0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaRezerwa obowiązkowa banków w górę?

Rezerwa obowiązkowa banków w górę?

-

Rezerwa Federalna proponuje bankom dostosowanie do światowych standardów i zwiększenie rezerw w przypadku nieprzewidzianych strat – to kluczowy krok w celu zwiększenia odporności banków i zapobieżenia kolejnemu kryzysowi finansowemu.

fot.Federal Reserve Bank of San Francisco/ Wszystko wskazuje na to, że banki czeka drastyczna podwyżka rezerw obowiązkowych

REKLAMA

Siedmioosobowa Rada Gubernatorów, organ decyzyjny Fed, jednomyślnie przegłosowała w czwartek propozycje nowych reguł wymagających od banków utrzymywania co najmniej 7 procent aktywów jako rezerw obowiązkowych. Ich minimalna stopa wynosi obecnie 2 procent.

Nowe przepisy poddano pod dyskusję do września. Oficjalnie będą uchwalone pod koniec roku, jednak niektóre banki będą miały czas, by się do nich dostosować nawet do 2019, dlatego że działania muszą być skoordynowane ze światowymi standardami, które będą wprowadzane stopniowo przez najbliższe siedem lat.

Banki stoją w stanowczej opozycji do nowych reguł, twierdząc, że więcej odłożonych pieniędzy może przełożyć się na ograniczenia w pożyczkach i finansowaniu wzrostu gospodarczego.

Eksperci finansowi informują, że większość banków podniosła już stopy rezerw. Między innymi dlatego JP Morgan – posiadający rezerwy w wysokości 5,6 proc. kapitału, czyli 101 miliardów dolarów – przetrwał stratę ponad dwóch miliardów dolarów w wyniku złych inwestycji na giełdzie w ubiegłym miesiącu.

Czytaj więcej: Zaniedbania inwestycyjne. JPMorgan stracił dwa miliardy oraz W JPMorgan Chase & Co. lecą głowy

Jednak ostrożności nigdy za wiele. Poszerzona została także definicja „kapitału” banków i nowe zasady obliczania dodatkowych rezerw dla instytucji posiadających co najmniej miliard aktywów w instrumentach pochodnych, którymi banki handlują ze sobą. Do tej kategorii zaliczają się JPMorgan, Citigroup, Bank of America i Goldman Sachs. Wysokość stóp rezerwowych dla tych instytucji może wynieść nawet 9,5 proc.

Największym przeciwnikiem światowych wymogów kapitałowych dla banków (tzw. porozumienia Bazylea III) jest prezes JPMorgan, Jamie Dimon, który nazywał je „antyamerykańskimi”.

as

 

2 KOMENTARZE

  1. Najwyższy czas, żeby zabrali się za te pijawki które wysysają pieniądze z małych byznesów podnosząc różne opłaty, doprowadzając do ruiny ekonomię i właścicieli nieruchomości niech mają większą rezerwę to będą mniej grały na giełdzie

REKLAMA

2121776072 views

REKLAMA

REKLAMA

2121776092 views

REKLAMA

REKLAMA

2123572412 views

REKLAMA

2121776103 views

REKLAMA

2121776112 views

REKLAMA

2121776116 views