REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Gospodarka Raport: budżet Niemiec skorzystał na kryzysie w Grecji

Raport: budżet Niemiec skorzystał na kryzysie w Grecji

-

fot.Wolfgang Kumm/EPA
fot.Wolfgang Kumm/EPA

Niemcy są “wielkim beneficjentem” kryzysu w Grecji – poinformował w poniedziałek Instytut Badania Gospodarki (IWH) w Halle. Zrównoważony budżet państwa jest – zdaniem naukowców – w dużej mierze skutkiem niskiego oprocentowania niemieckich papierów dłużnych.

REKLAMA

Od roku 2010 do dnia dzisiejszego dzięki redukcji zobowiązań finansowych wynikających ze spłaty odsetek Niemcy zaoszczędziły około 100 mld euro, co odpowiada ponad 3 proc. PKB – poinformował IWH w wydanym w poniedziałek komunikacie.

“Oszczędności przewyższą koszty kryzysu, nawet wtedy, gdy Grecja nie spłaci w całości swoich długów” – oceniają ekonomiści z Halle.

“W obliczu kryzysu inwestorzy poszukują możliwości bezpiecznego ulokowania swoich pieniędzy. Niemcy skorzystały na tym stosunkowo najbardziej” – czytamy w oświadczeniu IWH. Jak dodają naukowcy, za każdym razem, gdy z Grecji nadchodziły informacje o pogorszeniu się sytuacji, oprocentowanie niemieckich obligacji spadało.

Udział Niemiec we wszystkich programach pomocowych dla Grecji, łącznie z negocjowanym obecnie pakietem, wynosi według IWH około 90 mld euro. “Niemiecki budżet skorzysta finansowo na kryzysie nawet wtedy, jeśli Grecja nie spłaci ani centa” – napisali niemieccy ekonomiści.

W zeszłym roku Niemcy po raz pierwszy od 1969 roku miały zrównoważony budżet. Rząd kanclerz Angeli Merkel osiągnął ten cel rok wcześniej niż początkowo zakładano. Również w roku bieżącym wydatki państwa będą mniejsze od wpływów do budżetu. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks