia”.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

fot.Justin Lane/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Walijskie ciasteczka z patelni

Wspomnienia jako fundamenty

Marzę i wierzę

Gulasz z dynią

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks