REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaGospodarkaGroźba zbiorowego samobójstwa. Amerykańskie koncerny "zaniepokojone"

Groźba zbiorowego samobójstwa. Amerykańskie koncerny "zaniepokojone"

-

Około 150 osób zatrudnionych w fabryce Foxconn, produkujacej w Chinach sprzęt elektroniczny m.in. dla firm Microsoft i Apple, zagroziło popełnieniem zbiorowego samobójstwa. Pracownicy domagali się podwyżki płac i poprawy warunków pracy. Przedstawiciele amerykańskich koncernów są „zaniepokojeni” sytuacją w chińskich fabrykach.

fot. Wiki Commons - Steve Jurvetson/ Pracownicy jednej z chińskich fabryk Foxconn

Jak informuje CNN, 2 stycznia około 150 pracowników Foxconn na dachu jednego z budynków parku technologicznego w Wuhan, w prowincji Hubei, zorganizowało protest, domagając się podwyżki wynagrodzenia oraz poprawy warunków pracy. Władze fabryki początkowo nie godziły się na jakiekolwiek ustępstwa i negocjacje. Ostatecznie zaoferowały zatrudnionym dwie opcje: odejście z pracy i otrzymanie odprawy w wysokości miesięcznej pensji za każdy przepracowany rok lub transfer na inną linię produkcyjną, jednak bez podwyżki. Kiedy cześć pracowników zdecydowała się na odejście z pracy Foxconn anulował swą ofertę i żaden z pracowników nie otrzymał obiecanej odprawy.

REKLAMA

Według informacji CNN konflik zostal zażegnany, po tym jak do negocjacji włączyły się lokalne władze. Szczegóły ugody nie są znane.

Foxconn w secjalnym oświadczeniu podkreśla, że „dobro pracowników jest najwyższym priorytetem, a firma dokłada wszelkich starań, aby prawa pracownicze były przestrzegane”.

Przedstawiciele fabryki twierdzą, że strajk nie dotyczył warunków pracy, ale „decyzji personalnych”. Jeden z pracowników  powiedział jednak „Daily Telgraph”, że praca w na liniach produkcyjnych odbywa się w ekstremalnie trudnych i stresujących warunkach.  „Montaż odbywał się bardzo szybko, więc pod koniec dnia nasze ręce były pokryte pęcherzami. W dodatku, cała fabryka jest pokryta kurzem. Nikt nie mógł tego znieść” – opowiada jeden z pracowników.

W fabrykach Foxconn produkowany jest sprzęt elektroniczny dla wielkich amerykańskich koncernów, takich jak Apple, Microsoft, Sony oraz Intel. To tam powstają m.in. mega popularne konsole do gier Xbox360.

Nie po raz pierwszy pracownicy chińskich fabryk Foxconn decydują się na drastyczne kroki, w obronie swych interesów. W 2010 roku firma zgodziła się na podwyżki wynagrodzenia po tym, jak życie odebrało sobie 14 pracowników. W sumie Foxconn zatrudnia około 800 tysięcy osób.

Przedstawiciele amerykańskich koncernów sa „zaniepokojeni” sytuacją. Firma Microsoft poinformowała, że prowadzi dochodzenie w sprawie warunków pracy w fabrykach Foxconn.

Obrońcy praw człowieka przekonują jednak, że dla wielkich koncernów bardziej liczą się zyski, niż ludzie. Dlatego technologiczni giganci chętnie przenoszą produkcję do Chin, Tajlandii czy Indii, gdzie nie brakuje taniej siły roboczej i gdzie ludzie pracuja niemal w niewolniczych warunkach.

mp

 

9 KOMENTARZE

  1. niewazne ile zarabiasz wazne sa koszty utrzymania przeliczenie na dolary nie ma sensu w kraju ,ktory ma niewymienialna , ciezko dostepna waluta moze nawet cenniejsza od zlota. De facto zarobki sa obnizone ale nie tak jak to opisuje zachodnia prasa. Czasem trzeba zacinac pasa aby wyjsc na dobra droge /Stany Zjednoczone poczatek poprzedniego wieku/

  2. po drugie firma foxconn to jedna z niewielu firm ktore maja technologie produkcji tak zaawansowana ze prawdopodobnie ciezko byloby znalezc podobna. Jesli cos sie tam stanie to ipodkow nie bedzie w ciagu dnia na rynku ,a i bombki beda mialy klopoty ze sterownikami. Rzad chin jako wlasciciel zadecyduje kiedy i jak . Zas przenies to do USA jest ciezkie ,bo maszynki do produkcji tych wyrobow tez produkuje rzad chinski

    • boomo zmien swoja waska specjalizje z chin na cos mniejszego gdyz jak widac o tym zakatku i jego gospodarce nie masz BLADEGO pojecia. moze wyspecjalizuj sie np w gabonie, tam podobno orzeszki maja eksportowe….

  3. Moim zdaniem wkrótce Chińskie władze albo będą musiały podnieść poziom życia swoich najuboższych obywateli, albo wykręcą im oni rewolucję. W końcu jak długo miliony głodnych będą w stanie patrzeć na drapacze chmur i luksusowe samochody partyjnych posiadaczy?

REKLAMA

2105420087 views

REKLAMA

2105420319 views

REKLAMA

2107216710 views

REKLAMA

2105420461 views

REKLAMA

2105420561 views

REKLAMA

2105420668 views