REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaSawicki: nie zgadzamy się na propozycje Brukseli ws. rekompensat

Sawicki: nie zgadzamy się na propozycje Brukseli ws. rekompensat

-

Polska nie zgadza się na uruchomienie tylko 125 mln euro na rekompensaty za straty poniesione wskutek rosyjskiego embarga na żywność, ani na podział środków na gruszki i jabłka oraz pozostałe – tak minister rolnictwa Marek Sawicki komentuje propozycje Komisji Europejskiej.

Z opublikowanego przez resort rolnictwa omówienia projektu propozycji Komisji Europejskiej, przekazanego państwom UE do zaopiniowania, wynika, że “całkowite wsparcie finansowe UE nie przekroczy 125 mln euro, przy czym 82 mln euro przeznacza się na wsparcie dla jabłek oraz gruszek, a 43 mln euro na pozostałe produkty”.

REKLAMA

W piątek w Brukseli odbyło się kolejne spotkanie ekspertów z KE i państw członkowskich UE poświęcone ocenie skutków rosyjskiego embarga

“Nie może być tak, że mamy rosyjskie embargo i chce się to załatwić funduszami rezerwy ogólnej w wysokości 125 mln euro. To są rzeczy niepoważne, nierozsądne wydaje mi się, że urzędnicy europejscy jeszcze nie wrócili z wakacji. Będziemy dalej walczyć” – mówił Sawicki w piątek w Jabłonce (małopolskie).

Zaznaczył też: “Z tego co słyszę, żadne państwo nie przyjęło takiego podziału środków. Komisja twierdzi, że nie musi tego dalej konsultować – ja jestem przekonany, że ta kwota jeszcze się zmieni”. Zapowiedział interwencję w tej sprawie; 11 września w Warszawie będzie rozmawiał na temat odszkodowań z komisarzem UE ds. rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa, cytowany z kolei w komunikacie ministerstwa, podkreślił, że “zapowiadane od kilku dni, a teraz przedstawione propozycje rekompensat są dla nas niekorzystne”. Według niego – podano w komunikacie – przeznaczenie większości środków na jabłka i gruszki jest w tym momencie niewłaściwe, gdyż zbiory tych owoców dopiero się zaczną, a najbardziej palącym problemem są papryka i warzywa kapustne. Mówił też, że “nie ma też zgody na obniżenie stawek o połowę dla rolników niezrzeszonych”.

Sawicki mówił ponadto, że rolnicy ponieśli koszty produkcji i przynajmniej te kwoty powinny zostać im zwrócone. “Oferta Unii mówi o rekompensatach na poziomie 50 proc. kosztów wycofania – to koszty poniżej wartości rynkowej. Na takie propozycje nie możemy się zgodzić” – powiedział.

Wcześniej na spotkaniu z rolnikami z Podhala minister powiedział: “Skoro politycy z Unii Europejskiej podjęli solidarnie decyzję o nałożeniu sankcji na Rosję, a Rosja nałożyła sankcje odwetowe, to cała Unia musi ponosić tego koszty. Unię było stać na wsparcie kryzysowe Grecji, a dzisiaj nie stać na wydanie 10 mld euro na uporządkowanie europejskiego rynku rolnego”.

Według opublikowanego przez Ministerstwo Rolnictwa omówienia propozycji KE, wsparcie finansowe przyznawano by uznanym organizacjom producentów owoców i warzyw, jak i producentom niebędącym członkami takich organizacji (tj. producentom indywidualnym).

“W przypadku wycofywania przez producentów indywidualnych stawki (…) zostaną dodatkowo pomniejszone o 50 proc. w przypadku przeznaczenia produktów na cele inne niż bezpłatna dystrybucja” – podano.

Rekompensaty mają być przyznawane w przypadku przeprowadzenia “tzw. wycofania z rynku (tj. nieprzeznaczenia owoców i warzyw do sprzedaży), niezbierania lub zielonych zbiorów”, czyli przeprowadzanych przed rozpoczęciem normalnych zbiorów. Komisja chce, aby w przypadku niezbierania i “zielonych zbiorów” maksymalne stawki nie mogły przekroczyć 90 proc. stawki określonej dla wycofań z przeznaczeniem na cele inne niż bezpłatna dystrybucja.

Propozycja KE – według resortu – jest taka, aby wsparcie finansowe objęło: pomidory, marchew, białą kapustę, paprykę słodką, kalafiory, ogórki, korniszony, pieczarki, jabłka, gruszki, truskawki, maliny, czarną, czerwoną i białą porzeczkę, jeżyny, agrest, winogrona stołowe i kiwi.

Ponadto – podano w omówieniu – KE proponuje, aby wsparcie finansowe było przyznawane w odniesieniu do działań przeprowadzanych od 18 sierpnia 2014 r. do 30 listopada 2014 r. Zaś wnioski o płatność można byłoby składać do 12 grudnia 2014 r. Wsparcie ma być wypłacane po 16 października 2014 r. Wypłacanie rekompensat ma trwać do 30 czerwca 2015 r.

“W przypadku stwierdzenia, że suma kwot wnioskowanych osiągnęła maksymalny poziom wsparcia UE tj. 125 mln euro, Komisja Europejska niezwłocznie powiadomi państwa członkowskie o konieczności wstrzymania przyjmowania wniosków i ewentualnym zastosowaniu współczynnika redukcji. Oznacza to, że przy składaniu i rozpatrywaniu wniosków obowiązywać będzie zasada +kto pierwszy ten lepszy+” – czytamy.

Dwa tygodnie temu Rosja wprowadziła roczny zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Do embarga nie przyłączyły się Białoruś i Kazachstan, które wraz z Rosją tworzą Unię Celną.(PAP)

Zdjęcie: Minister rolnictwa Marek Sawicki fot.Julien Warnand/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2116493404 views

REKLAMA

REKLAMA

2116493606 views

REKLAMA

REKLAMA

2118289981 views

REKLAMA

2116493722 views

REKLAMA

2116493809 views

REKLAMA

2116493902 views