REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Gospodarka Rockefellerowie przyłączają się do walki z ociepleniem klimatu

Rockefellerowie przyłączają się do walki z ociepleniem klimatu

-

Fundacja Rockefellera, prowadzona przez spadkobierców amerykańskich magnatów naftowych, ogłosiła, że zacznie pozbywać się udziałów w przemyśle paliw kopalnych. Tą symboliczną decyzją fundacja chce podkreślić, że przyłącza się do walki z ociepleniem klimatu.

“Mamy moralny obowiązek, by chronić naszą planetę” – powiedziała cytowana w poniedziałkowym “Washington Post” wchodząca w skład zarządu fundacji Valerie Rockefeller Wayne, praprawnuczka naftowego magnata Johna D. Rockefellera, uważanego za najbogatszego człowieka w historii.

REKLAMA

Decyzja fundacji, zwanej formalnie Rockefeller Brothers Fund, by zrywać finansowe więzi z przemysłem paliw kopalnych jest szeroko komentowana w amerykańskich mediach jako bardzo symboliczna. Rockefellerowie fortuny dorobili się bowiem w przemyśle naftowym. W 1870 roku John D. Rockefeller wraz ze swym bratem Williamem założył przedsiębiorstwo Standard Oil Co., które w czasach swej świetności przerabiało 95 proc. ropy naftowej wydobywanej w USA. Po tym jak ta najpotężniejsza w Stanach Zjednoczonych firma została wyrokiem sądu uznana za monopol i zmuszona do podziału, dała początek takim aktywnym obecnie przedsiębiorstwom jak ExxonMobil, Amoco i Chevron.

Choć mająca siedzibę w Nowym Jorku fundacja rodziny Rockefellerów nie jest już najbogatszą na świecie organizacją charytatywną, to wciąż zalicza się ją do najbardziej wpływowych. Szacuje się, że Rockefeller Brothers Fund ma w akcjach około 900 mln USD.

Wayne zapowiedziała, że fundacja najpierw pozbędzie się udziałów w przemyśle węglowym, a potem w innych branżach związanych z paliwami kopalnymi, których spalanie wywołuje emisję odpowiedzialnego za ocieplanie się klimatu dwutlenku węgla. Wyraziła przekonanie, że przodkowe w pełni zaakceptowaliby tę decyzję.

“Gdyby żyli, to na pewno inwestowaliby dziś w alternatywne i odnawialne źródła energii” – powiedziała Wayne w niedzielę podczas marszu, jaki odbył się w Nowym Jorku w związku z zaplanowanym na wtorek Szczytem Klimatycznym ONZ. W szczycie weźmie udział ponad 120 przywódców różnych krajów w tym prezydenci USA i Polski, Barack Obama i Bronisław Komorowski. Celem jest przyspieszenie prac nad nowym międzynarodowym porozumieniem, by obniżyć emisję CO2. Będzie to największe od szczytu w Kopenhadze w 2009 roku tego typu spotkanie poświęcone ochronie klimatu.

Według organizatorów w niedzielnym marszu wzięło udział 300 tys. osób żądających od światowych liderów działań na rzecz ratowania planety. Obok sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna w pochodzie uczestniczyły też znane osobistości jak aktorzy Leonardo DiCaprio czy Mark Ruffalo oraz miliarder, filantrop i ekolog, menedżer funduszu hedgingowego Tom Steyer, a także Valerie Rockefeller Wayne z trójką swych dzieci.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Na zdjęciu:

Demoinstracja klimatyczna w Nowym Jorku fot.Justin Lane/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks