REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Obama ogłasza utworzenie pięciu stref specjalnych z terenów dotkniętych recesją

Obama ogłasza utworzenie pięciu stref specjalnych z terenów dotkniętych recesją

-

Prezydent Barack Obama ogłosił utworzenie w USA pięciu specjalnych stref na terenach, które szczególnie dotknęła ostatnia recesja. Otrzymają wsparcie agencji federalnych, by walczyć z nierównościami społecznymi, przemocą i by poprawić edukację.

Prezydent Barack Obama  fot.Shawn Thew/PAP/EPA
Prezydent Barack Obama
fot.Shawn Thew/PAP/EPA

REKLAMA

Strefy, nazwane przez Biały Dom “Promise Zones” (strefy obiecane), powstaną w San Antonio, Filadelfii, Los Angeles, południowo-wschodniej część stanu Kentucky oraz w Choctaw Nation w stanie Oklahoma. Administracja planuje utworzenie 20 takich stref.

Jak poinformował Obama, każda ze stref przygotowała plan, informując, jak zamierza współpracować z lokalnym biznesem i liderami, by rewitalizować obszar, przeprowadzając inwestycje, które będą służyć tworzeniu nowych miejsc pracy, zapewnieniu powszechnej edukacji czy zwiększeniu dostępności do tanich mieszkań. W zamian otrzymają od rządu środki (nie wskazano, jak wysokie) oraz doradztwo agencji federalnych. Obama obiecał też specjalne ulgi podatkowe dla pracodawców zatrudniających nowych pracowników oraz dla inwestorów. Na tę ostatnią propozycję prezydent będzie jednak musiał uzyskać zgodę Kongresu.

Obama po raz pierwszy zapowiedział utworzenie uprzywilejowanych stref rok temu, w przemówieniu wygłoszonym na początku drugiej kadencji prezydenckiej, jako część strategii mającej na celu poprawę życia klasy średniej i walkę z biedą.

W środę minęło 50 lat od wygłoszenia przez prezydenta Lyndona Johnsona przemówienia, w którym zadeklarował “wojnę z biedą” w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu wskaźnik ubóstwa zmalał w USA, ale niewiele: z 19 do 15 proc. Szacuje się, że 46 mln Amerykanów żyje obecnie w biedzie. Federalne wynagrodzenie minimalne wynosi 7,25 dolara za godzinę i nie było zwiększane od lat z powodu blokady Republikanów w Kongresie. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks