REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Gospodarka Lobby bankowe: Recesja w Rosji może być "bardzo głęboka"

Lobby bankowe: Recesja w Rosji może być “bardzo głęboka”

-

Recesja w Rosji może być “bardzo głęboka” i dalece przekroczyć prognozy rządowe, jeśli cena ropy utrzyma się na obecnym niskim poziomie – ocenił w środę zrzeszający światowe banki Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF) z siedzibą w Waszyngtonie.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ze swej strony ocenił, że “uważnie przygląda się” sytuacji na rynku walutowym w Rosji.

REKLAMA

Jeśli cena za baryłkę będzie wahać się w ciągu roku w granicach od 58 do 62 dolarów, “Rosja wejdzie w głęboką recesję, która niewątpliwie będzie większa niż 5 proc. spadku PKB w 2015 r.” – powiedział główny ekonomista ds. wschodzących rynków Europy w IIF, Bułgar Lubomir Mitow.

Na początku grudnia Rosja drastycznie obniżyła swe prognozy wzrostu i od tamtej pory ocenia, że rosyjskie PKB ma skurczyć się do 0,8 proc. w przyszłym roku z powodu utraty dochodów wywołanej spadkiem cen ropy oraz sankcjami międzynarodowymi związanymi z konfliktem na Ukrainie.

Chociaż od początku roku rubel stracił połowę swej wartości, IIF zapewnia, że Moskwa musi “dać oznaki powrotu do normalności” w celu uspokojenia ludności i inwestorów. “Jeśli to nie nastąpi, stopy procentowe mogą dojść do poziomu, którego nikt nie będzie w stanie przewidzieć” – podkreślił Mitow. “Nie pozostanie więc nic innego, jak tylko uciec się” do odgórnej kontroli nad ewentualną ucieczką kapitału – ocenił IIF, które zrzesza ponad 500 instytucji finansowych.

Odrzucając na razie to rozwiązanie, Centralny Bank Rosji wolał podnieść w nocy z poniedziałku na wtorek podstawową stopę procentową aż o 6,5 punktu procentowego – z 10,5 do 17 proc., co miało powstrzymać ucieczkę kapitału.

Jeśli sytuacja gospodarcza będzie dalej się pogarszać, Rosji może grozić dziura w finansach publicznych w wysokości “ponad 100 miliardów dolarów”, którą będzie trudno załatać – dodał Mitow. Obecnie “nie ma nikogo, kto zapewniłby Rosji środki finansowe” – dodał. (PAP)

fot.Yuri Kochetkov/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks