REKLAMA

2118872782 views

REKLAMA

2118872781 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaNa Wall Street umiarkowane odbicie po wcześniejszych spadkach

Na Wall Street umiarkowane odbicie po wcześniejszych spadkach

-

Piątek na amerykańskich giełdach przyniósł umiarkowane odbicie po spadkach z poprzednich sesji w tym tygodniu. Rynek poznał słabszy od oczekiwań odczyt amerykańskiego PKB za czwarty kwartał ub. r. W centrum uwagi znalazło się również wystąpienie prezes Fed Jannet Yellen.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 34,43 pkt. (0,19 proc.) do 17.712,66 pkt.

REKLAMA

S&P 500 zyskał 4,87 pkt. (0,24 proc.) i wyniósł 2.061,02 pkt.

Nasdaq Composite wzmocnił się o 27,86 pkt. (0,57 proc.) i wyniósł 4.891,22 pkt.

Jednym z wydarzeń dnia było wystąpienie prezes Fed Jannet Yellen. Analitycy ocenili, że nie dała ona w nim żadnej wskazówki, kiedy można oczekiwać pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA. Powtórzyła także, że jeśli do nich dojdzie, to podwyżki będą stopniowe.

Już po zakończeniu posiedzenia Fed w ubiegłym tygodniu Yellen zasugerowała, że Fed nie będzie się spieszył z podwyżkami stóp procentowych oraz, że proces zacieśniania polityki monetarnej będzie przebiegał powoli.

Wcześniej w tym tygodniu wiceprezes Fed Stanley Fisher stwierdził, że istnieje duże prawdopodobieństwo podwyżki przed końcem roku. Fisher ocenił również, ze późniejsze podwyżki nie będą przebiegały równomiernie i obecnie trudno ocenić jaką obiorą ścieżkę.

“Polityka monetarna pozostaje najważniejszym czynnikiem decydującym o kierunku indeksów. Nie jest jasne, jak rynki zareagują na podwyżkę stóp procentowych w USA, gdy ona nastąpi. Dane z gospodarki USA w ostatnim czasie były słabsze od oczekiwań. Biorąc pod uwagę tę niepewność, nie może dziwić, że inwestorzy niechętnie kupują amerykańskie akcje” – ocenił Heinz-Gerd Sonnenschein, analityk Deutsche Banku.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w IV kwartale 2014 roku o 2,2 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk – podał Departament Handlu USA w trzecim wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 2,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Poprzednie wyliczenie mówiło o wzroście PKB w USA w IV kwartale 2014 roku o 2,2 proc.

Nieco lepszy od oczekiwań był odczyt indeksu poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywanego przez Uniwersytet Michigan. Jak wynika z końcowego wyliczenia wyniósł on w marcu 93 pkt. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 92 pkt.

Amerykański rynek akcji spadkami zakończył cztery ostanie sesji z rzędu a inwestorzy sprzedawali akcja w obawie, że ponad 13 proc. umocnienie się dolara w trakcie ostatnich sześciu miesięcy odbije się negatywnie na zyskowność amerykańskich korporacji.

„Rynek boi się spadku zysków spółek. Myślę, że może do doprowadzić do korekty, o której mówi się na rynku od dawna” – ocenił Peter Cardillo, główny ekonomista Rockwell Global Capital.

Na możliwość dalszej rewizji w dół oczekiwań co do zysków amerykańskich spółek wskazuje również Peter Boockvar, główny ekonomista The Lindsey Group. Boockvar podkreślił, że umacniający się dolar oraz spowalniająca w ostatnim czasie gospodarka USA przełożą się na słabe wyniki amerykańskich spółek w pierwszym kwartale.

Ze spółek zyskiwały w piątek spółki z branży biotechnologicznej. Akcje spółek z tego sektora zanotowały tym samym odbicie po słabych poprzednich sesjach, kiedy to przewodziły spadkom.

Traciły spółki paliowe w ślad spadających cen ropy naftowej, które to z kolei korygowały silny wzrost z poprzedniej sesji, jakim zareagowały na interwencję zbrojną Arabii Saudyjskiej w Jemenie. Taniały między innymi akcje Chevrona oraz Exxon Mobile, największych amerykańskich spółek z sektora paliwowego. (PAP)

fot.Justin Lane/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2118050439 views

REKLAMA

2118050575 views

REKLAMA

REKLAMA

2119846934 views

REKLAMA

2118050661 views

REKLAMA

2118050733 views

REKLAMA

2118050799 views