REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Gospodarka Komisja europarlamentu za 1,8 mld euro pożyczki dla Ukrainy

Komisja europarlamentu za 1,8 mld euro pożyczki dla Ukrainy

-

fot.Anastasia Vlasova/EPA
fot.Anastasia Vlasova/EPA

Komisja handlu zagranicznego Parlamentu Europejskiego zarekomendowała w czwartek udzielenie Ukrainie średnioterminowych pożyczek o wartości 1,8 mld euro. W przyszłym tygodniu decyzję w tej sprawie powinien przegłosować cały europarlament.

REKLAMA

Nowy program pomocy makrofinansowej dla Ukrainy przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił na początku stycznia. W czwartek komisja PE przyjęła tę propozycję bez poprawek przy 30 głosach za i siedmiu przeciw.

Głosowanie nad propozycją powinno się odbyć na sesji plenarnej PE 25 marca. Według komunikatu Parlamentu pozwoli to na przekazanie Ukrainie dwóch trzecich ogólnej kwoty do końca 2015 r.

Wsparcie ma zostać przeznaczone na poprawę równowagi płatniczej i sytuacji budżetowej Ukrainy, która boryka się z recesją. Przyznanie pomocy będzie uzależnione od wdrażania przez ten kraj koniecznych reform.

Warunkiem uruchomienia programu będzie kontynuowanie przez Ukrainę wdrażania porozumień z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, a także realizacja reform gospodarczych i politycznych, do których władze ukraińskie zobowiążą się w memorandum uzgodnionym z KE.

Pod koniec stycznia program zatwierdziły państwa członkowskie, a na początku marca pozytywną rekomendację przyjęła inna z komisji PE – spraw zagranicznych. Opinie obu komisji otwierają europarlamentowi drogę, aby również zaakceptował propozycję KE.

Transze pożyczki powinny być zwrócone w ciągu dwóch i pół roku. Pomoc UE uzupełni wsparcie finansowe realizowane w ramach Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który jest głównym pożyczkodawcą Kijowa.

W kwietniu 2014 r. MFW ogłosił pakiet ratunkowy dla Ukrainy w wysokości 17 mld USD na okres do 2016 roku. Środki te okazały się jednak niewystarczające, dlatego Fundusz zwiększył swoje finansowanie dla tego kraju. W lutym MFW i Ukraina porozumiały się w sprawie nowego czteroletniego programu o wartości 17,5 mld dol. Szefowa MFW mówiła, że w ciągu czterech lat Ukraina może otrzymać nawet 40 mld dolarów wsparcia.

W 2014 r. KE przekazała Ukrainie 1,36 mld euro w ramach dwóch dotychczasowych programów pomocy makrofinansowej, a do wiosny 2015 r. oczekiwana jest wypłata ostatniej raty z tych programów w wysokości 250 mln euro.

Rafał Lesiecki (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA